Çözüldü Windows 7 format nasıl atılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Abdullah4670

Decapat
Daha fazla  
RAM
4
SSD veya HDD modeli
500 gb
Ekran kartı
Amd hd 4670
İşlemci
İntel pentium g840
Merhaba bilgisayarımı hep bilgisayarcıya verip format attırıyordum artık kendim format atma kararı verdim. Bilgisayarım eski olduğu için Windows 7 kurmak istiyorum. 1. Windows 7 flash diskini nasıl ayarlayabilirim? 2. sistemim 4 GB RAM Intel Pentium G840, HD4670 Windows 10 kursam sorun olur mu? 3. driver kurmak zorunda mıyım? Çünkü 1 sene önce driver yüklerken ekranın çözünürlüğü değişti ve en sonunda mavi ekran vermişti herhalde ekran kartı eski olduğundan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
  • ISO dosyasını indiriyorsun. Tüm Windows 7 ISO dosyaları
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun.
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • ISO dosyasını seçiyorsun seç yerinden.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT olarak seçebilirsin. Windows 7, UEFI destekliyor mu bilmiyorum açıkçası.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek. Windows'u kur.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince isteğe bağlı diskini biçimlendirerek temiz kurulum yapabilirsin, yeni disk oluşturabilirsin.
  • Sonrası normal Windows kurulumu.
Sürücüleri kurman gerekli. Windows 7 ve Windows 8.1, çoğu sürücüyü otomatik yükleyemez.

Windows 8.1'in ISO dosyalarını nereden bulacağım?

Windows 8.1 ISO:

• ISO dosyasını indiriyorsun. Tüm Windows 7 ISO dosyaları
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun.
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • ISO dosyasını seçiyorsun seç yerinden.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT olarak seçebilirsin. Windows 7, UEFI destekliyor mu bilmiyorum açıkçası.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek. Windows'u kur.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince isteğe bağlı diskini biçimlendirerek temiz kurulum yapabilirsin, yeni disk oluşturabilirsin.
  • Sonrası normal Windows kurulumu.
Sürücüleri kurman gerekli. Windows 7 ve Windows 8.1, çoğu sürücüyü otomatik yükleyemez.

Windows 8.1 ISO:

Windows 7 güncelleştirmlerini nereden indirebilirim sence 8.1 olur mu PC'me ?

Ama ekran kartı driver yerinde maksimum Windows 8 destekliyor.

Sıkıntı olmaz. Windows 8.1'i zaten Windows 8'in hafif güncellenmiş hali gibi düşünebilirsin. Mesela benim ekran kartı sürücüsü maksimum Windows 10 destekliyor ama Windows 11 geçince gene kullanabilmiştim.

Bir de bir şey soracağım ben bilgisayarcıya format attırdiktan yaklaşık 1 yıl sonra kendim driver kurmuştum ve ekran çözünürlüğü 1024×768 olmuştu yine kurduğumda aynı sorun olur mu acaba kurulu drivera bir daha driver yüklediğim için mi oldu?

Bir de bir şey soracağım ben bilgisayarcıya format attırdiktan yaklaşık 1 yıl sonra kendim driver kurmuştum ve ekran çözünürlüğü 1024×768 olmuştu yine kurduğumda aynı sorun olur mu acaba kurulu drivera bir daha driver yüklediğim için mi oldu?

Çözünürlük sıfırlanabilir. Sürücü kurulduktan sonra bunu kendine göre ayarlayabilirsin. Sürücü üstüne sürücü kurmak yerine, DDU ile sürücüyü kaldırıp temizden kurmak daha mantıklı.

Ekran çözünürlüğünü maksimum o çözünürlük oluyordu yine olursa düzeltemem diye korkuyorum.

Monitörün çözünürlüğü en fazla o kadar mı destekliyor? Sürücü kurulduktan sonra mı öyle oluyor?

Monitörüm 1366×768 sürücüyü kurduktan sonra öyle olmuştu sürücüyü kaldırmıştım ve çözülmüştü.

Aynı olacağını düşünmüyorum. Olduğu zaman söylersin.

Geri
Yukarı