Windows 7'den 8.1'e geçme

İşlemcinizin tam adı nedir?
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5850 @ 2.16 GHz (2 CPUs)
Windows 7 gibi desteği kesilmiş eski bir işletim sistemini kurmak yeni nesil sistem bileşenlerin tam performans çalışmasına engel olabilir. Çeşitli sistem ve sürücü hataları yaşamanızda muhtemel. Windows 10 en güncel sürümünü (anakartın UEFI desteği varsa) UEFI olarak kurmanız en mantıklı seçenek olacaktır.
Teşekkür ederim. PC muhtemelen desteklemiyordur UEFI yi M.Ö den kalmış bir bilgisayar :) Ayrıca laptop. Yani sorun olmaz değil mi ?

Hepinize günaydın arkadaşlar. Sabaha karşı kurulum işi bitti şuan bilgisayar hafif kasıyor. Ama kullanılamayacak kadar değil, hızlandırmak için bir kaç püf nokta var mıdır ? Yardımlarınız için teşekkürler.

Kullanmadığın hizmetleri kapatabilirsin.

Windows Update'i SAKIN kapatma!

Sistemin açılışını etkileyecek uygulamaları Görev Yöneticisi'nden kapatabilirsin. Yalnız, sistem üreticine ve donanımlarına ait sürücü ve yazılımları kapatma. Mesela Steam, Discord, uTorrent gibi uygulamaları kapatabilirsin.

Donanımsal bir çözüm olarak da, SSD kullanabilirsin. Windows 10, HDD seven bir sistem değil.

Bilgisayara sağ tıklayıp özellikler kısmından gelişmiş seçeneği seçtikten sonra açılan sistem özellikleri penceresinden performans seçeneğinin yanındaki ayarlara tıklayıp en iyi performans için ayarla seçeneğini seçip tamam derseniz gereksiz Windows efektlerinden kurtulmuş olursunuz.
Not: Simgeler yerine küçük resimler seçeneğini aktif etmeyi unutmayın.

O sistem ile normal Windows 10 değil de Kokteyl daha sağlıklı olacaktır. Bir araştırın derim. Kurulumu yapmasaydınız size Windows 7'de kalmanızı şiddetle önerirdim. Çünkü normal şartlarda kasma giderek artacaktır.

Düşük donanımda kasmanın önüne geçmek için Windows Update, Windows Defender, Superfetch (Hızlı Getirme), gereksiz olan yaklaşık 15 hizmet, Hiberboot (Hızlı Açılış), Hibernation (Derin Uyku), System Restore (Sistem Geri Yükleme)'in kapatılmasını tavsiye ediyorum. Bunlar kasmanın önüne geçiyor ama tarayıcıda ağır işler yapınca her hâlükârda kasma devam edecektir. Denk bir işlemciye sahip dizüstü ancak bu kadar şeyden sonra veya Kokteyl ile Windows 10'u stabil çalıştırabiliyor. Aksi takdirde kısa sürede o bilgisayarın kullanılamayacak kadar kastığını fark edeceksiniz. O an çok geç olmasını istemezsiniz. :)

Buradaki arkadaşlara da tavsiyem iyi sistemler kullanarak herkese Windows 10 önermekten vazgeçmeleri. Bu sisteme en iyi Windows 7 uygundur. Herkes Windows 10 konusunda bizim kadar bilgili değil. Üstteki dediklerim yapılırsa Windows 10 kullanılabilir ama Windows 10 zorunlu olmadığı için hem gerek yok hem de zaman kaybıdır.

O sistem ile normal Windows 10 değil de Kokteyl daha sağlıklı olacaktır. Bir araştırın derim. Kurulumu yapmasaydınız size Windows 7'de kalmanızı şiddetle önerirdim. Çünkü normal şartlarda kasma giderek artacaktır.

Düşük donanımda kasmanın önüne geçmek için Windows Update, Windows Defender, Superfetch (Hızlı Getirme), gereksiz olan yaklaşık 15 hizmet, Hiberboot (Hızlı Açılış), Hibernation (Derin Uyku), System Restore (Sistem Geri Yükleme)'in kapatılmasını tavsiye ediyorum. Bunlar kasmanın önüne geçiyor ama tarayıcıda ağır işler yapınca her hâlükârda kasma devam edecektir. Denk bir işlemciye sahip dizüstü ancak bu kadar şeyden sonra veya Kokteyl ile Windows 10'u stabil çalıştırabiliyor. Aksi takdirde kısa sürede o bilgisayarın kullanılamayacak kadar kastığını fark edeceksiniz. O an çok geç olmasını istemezsiniz. :)

Buradaki arkadaşlara da tavsiyem iyi sistemler kullanarak herkese Windows 10 önermekten vazgeçmeleri. Bu sisteme en iyi Windows 7 uygundur. Herkes Windows 10 konusunda bizim kadar bilgili değil. Üstteki dediklerim yapılırsa Windows 10 kullanılabilir ama Windows 10 zorunlu olmadığı için hem gerek yok hem de zaman kaybıdır.

Windows 10 Kokteyl, yamalanmış bir Windows 10 sürümüdür. Tavsiye edilmez.

Windows 10 Kokteyl Edition Nedir?

Ayrıca Sistem Geri Yükleme kapatılmamalı, bir yazılımsal sorunda sistem geri yükleme yapılarak sistem kurtarılabilir.

Windows Update de kapatılmamalı. Windows Update ile sisteme dair kritik güncellemelerle yazılımsal sorunlar çözülebilmekte.

Ayrıca Pentium 4 ve FX5500 sistemde Windows 10 kullanmış biri olarak söylüyorum, Windows 10, bu sisteme 7'den daha uygundur. Windows 10 kasma yarattığı zaman Windows 8.1 kullanılabilir. Sistem tarihi eser denebilecek kadar eski değil. Ayrıca ekran kartının Windows 10 sürücüsü bile var.

Windows 8.1, 7'den daha hızlıdır.
PC muhtemelen desteklemiyordur UEFI'yi. MÖ'den kalmış bir bilgisayar :) Ayrıca laptop. Yani sorun olmaz değil mi?

Sisteminiz henüz tarihi eser değil. Bir süre daha götürür ama sisteminizin emekliliği yakın.

Ama termal macun değişikliğini ve donanımsal bakımlarını düzenli olarak yaparsanız 1.5-2 yıl daha kullanırsınız. Belki daha uzun süre, belki de daha kısa süre... Yalnız o süre boyunca da donanımlar değişeceğinden ve artık yeni yazılımlar yeni sistemleri destekleyeceğinden sisteminizi çok daha uzun süre kullanamazsınız. Ama sadece internet ve Minecraft, GTA San Andreas gibi oyunlar oynayacaksanız uzun sürs kullanırsınız.

Son düzenleme:
Kullanmadığın hizmetleri kapatabilirsin.

Windows Update'i SAKIN kapatma!

Sistemin açılışını etkileyecek uygulamaları Görev Yöneticisi'nden kapatabilirsin. Yalnız, sistem üreticine ve donanımlarına ait sürücü ve yazılımları kapatma. Mesela Steam, Discord, uTorrent gibi uygulamaları kapatabilirsin.

Donanımsal bir çözüm olarak da, SSD kullanabilirsin. Windows 10, HDD seven bir sistem değil.
Steam gibi şeyleri kapattım. O dediğiniz panelden.
SSD ekleyemiyorum laptop olduğu için zaten eklemeye değer bir pc değil.
Teşekkür ederim.
Bilgisayara sağ tıklayıp özellikler kısmından gelişmiş seçeneği seçtikten sonra açılan sistem özellikleri penceresinden performans seçeneğinin yanındaki ayarlara tıklayıp en iyi performans için ayarla seçeneğini seçip tamam derseniz gereksiz Windows efektlerinden kurtulmuş olursunuz.
Not: Simgeler yerine küçük resimler seçeneğini aktif etmeyi unutmayın.
Çok teşekkür ederim fark ettirdi.

Windows 10 u çoktan kurdum. Tavsiyelerinize uyacağım. Teşekkürler.
Windows 10 Kokteyl, yamalanmış bir Windows 10 sürümüdür. Tavsiye edilmez.

Windows 10 Kokteyl Edition Nedir?

Ayrıca Sistem Geri Yükleme kapatılmamalı, bir yazılımsal sorunda sistem geri yükleme yapılarak sistem kurtarılabilir.

Windows Update de kapatılmamalı. Windows Update ile sisteme dair kritik güncellemelerle yazılımsal sorunlar çözülebilmekte.

