Çözüldü Windows 7'den Windows 8.1'e yükseltme sonrası bilgisayar donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Pratzkaa

Hectopat
Daha fazla  
En başta bilgisayarımda Windows 7 kuruluydu. Windows 8.1 kurmaya karar verdim. Sorunsuz bir şekilde Windows 8.1 kurdum. Donmalar baş gösteriyordu. Anakart sürücülerim W8.1'e uyumlu değildi, sorunun kaynadığının bu olduğunu düşündüm ve Windows 7 Ultimate yükledim. Yine aynı sorun vardı. Kurulumu yanlış yapmış olabileceğimi düşündüm ve bir kere daha kurulum yaptım tüm bölümleri biçimlendirerek ve Windows 7 Professional kurdum. Buna rağmen hala sorunlar vardı ve her açılışta da diskimi kontrol etmek istiyordu bilgisayar. Sıfırdan bir kurulum daha yapmaya karar verdim ve Windows 7 Home Premium kurdum, hala da o kurulu. Tüm sürücüleri yükledim ve bu sefer fazladan olarak anakartta yazan chipsetlerin sürücülerini ve işlemcinin sürücülerini de indirdim. Hiçbir şey değişmedi maalesef. RAM'lerimi kontrol edeyim dedim, onlar da sorunsuz çıktı. Şu anda donmalar devam ediyor. Yardımcı olur musunuz?

Çözüm
Sistemi çok mu yeniden başlatıyorsunuz yoksa reset tuşundan mı kapatıyorsunuz? Bunlardan dolayı Windows diski kontrol etmek isteyebilir. Yaşadığın sorunlar HDD i işaret ediyor ve PSU olarak c4 kullandığınız için bu sorunlar ortaya çıkabilir.
İşletim sisteminin olduğu diskin Hd tune den health benchmark ve error scan sonucunu paylaşın ve Cmd yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk /f /r yapın. Soru sorarsa y diyip sistemi yeniden başlatın.

Bu arada başlığı düzenleyen moderatör bey, sorunum 8.1 ile değil Windows 7'de hala devam ediyor, muhtemelen Windows ile hiçbir ilgisi yok, sorun hakkında detay vermek için yazdım. Sistemimi de yazayım ayrıca:
Pentium Dual-Core E6600
ATI Radeon HD 4650 1GB
4GB RAM
1TB HDD + 160GB HDD
ASRock G31M-VS2 Anakart
İşletim sisteminin olduğu diskin Hd tune den health benchmark ve error scan sonucunu paylaşın ve Cmd yi yönetici olarak çalıştırıp chkdsk /f /r yapın. Soru sorarsa y diyip sistemi yeniden başlatın.
daha önce bunları yaptım ve harddiskimin sağlam olduğuna eminim.
Temiz kurulum yaptınız değil mi? Ayrıca 64 bit mi kurmaya çalıştınız yoksa 32 bit mi?
64bit kurdum. Harddiski silip yeniden biçimlendirdim.

Sistemi çok mu yeniden başlatıyorsunuz yoksa reset tuşundan mı kapatıyorsunuz? Bunlardan dolayı Windows diski kontrol etmek isteyebilir. Yaşadığın sorunlar HDD i işaret ediyor ve PSU olarak c4 kullandığınız için bu sorunlar ortaya çıkabilir.

Çözüm
Yüklediğiniz HDD arızalı olabilir ayrıca. HDTune ile hızlı taramayı kapatıp Bad Sector taraması yapar mısınız?
harddiske birkaç gün önce test yaptım ancak formatladığım için ss gitti, HDD'nin sağlam olduğundan eminim ama yedek diskimde bad sectorler var, önceden bad sectorlu bir diski yedek disk olarak taktığımda pc aşırı yavaşlamıştı bu yüzden az önce eski harddiski çıkardım bakalım sonuç ne olacak
ikisini de yapmıyorum...

Bad Sector olan diski çıkarın gitsin. Mavi ekran da alırsınız yakın bir süreçte onu kullanmaya devam ederseniz. Bu yüzden Bad Sector hatalı disklere hiç bulaşmayın derim.

Bad Sector olan diski çıkarın gitsin. Mavi ekran da alırsınız yakın bir süreçte onu kullanmaya devam ederseniz. Bu yüzden Bad Sector hatalı disklere hiç bulaşmayın derim.
dediğim gibi şu anda çıkardım, akşama kadar başka donma olmazsa çözülmüş sayılır :p

Geri
Yukarı