Windows 7 UEFI Kurulum BIOS Ayarları Nasıl Olmalı?

Secure boot = OFF/Disabled
Windows 8 ve 10'un güvenli bir şekilde
boot etmesini sağlıyor. 7 bunu desteklemediği için kapalı olması lazım. Yoksa kurulumun başında, sonunda ya da ortasında mavi ekran hatası veriyor.
Legacy support =ON/Enabled
Anakartın UEFI desteklemeyen eski işletim sistemlerini çalıştırmasını sağlar.
Bu 2 ayar ile 7 hem masaüstünde hem laptopta sorunsuz kuruldu.Başka ayarlara dokunmadım.

Orijinal Windows 7 64 bit CD'niz varsa BIOS'tan UEFI'yi açarak kurulumu yapabilirsiniz. Secure Boot ayarı kapalı kalsın.

Eğer 2 TB veya üstü bir HDD'niz yoksa UEFI Windows 7 ile uğraşmanız gereksiz olur. Onun yerine UEFI Windows 8.1 veya 10 kullanmanızı öneririm.

UEFI Windows 7, sadece 2 TB ve üstü disklere destek sağlar. Onun dışında açılırken anakart logosu gelmez ve Türkçe kurulum yapsanız bile açılırken İngilizce "Starting Windows" yazar. Ayrıca UEFI'nin sağladığı ayrıcalıklardan da yararlanamazsınız.

Arkadaşlar anakartım UEFI destekli. Windows 7 kurmak istiyorum. Bu kurulumu yapabilmek için öncelikle BIOS ayarlarım nasıl olmalı? Ayrıca .iso dosyasını belleğe nasıl yazdırmalıyım?

Windows 10 Kurulum USB'si hazırlama ile ilgili bir konu var ordaki konuyu aynen uygulayabilirsiniz tek fark Windows 10 iso dosyası yerine Windows 7 iso dosyasını sececek olmanız. BIOS kısmına gelince default ayarlara almanız yeterli olacaktır.

Merhaba şu an kullandığım laptopumu W7 yapmak istiyorum ama bazı sorunlar yaşıyorum.

Intel Celeron N3060.
Intel HD Graphics.
Windows 10 64 Bit kullanmaktayım BIOS ise ınsydeH20 rev 5 advance seçeneği yok. Boot seçeneği altında sadece Secure Boot ve Boot mode seçeneğini görebiliyorum. Legacy olmadığı için Boot mode da UEFI kurulum yapmam gerekiyor diye düşündüm (hiçbir bilgim yok kendi başıma uğraşmaya çalışıyorum) UEFI flashımı hazırladım ama starting Windows'da kaldı araştırırken kurulacak diskin GPT olması gerekiyormuş diskim zaten GPT ama bir türlü kuramadım legacy Support ayarları olmadığı için mi?

Merhaba şu an kullandığım laptopumu W7 yapmak istiyorum ama bazı sorunlar yaşıyorum.

Intel Celeron n3060.
Intel HD Graphics.
Windows 10 64 Bit kullanmaktayım BIOS ise ınsydeH20 rev 5 advance seçeneği yok. Boot seçeneği altında sadece Secure Boot ve Boot mode seçeneğini görebiliyorum. Legacy olmadığı için Boot mode da UEFI kurulum yapmam gerekiyor diye düşündüm (hiçbir bilgim yok kendi başıma uğraşmaya çalışıyorum) UEFI flashımı hazırladım ama starting Windows'da kaldı araştırırken kurulacak diskin GPT olması gerekiyormuş diskim zaten GPT ama bir türlü kuramadım legacy Support ayarları olmadığı için mi?

Hocam bende de aynı çözüm buldun mu.

Geri
Yukarı