Windows 7 boot dosyalarını değiştirmek mümkün müdür?

513242

Centipat
Selamünaleyküm Technopat Sosyal üyeleri. :)
Benim bir sorum vardı, acaba Windows 7 boot dosyalarını 8.1le falan değiştirmek mümkün müdür? Benim cihaz birkaç ay önce alındı ve 7 kurmak istiyorum. Ama 7'nin orijinal boot dosyalarıyla sistem boot etmiyor. 8.1 ve 10 boot dosyalarıyla boot ediyor. (GTX 1060 ekran kartında falan Vista çalıştıran görmüştüm YouTube da)

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamünaleyküm Technopat Sosyal üyeleri. :)
Benim bir sorum vardı, acaba Windows 7 boot dosyalarını 8.1le falan değiştirmek mümkün müdür? Benim cihaz birkaç ay önce alındı ve 7 kurmak istiyorum. Ama 7'nin orijinal boot dosyalarıyla sistem boot etmiyor. 8.1 ve 10 boot dosyalarıyla boot ediyor. (GTX 1060 ekran kartında falan Vista çalıştıran görmüştüm YouTube da)
GTX 1060'ı bi şekilde tanıtmadan açmış olabilir. Ayrıca eski bir işlemci gerek Vista için.
Windows 7'ye gelirsek sürücülerle alakalı bir sorun çıkcağı için yapamazsınız. Ayrıca yeni bir sistemde neden 8.1? Yeni donanımlarda 8.1 işkencedir. Kendi bilgisayarımdan biliyorum.

GTX 1060'ı bir şekilde tanıtmadan açmış olabilir. Ayrıca eski bir işlemci gerek Vista için.
Windows 7'ye gelirsek sürücülerle alakalı bir sorun çıkcağı için yapamazsınız. Ayrıca yeni bir sistemde neden 8.1? Yeni donanımlarda 8.1 işkencedir. Kendi bilgisayarımdan biliyorum.

Bahsettiğim video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu arada 10, 11 falan buglı olduğu için kullanmak istiyorum. :/ 10 ve 11 yüzünden bilgisayara şimdiden 15 kez format attım. (şu an 11 var)

Lakin Mac'ler gibi birşey olursa yapılabilir. Mesela AMD sistemlere OpenCore'a EFI yapılıp Kext'ler ayrı ayrı kurulabilmesi Windows'a yapılabilirse bir şekilde senin donanımını i7 480 gibi gösterip i7 10700K kullanabiliriz. Ama sürücüler içinde açık kaynak olarak tekrardan yazılması gerekir. Yani zor bir proje olur her bir donanım için tek tek ayrı ayrı sürücü.
Bahsettiğim video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu arada 10, 11 falan buglı olduğu için kullanmak istiyorum. :/ 10 ve 11 yüzünden bilgisayara şimdiden 15 kez format attım. (şu an 11 var)
11 kullanmak zorunda değilsiniz. 11 güzel değil zaten. Ayrıca Bug felan yok öyle yüksek derecede. Sizin büyük ihtimal HDD'niz var. Eğer HDD'niz varsa Windows 10'un Edit'li bir sürümünü önerebilirim.

Bahsettiğim video linki:
Extended Kernel sanırım.

Galiba aradığım konu bu.. :)
Anakart MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
İşlemci AMD Ryzen 7 5700X 8-Core
Şimdi baştan anlatayım size.. Bu sisteme normalde Win7 kurulmuyo, netten baya bi araştırdım bi şekilde kuruluyomuş (anakart dosyalarını ordan oraya kopyala vs vs vs.. ) ve en son bulduğum Win7 ile kurdum. Adamlar başlangıcı değiştirmiş. Kuruluma başlarken sanki Win10 kuracakmış gibi başlıyo ama devamında normal bildiğin win7 yüklüyo. Bunun nasıl yapıldığını bilen var mı? Madem buldun daha neyini araştırıyosun diye soracak olursanız :) bana ingilizce win7 lazım, bulduğum image normal win7 Türkçe olduğu için. Bilgisi olan arkadaşlar yazabilirmi. (Allah aşkına bu pc'ye neden Win7 kuruyosun diye soru sormayın yada vmware kullan demeyin. Normal Win7 kurcaz işte :)

Dosya Ekleri

• windows-7-uefi-3.PNG
    windows-7-uefi-3.PNG
    23,8 KB · Görüntüleme: 25
Galiba aradığım konu bu. :)
Anakart MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi
İşlemci AMD Ryzen 7 5700X 8-Core
Şimdi baştan anlatayım size. Bu sisteme normalde Windows 7 kurulmuyor, netten bayağı bir araştırdım bir şekilde kuruluyormuş (anakart dosyalarını oradan oraya kopyala vs. Vs. ) Ve en son bulduğum Windows 7 ile kurdum. Adamlar başlangıcı değiştirmiş. Kuruluma başlarken sanki Windows 10 kuracakmış gibi başlıyor ama devamında normal bildiğin Windows 7 yüklüyor. Bunun nasıl yapıldığını bilen var mı? Madem buldun daha neyini araştırıyosun diye soracak olursanız :) bana İngilizce Windows 7 lazım, bulduğum image normal Windows 7 Türkçe olduğu için. Bilgisi olan arkadaşlar yazabilir mi? (Allah aşkına bu PC'ye neden Windows 7 kuruyosun diye soru sormayın ya da VMware kullan demeyin. Normal Windows 7 kurcaz işte :)

Boot dosyalarını değiştiriyorlar ve hayırlı olsun. :) ben bir türlü kuramadım. :D aslında o yöntemi denemiştim fakat olmadı. Dosyaları kopyalıyor falan yeniden başlayınca "starting Windows" ekranında takılıyor. UEFI'yi kapatıp denedim yine aynı sonucu aldım. Flashboot ile denediğimde boot etti hatta disk kısmında kadar geldim lakin orada işler biraz karıştı... NVMe Express sürücüsü eksik olduğu için diskleri görmedi. (sürücüyü bulamadım internette) o gün zaten delirmiştim sanırım. En sonda vazgeçtim.
Bu arada ing Windows 7 ISO'su aramak yerine İngilizce dilini direk kendiniz yükleyebilirsiniz. Bir sürü video falan var internette.

Ben kurdum yeni nesil sisteme ama sadece install.wim ile olmuyor bu iş sürücü entegresi felan da lazım yoksa pc açılmıyor. Onun dışında bunun için windows 10 iso dosyasını alın sources klasöründen install.esd yada .wim dosyasısını silin. Windows 7 imajındaki install.wim dosyasını alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı