Windows 7'den 10'a Geçilir mi?

Windows 10 güvenlik açısından daha iyi. Windows 7 artık çok kolay virüs alıyor. Ayrıca Windows 10 da DX12 var. Daha kullanışlı. Tasarımı daha iyi.

Bir işletim sisteminin tercihi, sadece kullanıcıların elinde değildir.
Kullanılan donanımların, başta anakart ve ekran kartı olmak üzere, yeni ve değişik komut dizelerine desteği olması şarttır.
Bu desteğin sağlanabilmesi ise, sadece ve sadece donanım üreticilerinin inisiyatifine bağlıdır.
Donanım üreticileri yeni işletim sistemleri için özel sürücüleri test etmiş ve yayınlamış iseler, bu doğrultuda yeni bir işletim sistemi tercih edilebilir.
Keza sistemde bulunan diğer bileşenlerin de, (CPU, GPU ve DSP) yeni işletim sistemlerindeki komutlara uyumu, son derece önem arz etmektedir.
Bir linux kullanıcısı olarak, benim yapmış olduğum linux testlerinde bile, yeni linux sürümlerinde eski donanımların sağlıklı çalışmadığı, uygulamalarda birçok aksaklığın ortaya çıktığı görülmüştür.
Bilinmektedir ki linux sürümleri sahipli birkaç sürücü dışında tamamen ve çoğunlukla generic yapılı özel sürücüleri kullanmaktadır ve linux sürümlerinde çoğunlukla sürücü sorunu bulunmamaktadır.
Windows işletim sistemlerinde ise, üst seviye sürücülerin yüklenilmesi, işletim sisteminin sağlıklı çalışabilmesi açısından son derece gereklidir.
Bahsi geçen güvenlik mevzu ise;
Windows işletim sistemlerinin mantalitesi gereği bir güvenlik söz konusu değildir. Her daim yeni zararlılara karşı, daima yeni açıkları tespit edilecek ve önlem alınmaya çalışılacaktır.
Bu zararlılar günümüzde artık, işletim sistemlerinin açıklarından ziyade, JAVA, FLASH PLAYER gibi eklentiler aracılığı ile yayılmaktadır. Keza güvenilmez kaynaklardan temin edilip de bir install dosyasına tıklanması halinde bile, Windows gibi bir işletim sistemi tam anlamıyla korunaklı olsa bile yapılabilecek fazlaca bir şey yoktur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10'un virüslere karşı daha korumalı olduğu söyleniyor. Ben 2 yıldır virüs programı kullanmıyorum. Bilinçli bir kullanıcının bilgisayarına virüs bulaşmaz.

Windows 7 artık çok kolay virüs alıyor.

Bu söylediğinize gerçekten inanıyor musunuz? Durduk yere hiçbir sisteme virüs girmez.

Ezbere konuşmayın lütfen. Mantıklı açıklamasını yaptık demi?

Gidip torrent'den oyun, film, şarkı vb. dosyalar indirip, malum sitelerde dolandıktan sonra virüs yiyorsanız orasını bilemem tabi.

Virüs yoktan var olan bir yazılım değil.

Arkadaşlar asıl sormak istediğim 7'yi 8'e güncelleme diye bir şey vardı 7'yi 10 yapabiliyor muyuz yani? Benim arkadaşlarım 7 kullanıyordu ve 8'e güncelleştirdiler android güncelleştirmesi gibi benim de orijinal Windows 7'im var. Ben de 10 yapabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 10 güvenlik açısından daha iyi. Windows 7 artık çok kolay virüs alıyor. Ayrıca Windows 10 da DX12 var. Daha kullanışlı. Tasarımı daha iyi.
Windows 10'un güvenlik açısından daha iyi olduğu zaten belli. Fakat Windows 7'nin çok kolay virüs aldığı bana göre yanlış. Sistemimde Windows 10 kullanmaktayım. Notebook cihazımda ise Win 7 kullanmaktayım. O çoğu kişinin WannaCry'dan korkup 3 - 4 virüs programı kurduğu dönemde hiç virüs programı kurmadım. Windows 7 laptopuda aktif olarak kullandım fakat beni virüs hiç etkilemedi. Etkileyemez de zaten. Virüs olayı senin tecrübene bağlıdır. İndirdiğin dosyalara, girdiğin sitelere bağlıdır. Zaten Microsoft hala 7'ye güvenlik güncelleştirmelerine devam ediyor. Çok kolay virüs alıyorsa senin suçundur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı