Windows 7 sistem HDD kaynaklı kilitleniyor

RadyoaktifB

Picopat
SSD olmayan HDD'de Windows 7 kurulu sistemimde 2 farklı kilitlenme yaşıyorum;

Bunlardan birincisi; normal şekilde bilgisayarı kullanırken sorun yok fakat sisteme biraz yük bindiğinde (oyun vb. gibi) ve biraz süre geçince bazen hiç olmasa da bazen ekranda dikey yeşil siyah paralel birçok çizgi çıkıyor ve hiçbir şey yapılamıyor. Bilgisayar kilitlenip kalıyor, yaklaşık 10 saniye sonra ise kendi kendine reset atıyor. BIOS ekranı geliyor ve sorunsuz açılıyor. BIOS'tan kontrol ettiğimde 3.3v kanalının 2.9 - 2.8 Volt seviyelerine kadar düştüğünü gördüm ve büyük ihtimalle sorunun sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarı prizden çektim tozları temizledim, termal macun yeniledim, BIOS sıfırlaması gerçekleştirdim, RAM'leri söküp bekledim ve tekrar çalıştırdığımda voltaj 3.15 - 3.25 seviyelerindeydi. Birkaç haftadır bu sorunu yaşamıyorum.

İkincisi ise sürekli yaşadığım bir sorun ve çok büyük ihtimalle HDD'den kaynaklanıyor. Yine aynı şekilde normal kullanımda bilgisayar birden kitleniyor ve sadece mouse hareket ettirilebiliyor. CTRL+Alt+Del - Alt+Tab falan yapılamıyor ve birkaç saniye sonra tamamen ekran donuyor. Restart attığımda ise BIOS HDD'yi görmüyor. Sadece prizden çekip biraz bekledikten sonra görüyor.

Evet yaşadığım sorunlar bunlar, nasıl bir arıza vardır? HDD'de birkaç adet bad sector var fakat en sonlarda ve disk dolu değil. Zaten o kısım ayrılmış ve biçimlendirilmemiş şekilde duruyor. Low Level format işe yarar mı?

Intel Core 2 Quad Q9550 4 çekirdek 2.83GHz 12MB.
MSI AMD Radeon R7 250 OC 2 GB.
2* 2 GB Kingston DDR2 800MHz RAM.
160 GB Samsung SpinPoint HDD(sistem diski)
500 GB Seagate HDD (sistemden çıkarsam da ayni sorun var)
ASUS P5KPL-AM SE anakart.
350W PSU.

Bence almalısın.

Evet, Samsung 860 EVO alacaktım fakat daha uygun fiyata daha performanslı 870 EVO çıktı. Ardından M.2 NVMe SSD'lerin fiyatının da yaklaşık aynı civarda oluşunu fark ettim bu yüzden belki anakart değiştiririm ve M.2 desteği olur diye almaktan vazgeçtim.

Yeni konular

Geri
Yukarı