Windows 8.1 Desteği Sona Eriyor

Korkunu yenerek, ben Linux'a ilk basladigimda da ayni dusuncedeydim sonra zamanla almıştım ve yendim, ilk etapta Dual boot eğitmeni öneririm.
Benim dediğim kitle bizim kitlemiz değil hocam, öğrenme üşengeci insanlar var. Rahatını bozmak istemeyen.
Yoksa LoL bile artık çalışıyor diye biliyorum :D.

Benim dediğim kitle bizim kitlemiz değil hocam, öğrenme üşengeci insanlar var. Rahatını bozmak istemeyen.
Yoksa LoL bile artık çalışıyor diye biliyorum :D.

Artık Apex Legends, Mount and Blade Bannerlord, Roblox falan da çalışıyor.

Peki hangi dağıtımı önerirsiniz.

Sistemin kötüyse Linux Mint Xfce.
Orta ve iyi ise Linux Mint Cinnamon.
En yeni sistemlerden SE Linux Mint Cinnamon Edge.

Artık Apex Legends, Mount and Blade Bannerlord, Roblox falan da çalışıyor.

Sistemin kötüyse Linux Mint Xfce.
Orta ve iyi ise Linux Mint Cinnamon.
En yeni sistemlerden SE Linux Mint Cinnamon Edge.

Teşekkürler.

Windows 8.1 gibi HDD dostu bir sürümün desteğin kesilmesi hafif donanıma sahip cihazların güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalabileceğini gösteriyor. Her ne kadar İndstry Pro sürümü 6 ay daha güncelleme alsa bile 6 ayın sonunda bütün Windows 8 sürümlerin desteği kesilmiş olacak. Bu olaylardan sonra kullanıcıların Windows 10 ya da Windows 11 işletim sistemlerine geçmesi gerek fakat bu iki sürümün destek alan versiyonları SSD ile güzel çalışabilecek sürümler olduğundan HDD ile performanslı bir şekilde çalışmayacak. LTSC lisanslarını fiyatının yüksek olması, orijinal Windows 10,11 Home ve Pro sürümlerin ağır olması Windows 8.1 den geçen kullanıcılar için engel olacak. Her ne kadar Home ve Pro sürümlerin hafifletilmiş sürümleri internette olsa bile bunların ne kadar kararlı olduğu muamma. Parayı gözden çıkararak ( Lisans şart değil) bir LTSC sürümünün kullanılması hizmet süresi bakımından ve performans bakımından Windows 8 kullanıcıların işine yarayacak gibi duruyor.

Windows 8.1 gibi HDD dostu bir sürümün desteğin kesilmesi hafif donanıma sahip cihazların güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalabileceğini gösteriyor. Her ne kadar indstry Pro sürümü 6 ay daha güncelleme alsa bile 6 ayın sonunda bütün Windows 8 sürümlerin desteği kesilmiş olacak. Bu olaylardan sonra kullanıcıların Windows 10'ya da Windows 11 işletim sistemlerine geçmesi gerek fakat bu iki sürümün destek alan versiyonları SSD ile güzel çalışabilecek sürümler olduğundan HDD ile performanslı bir şekilde çalışmayacak. LTSC lisanslarını fiyatının yüksek olması, orijinal Windows 10,11 Home ve Pro sürümlerin ağır olması Windows 8.1'den geçen kullanıcılar için engel olacak. Her ne kadar Home ve Pro sürümlerin hafifletilmiş sürümleri internette olsa bile bunların ne kadar kararlı olduğu muamma. Parayı gözden çıkararak ( lisans şart değil) bir LTSC sürümünün kullanılması hizmet süresi bakımından ve performans bakımından Windows 8 kullanıcıların işine yarayacak gibi duruyor.

Ya da tüm bunlarla uğraşmaktansa Linux Mint Xfce gibi kullanıcı dostu hafif bir dağıtımı kurup yıllarca keyiflerine bakabilirler.

Ya da tüm bunlarla uğraşmaktansa Linux Mint Xfce gibi kullanıcı dostu hafif bir dağıtımı kurup yıllarca keyiflerine bakabilirler.
Evet, bu yolda işe yarayabilir ama illa Windows üzerinden devam etmek isteyenler içinse olmaz. Bahsettiğim senaryolar ise 3.parti yazılım kullanmayan kullanıcıların yaşayabileceği senaryolar. İlla yeni bir sürüme geçmeye gerek yok ama donanım yükseltmeye elverişli güce sahip kullanıcıların yeni sürüme geçmesi iyi olabilir. Donanımı yükseltmeye elverişli olmayan cihazlar ise Windows'un yanına 3.parti antivirüs programı koyarak antivirüs desteği Windows 8.1 için bitene kadar Windows 8.1 kullanmaya devam edebilirler.

Windows 8.1 sweet spot bir işletim sistemiydi. Hem Windows 10 yeniliği, hem de Windows 7'nin performansını aynı yerde topluyordu. Intel Atom işlemcili 7 senelik bilgisayarımda hala tıkır tıkır Windows 8.1 çalışıyor.
iyide Windows 11 kullanıcı deneyim pek iyi değil sadece arayüzü hem pencereler dosyalar falan güzel ama en büýuk sebebi windows kabuk temali olan cok agir biraz yavaşlatiyor istersen 6 cekirde olsun isterse eski ekran kartlarda olsun ama Rtx ekran karti performansi bilmiyorum özellikle ssd performans

Geri
Yukarı