Windows 8.1 donuyor

win8.1pro

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar benim sorunum şöyle.

Daha dün format attıp Win 8.1'e geçtim daha önceden Win 10 Pro kullanyordum. Bir güncelleme yaptım Win 10'da sonra PC kafayı yedi tabii. Bütün sürümleri denedim fakat olmadı yine de çözemedim. Win 10'da hem mavi ekran hem de donma vardı ben de Win 8.1'e geçtim mavi ekran düzeldi fakat bu donma bir türlü geçmedi. HD Tune ile tarattım sorun yok dedi, Win bellek taratma yaptım sorun yok dedi ama hala devam etti. Stres testi yaptım ekran kartına yine düzelmedi. BIOS'u güncelledim olmadı, büyük ihtimalle Win 10'da güncellmede driver ile çakışınca mavi ekan verdi fakat Win 8.1'de vermedi ama şu anki sorunum donma sorunu. Oyun veya herhangi bir şey yaparken aniden donuyor, ekran var ama donuk, ne klavye ne mouse işliyor ( donduktan sonra ses falan vermiyor ) ben de reset atmak zorunda kalıyorum.

Bu çok sinir bozucu bir sorun. Arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

Sistem.

İşlemci: i5 650.
Anakart: P55-USL3.
Ekran kartı: Nividia 9500 GT.
RAM: Kingston 6 GB 1333 MHz.
HDD: 350 GB WB + 1 TB Toshiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek ihtimal hdd de sorun vardır. HD tune ile ölçüm yapmışsınız ama hd tune sadece 1 değere bakarak gösteriyor diye biliyorum ki o değer de senin donma sorunlarının hdd den kaynaklandığını veya kaynaklanmadığını açıklayamaz.

Merhaba arkadaşlar benim sorunum şöyle.

Daha dün format attıp Win 8.1'e geçtim daha önceden Win 10 Pro kullanyordum. Bir güncelleme yaptım Win 10'da sonra PC kafayı yedi tabii. Bütün sürümleri denedim fakat olmadı yine de çözemedim. Win 10'da hem mavi ekran hem de donma vardı ben de Win 8.1'e geçtim mavi ekran düzeldi fakat bu donma bir türlü geçmedi. HD Tune ile tarattım sorun yok dedi, Win bellek taratma yaptım sorun yok dedi ama hala devam etti. Stres testi yaptım ekran kartına yine düzelmedi. BIOS'u güncelledim olmadı, büyük ihtimalle Win 10'da güncellmede driver ile çakışınca mavi ekan verdi fakat Win 8.1'de vermedi ama şu anki sorunum donma sorunu. Oyun veya herhangi bir şey yaparken aniden donuyor, ekran var ama donuk, ne klavye ne mouse işliyor ( donduktan sonra ses falan vermiyor ) ben de reset atmak zorunda kalıyorum.

Bu çok sinir bozucu bir sorun. Arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

Sistem.

İşlemci: i5 650.
Anakart: P55-USL3.
Ekran kartı: Nividia 9500 GT.
RAM: Kingston 6 GB 1333 MHz.
HDD: 350 GB WB + 1 TB Toshiba.

PSU sorunlu gibi geldi bana. İşlemci ile ekran kartını aynı anda yükte bırak. Bakalım sistem ne yapıyor. Birde overclock yaptıysan voltaj değerlerini ya da frekans değerlerini aşağıya çek.

Yüksek ihtimal HDD'de sorun vardır. HD Tune ile ölçüm yapmışsınız ama HD Tune sadece 1 değere bakarak gösteriyor diye biliyorum ki o değer de senin donma sorunlarının HDD'den kaynaklandığını veya kaynaklanmadığını açıklayamaz.

Peki ne yapmalıyım?
PSU sorunlu gibi geldi bana. İşlemci ile ekran kartını aynı anda yükte bırak. Bakalım sistem ne yapıyor. Bir de overclock yaptıysan voltaj değerlerini ya da frekans değerlerini aşağıya çek.

Yardım eder misin nasıl mesela.

Windows 10 kurulu olan hdd yi en azından 120 veya 240 gb lik bir ssd ile değiştirirsen çözülmüş olacaktır diye düşünüyorum. Ama psu durumundan kaynaklanıyorsa diğer arkadaşın cevabını bekleyip ona göre karar verebilirsiniz.

HDD'de bad sector oluşmuş, ömrünü bir şekilde çürüttüğünüz için okuma yazma hızı düşmüş (HDD hantallaşmış) olabilir. Windows 10 kullanacaksanız SSD tavsiye ederim.

Ama şu an maddi durumum yok yani para harcamadan olmazmı param olsa SSD alacağım zaten çok da isitiyorum.
şuan pc de 2 tane hdd var
biri 350 gb biri 1 tb 1 tb a kurulu win

1 tb çıkarayımmı pcden yoksa kalsınmı
Daha önceden Win 350 GB kuluydu sonradan bu olay olduktan sonra 1 TB kurmaya başladım.
Özellikle alogodoo diye bir uygulama var ben ona giriyorum biraz oynuyorum sonra PC donuyor eskiden de girdiğim halde hiçbir şey olmuyordu ( bu sorun olmadan önce ) zaten mecbur kladığım için Win 8'e geçtim yoksa Win 10 seviyorum ben.
arkadaşlar şimdi gine oldu lütfen yardım edin

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı