Windows 7'yi Windows 10'a yükseltme

RAM'in genel olarak PC'de SSD kadar açılış hızına etkisi yok belki Windows açılınca hizmetlerin devreye girmesinde ihtiyacı olabilir.

Yani Kingston'un kalitesiz olcagını sanmıyorum.

Ve 16 GB RAM olan bir PC'ye ekstra RAM tabii ki performans artışı yapmaz ama az RAM'i olan makinede yapar test videolarına 8 ile 12 arasında FPS farkı var ki arkadaşın RAM'i 2 GB ekstra alacagı 2 GB RAM bile o PC'yi aşırı rahatlatır Windows 7'de.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, düşük belleğe sahip sistemlerde FPS Drop sorunlarını çözer. Net FPS artışı yaratmaz. AMD sistemlerde çift kanal bellek ekstra performans artışı sağlamakta yalnızca. 2 GB belleğe sahip sistemde de FPS'den çok dropları engeller.

Bu testi kısaca şöyle yapabilirsiniz. 2 GB belleğe sahip bir sistemi Furmark testine sokarsanız GPU'nun verebileceği maksimum FPS değerlerini verir. Bu değer 45 FPS olsun.
Bu sisteme +4 GB bellek daha ekleyelim. Toplamda 6 GB belleğimiz var. Tekrar Furmark testine sokarsak vereceği FPS değeri yine 45 FPS olacak. Eğer ki sistemde arka plandaki bellek yetersizliği sebebiyle FPS drop sorunu mevcutsa, bu sorun ortadan kalkar. Test sonucu elde edilen net FPS değerine bir katkısı olmaz.

Ancak evet, zaman geçtikçe 8 GB bellekler de işe yaramayacak tek başına. Bir süre sonra 12-16 GB belleklerin zorunlu olduğu döneme geçeceğiz bakalım.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, düşük belleğe sahip sistemlerde FPS düşmesi sorunlarını çözer .NET FPS artışı yaratmaz. AMD sistemlerde çift kanal bellek ekstra performans artışı sağlamakta yalnızca. 2 GB belleğe sahip sistemde de FPS'den çok dropları engeller.

Bu testi kısaca şöyle yapabilirsiniz. 2 GB belleğe sahip bir sistemi FurMark testine sokarsanız GPU'nun verebileceği maksimum FPS değerlerini verir. Bu değer 45 FPS olsun.
Bu sisteme +4 GB bellek daha ekleyelim. Toplamda 6 GB belleğimiz var. Tekrar FurMark testine sokarsak vereceği FPS değeri yine 45 FPS olacak. Eğer ki sistemde arka plandaki bellek yetersizliği sebebiyle FPS düşmesi sorunu mevcutsa, bu sorun ortadan kalkar. Test sonucu elde edilen net FPS değerine bir katkısı olmaz.

Ancak evet, zaman geçtikçe 8 GB bellekler de işe yaramayacak tek başına. Bir süre sonra 12-16 GB belleklerin zorunlu olduğu döneme geçeceğiz bakalım.

Ben bu FPS artışını bizzat kendi sistemimde önceden gelen yokluk zamanlarında test ettigim için bu kadar emin konuşuyorum.

Ben bu FPS artışını bizzat kendi sistemimde önceden gelen yokluk zamanlarında test ettigim için bu kadar emin konuşuyorum.
Dediğim gibi, önceki sisteminizde yaşadığınız FPS Drop sorunudur. Bellekler FPS'e doğrudan 10-20 FPS etki etmez.

Bunu internetten açacağınız herhangi bir karşılaştırma videosunda da rahatlıkla görebilirsiniz.

Örnek olması açısından birkaç video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda gördüğünüz gibi FPS değerleri birebir aynı neredeyse. Çeşitli zamanlarda düşük bellek öne geçiyor, çeşitli zamanlarda yüksek bellek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videonun 2:40 dakikasına bakarsanız Battlefield'da sürekli drop girdiğini görürsünüz. FPS normal şartlarda gayet yeterlidir, ancak bellek yetersizliğinden sürekli drop girmektedir. Bahsettiğiniz olay muhtemelen bu.

Dediğim gibi, önceki sisteminizde yaşadığınız FPS düşmesi sorunudur. Bellekler FPS'e doğrudan 10-20 FPS etki etmez.

Bunu internetten açacağınız herhangi bir karşılaştırma videosunda da rahatlıkla görebilirsiniz.

Örnek olması açısından birkaç video:

Videoda gördüğünüz gibi FPS değerleri birebir aynı neredeyse. Çeşitli zamanlarda düşük bellek öne geçiyor, çeşitli zamanlarda yüksek bellek.

Videonun 2:40 dakikasına bakarsanız Battlefield'da sürekli drop girdiğini görürsünüz. FPS normal şartlarda gayet yeterlidir, ancak bellek yetersizliğinden sürekli drop girmektedir. Bahsettiğiniz olay muhtemelen bu.

benim baktıgım video şu.

Geri
Yukarı