Çözüldü Windows 8.1 için hazırlanan MBR BIOS formatındaki USB kabul edilmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Herkese merhabalar. Dedemin bilgisayarını sıfırlayıp kardeşimin kullanması için ona vermek gibi bir planım vardı. Ancak bilgisayar beni kanser etti. Bilgisayar 2008 yılı üretimi. 2010 öncesi genelde MBR BIOS formatını kabul ettiği için bu formatta bir 8.1 kurulum USB'si hazırladım. Ama bunu kabul etmesine rağmen Windows 8 logosu ekranda kalıyor ve işlem devam etmiyor. Babamın Windows 10 flaşını yazdığım USB bellekte arıza var mı diye taktığımda babamın flaşının kurulumu kabul ettiğini gördüm. Ama ben GPT UEFI formatında yazınca da bu sefer " BIOS/ LEGACY on UEFI" yazısı geliyor ve hata veriyor. Nasıl çözeceğimi açıkçası bilemedim. Media Tool aracını da kullanmama rağmen kabul etmedi. ( Microsoft'un kendi yazılımı, 3.parti değil.)

Sorunu nasıl çözebilirim? Yardım edebilecek biri var mı?

@Recep Baltaş abi eğer müsait iseniz bana yardımcı olabilir misiniz?

Not: Bilgisayarın modeli HP COMPAQ 6720S. Intel Core 2 Duo T5470 işlemciye sahip.

Çözüm
Hocam BIOS güncellemesini yapıp denemeye çalışacağım yine.
8.1 Pro yapılabildiğini okudum pek çok yerde. Ki kaldırabilir Windows 8.1. 3 GB RAM Intel Core 2 Duo T5470 işlemci. Gayet iyi özellikleri var.
Sorunu çözdüm. BIOS güncellemesini yapamamış olmama rağmen 8.1 Pro yüklendi. USB Legacy Support ayarını kapatıp yeniden açtığımda mucize şekilde tanıdı.
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Artık beni kanser edecek olan ekran kartı sürücüsü ile macerama devam ediyorum. Her şey bitsin satılığa koyacağım, yetti vallahi.
BIOS kaynaklı olabilir diye düşündüm. Ama elimde Lexar bir USB bellek var 3.0 arayüzlü, onunla bir deneyeyim belki olur.
Gerçi babamın flaş belleğinde yazan dosyanın MBR ya da GPT olduğundan net şekilde emin değilim. Bir deneyeyim geri dönüş yaparım.
GPT-UEFI formatında yeni flaşıma yazdığımda da aynı hatayı aldım. @Enes3078 hocam bakabilme imkanınız var mı?

Dosya Ekleri

• 20210227_012647.jpg
    20210227_012647.jpg
    107,2 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:
Bir de flash olmadan dene istersen CMD üzerinden yaparak ben böyle yaptım video bırakıyorum belki işine yarar. Sadece Windows 10 için geçerli değil bu arada video

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemdeki diski çıkartıp sıfırladık. Sıfırlamadan önce de aynı şekilde hata veriyordu.
Eğer buna rağmen olmazsa Windows 7 kurup BIOS güncellemesi yapıp deneyeceğim. BIOS sürümü anladığım kadarıyla çok eski.
Bu ise yeni flaş belleğe MBR BIOS formatında yazdığım zaman oluşan görüntü. Windows 8 logosu görünüyor ama sistem yüklemeye başlayamıyor.

Dosya Ekleri

• 20210227_015523.jpg
    20210227_015523.jpg
    70,2 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Hocam BIOS güncellemesini yapıp denemeye çalışacağım yine.
8.1 Pro yapılabildiğini okudum pek çok yerde. Ki kaldırabilir Windows 8.1. 3 GB RAM Intel Core 2 Duo T5470 işlemci. Gayet iyi özellikleri var.
Sorunu çözdüm. BIOS güncellemesini yapamamış olmama rağmen 8.1 Pro yüklendi. USB Legacy Support ayarını kapatıp yeniden açtığımda mucize şekilde tanıdı.
Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Artık beni kanser edecek olan ekran kartı sürücüsü ile macerama devam ediyorum. Her şey bitsin satılığa koyacağım, yetti vallahi.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı