Windows 7, Windows 10'dan güzeldir çünkü...

1. 2015-2020 yılları arası Windows 10'u 2010 model WD Black 1 TB 7200 RPM HDD'yle aşırı stabil bir şekilde kullandım. HDD düşmanı diye bilinse de ben öyle düşünmüyorum. Windows 10'dan şimdiye kadar hiç düşük performans almadım. Ki yeni gelen tüm güncellemeleri anında yüklediğim ve kullandığım halde.
  2. Windows 7'nin sadece arayüzü ve tasarımı güzel. Diğer tüm alanlarda 8.1 ve 10'a göre çok geri bir işletim sistemi. Sırf teması güzel diye de Windows 10'dan güzel demek mantıklı değil.
  3. Windows 8.1 her ne kadar konuyla direkt ilgili olmasa da ona da değinmek istiyorum. Microsoft'un şimdiye kadar yaptığı en stabil ve en performanslı Windows'tur kendisi. Maalesef kullanıcılar tarafından arayüzü sebebiyle hak ettiği değeri göremedi. Bu yüzden de Microsoft tarafından üvey evlat muamelesi görmekte. Şahsen ben Windows 8.1'de Ryzen ve DirectX 12 desteği olsa 1 dakika bile Windows 10'da durmam.
  4. Windows 10'dan NTLite veya benzeri bir araç ile Cortana ve Defender'ı kaldırdığınız anda tüm sorunlar çözülüyor. Buna ek olarak gerekli gizlilik, telemetri kapatma ve performans ayarlarını yapıp bloatware'lardan arındırdığınızda harika bir Windows elde ediyorsunuz.
Maalesef Windows 10, Microsoft tarafından gereksiz yere şişirildiğinden ve telemetri hizmetleri vs. eklendiğinden gerçek potansiyeline ulaşamıyor.
1. Madde tam şans olayı hocam.
2. Madde için: Olay sadece tasarım değil hocam bence.
3. Madde için: Windows 8.1 ❤️ Ben (Windows dünyasında benim için böyle)
4. Madde için: Son kullanıcı bunlar için uğraşmak istemez hocam. Bunlar için Microsoft Denetim masasına/ayarlara koymalı bence.
Windows 95'e hoş geldiniz.
Start me up diyelebiliriz yani 😆

Hocam peki neden NT (sanırım 2000'den sonra NT tabanlı sistemler üretildi) teknolojisini hala kullanıyor ki?
Geriye dönük uyumluluk fasa fisosu. DOS zamanı Windows uygulamalarına bile destek var hala NT çekirdeğinin içerisinde. Bu geriye uyumluluk bırakılırsa Win32 uygulamalarının çoğu uçar gider. Örneğin babam hala Windows 98 sistemlerde bile çalışan uygulamaları kullanabiliyor Windows 10 üzerinde, bu sayede uygulamanın çalışmama korkusu olmadan rahatça kullanabiliyor. Babam dışında çoğu kullanıcı bu tarz uygulamaları kullanıyor, her ne kadar haberi olmasa bile.

RISC mimarisi Microsoft'u zora soktu NT çekirdeği konusunda.

Eee dostum, böyle diyorsun ama çocukken internet kafelerde gördüğümüz "OYUNLAR" isimli klasörün de ikonu gidecek yeni güncellemeyle. Ben bu ikonlara bayılıyordum açıkçası. Ayrıca bunların kaldırılmama sebebi bence yine eski Windows ve DOS uygulamaları kapısına çıkıyor.

Bu maddeyi yapmadığım halde bile hiçbir sorun yaşamadım gerek yavaşlık anlamında gerek stabil olma anlamında.
Ben de yaşamıyorum ama NTLite ile düzenlenince daha da iyi oluyor.
1. Madde tam şans olayı hocam.
2. Madde için: Olay sadece tasarım değil hocam bence.
3. Madde için: Windows 8.1 ❤️ Ben (Windows dünyasında benim için böyle)
4. Madde için: Son kullanıcı bunlar için uğraşmak istemez hocam. Bunlar için Microsoft Denetim masasına/ayarlara koymalı bence.
Onların yapması gerekeni biz yapıyoruz işte. Sıkıntı burada başlıyor. Windows 10 saf bir şekilde gelse hiçbir problem kalmayacak.

Bilgisayar açıldıktan 1 dakika sonraki kaynak kullanımı:

Windows 10 Kaynak Kullanımı.png

Arkada Kaspersky Internet Security, ISLC ve Lightshot çalışıyor. Resmi ISO ile kurulum yapsam 1.8/1.9 GB kullanırdı.

Geriye dönük uyumluluk fasa fisosu. DOS zamanı Windows uygulamalarına bile destek var hala NT çekirdeğinin içerisinde. Bu geriye uyumluluk bırakılırsa Win32 uygulamalarının çoğu uçar gider. Örneğin babam hala Windows 98 sistemlerde bile çalışan uygulamaları kullanabiliyor Windows 10 üzerinde, bu sayede uygulamanın çalışmama korkusu olmadan rahatça kullanabiliyor. Babam dışında çoğu kullanıcı bu tarz uygulamaları kullanıyor, her ne kadar haberi olmasa bile.

Şimdi de acısını çekiyorlar hocam.

Onların yapması gerekeni biz yapıyoruz işte. Sıkıntı burada başlıyor. Windows 10 saf bir şekilde gelse hiçbir problem kalmayacak.

Eki Görüntüle 1014418

Arkada Kaspersky ınternet Security, ıslc ve LightShot çalışıyor. Resmi ISO ile kurulum yapsam 1.8/1.9 GB kullanırdı.

Hocam bende boşta 2.6 GB kullanıyor, Windows 7'de 1.1 ile 0.9 arası.

Yakında çekirdek patlarsa görürler.

Hocam bende boşta 2.6 GB kullanıyor, Windows 7'de 1.1 ile 0.9 arası.
Doğrudur, ama şunu da söyleyeyim.

Bilgisayar ne kadar çok RAM kullanırsa o kadar performanslı çalışıyor. RAM kullanımının yüksek olması iyidir. Tabii Türkiye şartlarında herkesin 8+ GB RAM'i olmayınca ve çoğunu Windows kullanınca diğer uygulamalara yeterli bellek kalmayabiliyor.

Eki Görüntüle 1014418

Arkada Kaspersky Internet Security, ISLC ve Lightshot çalışıyor. Resmi ISO ile kurulum yapsam 1.8/1.9 GB kullanırdı.
Ah hocam.... Daha performanslı yapabilecekken işi yokuşa sürüyorlar. Halbuki "Minimal kurulum" ile "Tam kurulum" seçeneği konabilirdi.

Bilgisayar ne kadar çok RAM kullanırsa o kadar performanslı çalışıyor. RAM kullanımının yüksek olması iyidir. Tabii Türkiye şartlarında herkesin 8+ GB RAM'i olmayınca ve çoğunu Windows kullanınca diğer uygulamalara yeterli bellek kalmayabiliyor.
Hocam OS az yesin, gerisine bakarız bir şekilde 😆

8 GB RAM kullanıyorum ve beni bazen zor duruma bırakıyor galiba yakında Windows 10 kullanmayı bırakacağım.

Aslında Microsoft, PowerPC işlemciler için NT 3.51 ve NT 4 versiyonları yapmış. Gayet de stabilmiş. Ama Apple bilgisayarlara OpenFirmware nedeniyle kurulamıyormuş. Şimdiki duruma bakalım, Windows 10 ARM versiyonu tam bir rezalet. macOS Big Sur dayak manyağı yapar.

Açıkçası NT çekirdeğinin -ciddi anlamda- geliştirildiği 2000'li yıllarda RISC işlemciler zamanının Nokia telefonlarında falan yaygındı. O zamanlar PDA'lar x86 mimarisiyle çıkıyordu ve NT çekirdekli Windows Mobile işletim sistemleri PDA sektörünü kasıp kavuruyordu. iPhone işlemci tasarımı için Intel'e gidilmesi ve Intel'in reddetmesi sonucu Apple'ın kendi işlemcisiyle piyasaya rest çekmesi sonucu x86 mimarisi ölmeye başladı.

Geri
Yukarı