Windows 8.1 Desteği Sona Eriyor

Windows 2000 ile devam. :D

Dosya Ekleri

• 1656129375012.png
    1656129375012.png
    146,9 KB · Görüntüleme: 43
Ben genel olarak Windows kadar iğrenç bir işletim sistemi görmedim, son sürümlerde de iyice batırdılar. Vista'dan kalma kernel ile yürümez bu işler. Şu anti-cheat sorunu daha iyi bir yere gelse cidden oyun için Windows kullanmanın bir sebebi kalmayacak.
Ben de aynı görüşteyim. Windows Vista'dan kalma NT 6.0 çekirdeğini hala ısıtıp ısıtıp önümüze sunuyorlar. 1993 yılından beri aramızda olan ve 2001'den beri güncellenmeyen NTFS dosya sistemi de cabası. Bu yüzden de Windows 10 ve 11 gibi sistemler epey sıkıntılı. Hadi Windows 10 yine o kadar kötü değil (Linux kadar iyi değil ama o kadar kötü de değil) fakat Windows 11 çok sorunlu. Windows 11 resmen bozuk! 22H2 sürümünde epey iyileşme var fakat bazı ufak hatalar hala devam ediyor. Windows 10 ve 11 ayrıca eski çekirdek ve eski dosya sistemi yüzünden HDD'li sistemlerde iyi çalışmıyor. Hatta Microsoft, iyileştirme yapmak yerine Windows 11'in ilerideki bir sürümü ile ana sistem diskinin SSD olmasını da zorunlu kılmayı düşünüyor. Yani sadece sistem gereksinimlerini arttırıp sorunun üstünü örtecekler.

GNU/Linux ise eski sistemlerde çok iyi çalışıyor. Hatta yeni sistemlerde de Windows 10 ve 11'e göre daha stabil çalışıyor. Oyun tarafında da artık neredeyse hiçbir sorun kalmadı. Sadece Anti-Cheat kullanan oyunlarda sorun yaşanıyor. O da yavaş yavaş çözülüyor. Yani ileride Windows 10/11 kullanmak için fazla bir sebep kalmayacak.

Ben de aynı görüşteyim. Windows Vista'dan kalma NT 6.0 çekirdeğini hala ısıtıp ısıtıp önümüze sunuyorlar. 1993 yılından beri aramızda olan ve 2001'den beri güncellenmeyen NTFS dosya sistemi de cabası. Bu yüzden de Windows 10 ve 11 gibi sistemler epey sıkıntılı. Hadi Windows 10 yine o kadar kötü değil (Linux kadar iyi değil ama o kadar kötü de değil) fakat Windows 11 çok sorunlu. Windows 11 resmen bozuk! 22H2 sürümünde epey iyileşme var fakat bazı ufak hatalar hala devam ediyor. Windows 10 ve 11 ayrıca eski çekirdek ve eski dosya sistemi yüzünden HDD'li sistemlerde iyi çalışmıyor. Hatta Microsoft, iyileştirme yapmak yerine Windows 11'in ilerideki bir sürümü ile ana sistem diskinin SSD olmasını da zorunlu kılmayı düşünüyor. Yani sadece sistem gereksinimlerini arttırıp sorunun üstünü örtecekler.

GNU/Linux ise eski sistemlerde çok iyi çalışıyor. Hatta yeni sistemlerde de Windows 10 ve 11'e göre daha stabil çalışıyor. Oyun tarafında da artık neredeyse hiçbir sorun kalmadı. Sadece anti-cheat kullanan oyunlarda sorun yaşanıyor. O da yavaş yavaş çözülüyor. Yani ileride Windows 10/11 kullanmak için fazla bir sebep kalmayacak.

Artık Single-Player oynayanların Windows kullanmasını cidden mantıklı bulmuyorum. Multi-Player'lar da dediğiniz gibi anti-cheat'lerin yavaş yavaş Linux'a destek vermesiyle çözülmeye başlandı. Ben hiçbir sıkıntı yaşamadan Witcher 3, Warframe, Rocket League, Among Us, stumble guys falan oynadım. Artık Linux Windows'a ciddi ciddi zorlayıcı bir rakip. Her konuda.

Yeni konular

Geri
Yukarı