Windows 8.1 64 Bit 1.5 GB RAM kullanıyor

Sen kaç yıldır karantinadasın oğlum? 2 GB RAM'e Windows 8 X64 kuruyorsun, üstüne nasıl kullanımı azaltabilirim diyorsun.

İstersen 8.1 X86 yükle. Ya da daha rahat bir kullanım için 7 olabilir.

Windows 8.1 32 Bit kullanmak istemiyorum çünkü işlemçim 64 Bit destekliyor ve işlemçimden tam verim almak istiyorum Intel Core 2 Duo CPU T8100 2.10 GHz işlemçim var.

Windows 8.1 32 Bit kullanmak istemiyorum çünkü işlemçim 64 Bit destekliyor ve işlemçimden tam verim almak istiyorum Intel Core 2 Duo CPU T8100 2.10 GHz işlemçim var.
RAM ekle o zaman. Ona bakarsan benim de 64 bit destekliyor ama 2 GB RAM'im olduğu için 32 bit kullanıyorum. 2 GB RAM ile 64 bit kullanamazsın, 64 bit sana iyi yüzünü göstermez.

Zamanında Windows 8.1 32 Bit ve 64 bit'i ayrı ayrı kullanmış birisi olarak sistemin 32 Bit olmasının performans kaybı yaptığını gözlemlemedim. Aksine RAM düşük olduğu zaman 64 Bit dezavantajlı oluyor. Yani işlemcin 64 Bit desteklese de bunu kullanmakta zorunlu değilsin, RAM eklersen kullanırsın ama eklemezsen 32 Bit'in faydaları daha ağır basacaktır hatta performans artışı görürsün.

Zamanında Windows 8.1 32 Bit ve 64 Bit'i ayrı ayrı kullanmış birisi olarak sistemin 32 Bit olmasının performans kaybı yaptığını gözlemlemedim. Aksine RAM düşük olduğu zaman 64 Bit dezavantajlı oluyor. Yani işlemcin 64 Bit desteklese de bunu kullanmakta zorunlu değilsin, RAM eklersen kullanırsın ama eklemezsen 32 Bit'in faydaları daha ağır basacaktır hatta performans artışı görürsün.

Yanlış 64 Bit yani işlemçinin mesela 4 çekirdek diğilmi onun hepsini kullanır ama 32 bitde işlemçinin 2 çekirdeğini kullanır ve stabil bir sistemin olmaz.

Yanlış 64 Bit yani işlemçinin mesela 4 çekirdek diğilmi onun hepsini kullanır ama 32 bitde işlemçinin 2 çekirdeğini kullanır ve stabil bir sistemin olmaz.
Hayır çekirdek kullanımı ile kaç bit olduğunun bir alakası yok. 32 bit ile de 4 çekirdeğin tamamını kullanabilirsin. 64 Bit'in avantajı fazla RAM ve işlemci gerektiren uygulamalarda daha yüksek performans sağlaması. Ama RAM miktarın yüksek olmadığı için bu avantaj da ortadan kalkar ve dezavantaja dönüşür. İnan bana 64 Bit ile 32 Bit arasında çok fark hissetmiyorsun, bunların farkı daha çok yüksek RAM gerektiren uygulamalarda açığa çıkar fakat bizim RAM değerlerimiz buna müsait değil. Sen 32 Bit Windows kurup bir süre kullan bana hak vereceksin.

Hayır çekirdek kullanımı ile kaç bit olduğunun bir alakası yok. 32 Bit ile de 4 çekirdeğin tamamını kullanabilirsin. 64 Bit'in avantajı fazla RAM ve işlemci gerektiren uygulamalarda daha yüksek performans sağlaması. Ama RAM miktarın yüksek olmadığı için bu avantaj da ortadan kalkar ve dezavantaja dönüşür. İnan bana 64 Bit ile 32 Bit arasında çok fark hissetmiyorsun, bunların farkı daha çok yüksek RAM gerektiren uygulamalarda açığa çıkar fakat bizim RAM değerlerimiz buna müsait değil.

Ben eskiden Windows 7 32 Bit de CPU-Z benchmark testi yaptım multi 150 thredaing Single 80 threading aldım ama 64 Bit'de 370 MULTI-180 Single Core boşta 700 MB RAM kullanımı.
Hayır çekirdek kullanımı ile kaç bit olduğunun bir alakası yok. 32 Bit ile de 4 çekirdeğin tamamını kullanabilirsin. 64 Bit'in avantajı fazla RAM ve işlemci gerektiren uygulamalarda daha yüksek performans sağlaması. Ama RAM miktarın yüksek olmadığı için bu avantaj da ortadan kalkar ve dezavantaja dönüşür. İnan bana 64 Bit ile 32 Bit arasında çok fark hissetmiyorsun, bunların farkı daha çok yüksek RAM gerektiren uygulamalarda açığa çıkar fakat bizim RAM değerlerimiz buna müsait değil. Sen 32 Bit Windows kurup bir süre kullan bana hak vereceksin.

Ama oyunlar artık 64 Bit destekliyor.

Son düzenleme:
Ben eskiden Windows 7 32 Bit de CPU-Z benchmark testi yaptım multi 150 thredaing Single 80 threading aldım ama 64 Bit'de 370 MULTI-180 Single Core boşta 700 MB RAM kullanımı.

Ama oyunlar artık 64 Bit destekliyor.
O özellikte bir bilgisayarın açabileceği oyunlar bellidir zaten. Bu durumda yine 32 Bit performansı alırsınız oyunlarda da. Ama illaki 64 Bit kullanacağım diyorsan Linux'a geçmeyi deneyebilirsin, Windows'ta yetersiz kalır çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı