Paint.NET 5.0 Güncellemesi ile Windows 8.1 ve Windows 7 Desteği Sona Eriyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Paint.NET 5.0

Popüler ücretsiz görsel düzenleyici Paint.NET, büyük bir özellik güncellemesi aldı. Öte yandan, güncelleme ile 5.0 sürümüne yükselen Paint.NET artık Windows 7 ve Windows 8.1 desteğini bırakıyor. Paint.NET 5.0’daki önemli değişiklikler arasında daha fazla araç ve eklenti için GPU render, kalemler ve çizim tabletleri için basınç hassasiyeti, gömülü renk profili desteği, birkaç yeni ayar aracı (pozlama, […]

Devamı: Paint.NET 5.0 Güncellemesi ile Windows 8.1 ve Windows 7 Desteği Sona Eriyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bu tarz düşük bütçeli bir programın bile Windows 10 kullanmayı diretmesi üzücü.
Asıl bu tarz düşük bütçeli programların eski işletim sistemi desteklerini kesmesi gerekiyor. Zira yeni işletim sistemlerinde mevcut olmayan hazır API'ler, fonksiyonlar için sıfırdan sil baştan fonksiyonların yazılması, alternatif çözümlerin (workaround) bulunması gerekiyor. Bu da emek ve zaman kaybı demek. Eforlarını yeni özelliklere ayırabilecekken neden sadece daha eski işletim sistemine destek vermek için harcasınlar ki?

Asıl bu tarz düşük bütçeli programların eski işletim sistemi desteklerini kesmesi gerekiyor. Zira yeni işletim sistemlerinde mevcut olmayan hazır API'ler, fonksiyonlar için sıfırdan sil baştan fonksiyonların yazılması, alternatif çözümlerin (workaround) bulunması gerekiyor. Bu da emek ve zaman kaybı demek. Eforlarını yeni özelliklere ayırabilecekken neden sadece daha eski işletim sistemine destek vermek için harcasınlar ki?

Bu tarz programların W7'den desteğini kesmesinin pek geçerli bir nedeni yok, Program zaten basit bir program W7 de bile sorunsuz çalışacaktır destek vermese bile. Bu tarz programların desteğini kesmesi şov ve Windows 10'u diretme dışında bir nedeni yok, W7 altyapısı bu tarz bir program için zaten yeterli. Windows 10 Kullanan birisi neden böyle bir programı kullansın o da muamma.

Katılıyorum. Eski işletim sistemlerine destek vermek için elle özel fonksiyonlar yazmak gerekiyor. Aynı bir özelliğin üst işletim sistemlerinde varsayılan olarak gelmesi gibi. Bunu alt işletim sistemleri için özel olarak yazmak gerekiyor mesela.

Windows 11'deki paint çok kötü hep kısılmış özellikleri. Paintnet hayat kurtarıyor benim gibi fotomontaj programlarında pek(hiç) bilgi sahibi olmayanlar için.

Arkada çalışan kodu, kullanılan özellikleri biliyor musun da geçerli olup olmadığına karar verebiliyorsun?

Programı kendim de kullandım gayet basit bir program C sharp ile yazmışlar zaten. Source kodu da mevcut. Çok daha gelişmiş programlar Windows 7 de çalışırken bu neden çalışmasın? C Sharp modern gereksinimler mi istiyor ?

Geri
Yukarı