Windows 7'de Tam Yetki Nasıl Alınır?

Malekith

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Tam yetkiyi nasıl alabilirim? En basitinden Program Files'ın içerisinde yer alan 7-ZIP programını kullanarak dosya sıkıştırma yaparken bile yönetici olarak çalıştırma etkin olmadığı(Aynı zamanda zaten oradan doğru etkin edilemez, tam yetki gerekiyor o yüzden. ) İçin erişim engellendi hatası alıyorum. Kullanıcı hesabım zaten yönetici hesabı ama diskin tamamında sorgusuz sualsiz değişiklik yapabilmesini nasıl sağlayacağım?
Güncel

Son düzenleme:
Bir sürü izin vermeniz gerekiyor kendinize. Ama hiçbir zaman tüm izinleri alamıyorsunuz çok karmaşık bir işlem. Windows ve çoğu uygulama sizin uygulama ve sistem verilerinizle oynamamanız için sizden yetkileri kaldırıyor. Örneğin dll dosyalarının hepsini hiçbir zaman silemezsiniz. Youtubeda videolar var system32 yi silmek falan gibi onda bile hepsini silemiyorsun saatlerce izin toplamana rağmen.

Bir sürü izin vermeniz gerekiyor kendinize. Ama hiçbir zaman tüm izinleri alamıyorsunuz çok karmaşık bir işlem. Windows ve çoğu uygulama sizin uygulama ve sistem verilerinizle oynamamanız için sizden yetkileri kaldırıyor. Örneğin dll dosyalarının hepsini hiçbir zaman silemezsiniz. Youtubeda videolar var system32 yi silmek falan gibi onda bile hepsini silemiyorsun saatlerce izin toplamana rağmen.
Biliyorum, bana sadece Program Files gibi yerlerde Not Defteri falan oluşturma izinleri de gerekiyor şuan sadece Klasör oluşturulabiliyor orada çok can sıkıcı bir olayı var.
Şimdilik şu komutu kayıt defterine ekleyerek Take Ownership özelliğini aktif ettim değişiklik yapacağım dosya veya klasörlere sahiplik alarak hallediyorum.

Kod:
[-HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas]
@="Take Ownership"
"HasLUAShield"=""
"NoWorkingDirectory"=""
"Position"="middle"

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /c /l"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /c /l"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas]
@="Take Ownership"
"AppliesTo"="NOT (System.ItemPathDisplay:=\"C:\\Users\" OR System.ItemPathDisplay:=\"C:\\ProgramData\" OR System.ItemPathDisplay:=\"C:\\Windows\" OR System.ItemPathDisplay:=\"C:\\Windows\\System32\" OR System.ItemPathDisplay:=\"C:\\Program Files\" OR System.ItemPathDisplay:=\"C:\\Program Files (x86)\")"
"HasLUAShield"=""
"NoWorkingDirectory"=""
"Position"="middle"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /t /c /l /q"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /t /c /l /q"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\runas]
@="Take Ownership"
"HasLUAShield"=""
"NoWorkingDirectory"=""
"Position"="middle"

[HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /c /l"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /c /l"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\runas]
@="Take Ownership"
"AppliesTo"="NOT C:"
"HasLUAShield"=""
"NoWorkingDirectory"=""
"Position"="middle"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant *S-1-5-32-544:F /t /c /l /q"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant *S-1-3-4:F /t /c /l /q"

[-HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas]

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas]
"HasLUAShield"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\runas\command]
@="\"%1\" %*"
"IsolatedCommand"="\"%1\" %*"

Son düzenleme:

Geri
Yukarı