Ayrıca Pentium 4 ve FX5500 sistemde Windows 10 kullanmış biri olarak söylüyorum, Windows 10, bu sisteme 7'den daha uygundur. Windows 10 kasma yarattığı zaman Windows 8.1 kullanılabilir. Sistem tarihi eser denebilecek kadar eski değil. Ayrıca ekran kartının Windows 10 sürücüsü bile var.

Windows 8.1, 7'den daha hızlıdır.

Sisteminiz henüz tarihi eser değil. Bir süre daha götürür ama sisteminizin emekliliği yakın.

Ama termal macun değişikliğini ve donanımsal bakımlarını düzenli olarak yaparsanız 1.5-2 yıl daha kullanırsınız. Belki daha uzun süre, belki de daha kısa süre... Yalnız o süre boyunca da donanımlar değişeceğinden ve artık yeni yazılımlar yeni sistemleri destekleyeceğinden sisteminizi çok daha uzun süre kullanamazsınız. Ama sadece internet ve Minecraft, GTA San Andreas gibi oyunlar oynayacaksanız uzun sürs kullanırsınız.
Ey gidi minecraftı açsa :) Geçen denedim de çöktü ya gta sa indiriyorum onu deneyeceğim. Yazın iyi bir sistem toplamayı düşünüyorum bu bilgisayar yaza kadar idare etse yeterli.

Son düzenleme:
@yika38 benim sorunum Windows'un ağır olması değil zaten. Siz masaüstü işlemcileri kullanmışsınız dikkat ederseniz. Ancak arkadaş bir laptop kullanıyor. Laptop işlemcileri Windows Update, Windows Defender gibi her zaman açık hizmetleri yönetmekte çok zorlanıyor. Bunu denk işlemciye sahip laptop kullanan birisi olarak söylüyorum. O hizmetler açıkken boşta işlemci kullanımı %60'ı geçiyor. Asıl sorun burada başlıyor.

Sistem Geri Yükleme ise tamamen alan israfıdır. Çünkü zaten sistem dosyalarına zarar gelince hiçbir işe yaramadığını bizzat kendim deneyip gördüm.

@yika38 Benim sorunum Windows'un ağır olması değil zaten. Siz masaüstü işlemcileri kullanmışsınız dikkat ederseniz. Ancak arkadaş bir laptop kullanıyor. Laptop işlemcileri Windows Update, Windows Defender gibi her zaman açık hizmetleri yönetmekte çok zorlanıyor. Bunu denk işlemciye sahip laptop kullanan birisi olarak söylüyorum. O hizmetler açıkken boşta işlemci kullanımı %60'ı geçiyor. Asıl sorun burada başlıyor.

Sistem Geri Yükleme ise tamamen alan israfıdır. Çünkü zaten sistem dosyalarına zarar gelince hiçbir işe yaramadığını bizzat kendim deneyip gördüm.

Peki, işlemcilerin üretim yılları? Tarihi eser olan ve tarihi eser olmayan bir sistemden bahsediyoruz. Ayrıca madem Windows 7 daha iyi, o zaman neden yüzlerce güncelleme ve Hizmet Paketi 1 sunuluyor?

Windows 7 tarih oldu, her ne kadar piyasaya sürüldüğü yıllarda çok başarılı olsa da. Windows 8.1 ise de, tarih olmaya mahkûm.

Windows Update gereksiz yer harcıyor, kapatalım da yer harcamasın. Tehditlere açık olalım. Windows Defender kapalı olsun. Virüslere açık olsun. Bir şeylerden de fedakârlık yapmak lazım bazı konulardan. Özellikle de güncellemeler ve antivirüs yazılımlarından taviz verilmez diye düşünüyorum.

Hey gidi Minecraft'ı açsa :) Geçen denedim de çöktü ya GTA San Andreas indiriyorum onu deneyeceğim. Yazın iyi bir sistem toplamayı düşünüyorum bu bilgisayar yaza kadar idare etse yeterli.

GTA San Andreas'ı yükler yüklemez açamazsınız. Windows Özelliklerini Aç veya Kapat >> Eski Bileşenler >> DirectPlay seçeneğini açmanız lazım. Bende öyle açılmıştı.

Minecraft içinse Java yüklemeyi unutmayın ;)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı