Windows 8.1, 32bit mi 64 bit mi kurmalıyım? Fark nedir?

malankaka

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ben 4 sene önce satın aldığım bilgisayarı kullanmaktayım hala. 4 gb ram var ve işlemcim 64 bit destekli. Yıllardır 32 bit kuruyordum hep işletim sistemini fakat şimdi Windows 8.1 kullanmayı düşünüyorum lakin 32 bit mi 64 bit mi kursam karar veremedim. Zira çoğu program hala 32 bit mimariyi kullanıyor bana ne gibi artısı olur 64 bit'in; aralarındaki fark nedir?

32 bit ve 64 bit farkını şu şekilde özetleyebilirim:

Teknik açıdan 32 bit 64 bit farkı;

32 bit ile sadece 4 GB RAM'e kadar kullanabilirsiniz. 4 GB RAM üstü RAM için 64 bit kullanılmalıdır.
64 bit' deTüm işaretçiler 8 bayt yerine 4 bayt alır. 64 bit sistemde bu da 30% performans artışına yakın bir değer demektir.
4GB RAM'iniz olsa bile pek çok 32 bit işletim sistemi üzerinde çalışan yazılımların sadece 2GB'a kadar kullanmalarına izin verir. Kalan 2 GB işletim sistemi ile uygulama arasında, sürücülerle data paylaşımı için rezerve edilir.
Kullanıcı perspektifinden 32 bit 64 bit farkı;

Uygulama hızı 64 bit de 32 bit'e nazaran daha hızlıdır. Uygulamanında 64 bit desteğinin olması gerekir, pek çok kullanıcı bu hız farkına varamayabilir.
Büyük boyutlu dosyalarla işlem yapıyorsanız, video, fotograf gibi büyük boyutlu RAM ihtiyacınız olacağından 32 bit yerine 64 bit sistemler seçilmelidir.
Bazı donanımlar 64 bit sürücüsüne sahip değildir. Anakartın ve işlemcinin 64 bit olması yeterli olmayabilir ilave donanımlar için 64 bit sürücüsü var mı diye kontrol edilmelidir.
32 bit programları 64 bit işletim sisteminde çalıştırabilirsiniz. 32 bit sürücüleri 64 bit sisteme yükleyemezsiniz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı