Çözüldü Windows 7'nin yanına Linux Mint kurma

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan_R4KT

Decapat
Daha fazla  
Benim işletim sistemim Windows 7 ve yanına Linux Mint kurmak istiyorum ama Linux Mint kurulurken grub gibi bir önyükleyiciyi indiriyor mu yoksa yaparsam bozulur mu? Bir bilgi verebilir misiniz?

Çözüm
@Furkan_R4KT
Eğer "Windows'un yanına kur" derseniz Windows'ta uğraşmanıza gerek yok. Kendisi hallediyor. PC'nizin Windows'unu bozmaz merak etmeyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayrıca bu video rehberi de takip edebilirsiniz
Bu rehberi takip edebilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızda bir başka işletim sistemi varsa, kurulum sihirbazı Linux Mint'i bunların yanına kurmak için bir seçenek gösterir. Eğer bu seçeneği seçerseniz, kurulum sihirbazı kendiliğinden mevcut işletim sistemini yeniden boyutlandırır, yer açar veLinux Mint'i yanına kurar. Bir önyükleme menüsü ayarlanarak, bilgisayarınızı her başlattığınızda iki işletim sistemi arasında seçim yapabilmenizi sağlar.

Not
Eğer disk bölümlerini yönetmek ya da özel bir disk bölümünü kullanmak istiyorsanız; Başka bir şey seçeneğini seçiniz.
_images/installer-partitions.png
Linux Mint kök / dizininin bağlanması için bir adet disk bölümü gereklidir.
Linux Mint işletim sistemi (ek yazılımlar ve bireysel veriler olmadan) aşağı yukarı 15 GB. Alan kaplar, bu yüzden bu bölüme makul bir boyut vermeniz uygun olacaktır (100 GB. Veya daha fazla).
Ext4 dosya sistemi önerilir. Bu en çok popüler Linux dosya sistemidir.

_images/installer-partition.png

Ayrıca swap/takas alanı bölümü de oluşturun. Bu bölüm uyku kipi için ve bilgisayarınızın RAM'i bittiğinde güvenlik tamponu olarak kullanılır. Bu bölüme bilgisayarınızdaki RAM miktarına eşit bir boyut verebilirsiniz.

Hocam burada tam ne demek istiyor pek anlamadım şimdi ben Windows'tayken mi disk oluşturcam yoksa Mint ile mi Windows 7'yi bozmuyor değil mi?

@Furkan_R4KT
Eğer "Windows'un yanına kur" derseniz Windows'ta uğraşmanıza gerek yok. Kendisi hallediyor. PC'nizin Windows'unu bozmaz merak etmeyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çözüm
@Furkan_R4KT

Tamamdır hocam çok teşekkür ederim

Disk alanını Windows üzerinden de oluşturabilirsiniz. Size bu yöntem daha kolay gelebilir. Ya da kurulum yaparken boş bölüm yoksa bir bölümü yeniden boyutlandırıp boş alan oluşturabilirsiniz.
Kurulum yaparken ilgili alanı Ext4 dosya sitemi ile biçimlendirilmesi lazım.
Bir miktar Swap (takas alanı) da oluşturmanızı öneririm.

Geri
Yukarı