Windows 8.1 Kurulumda MBR Hatası

Cracker18

Kilopat
Windows 8.1 Pro kurarken her zaman sıkıntısız çalışıyordu ama şimdi "Windows bu diske yuklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir" hatası alıyorum. Çözümü Shift+F10'a basıp cmd'ye komutlar yazmak ama tüm diskler siliniyor. Ben Sürücü 0 Bölüm 3'ü nasıl kurtarabilirim? Özel dosyalarım var, ben sorunun indirdiğim Windows ISO'sundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum hiç böyle olmuyordu. Bu arada Bölüm 2'yi sildim olacak mı diye :D Windows da gitti, açılmıyor. Bu şekilde nasıl çözeceğim? Yardım ederseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG-20180730-WA0011.jpeg
    IMG-20180730-WA0011.jpeg
    802,8 KB · Görüntüleme: 174
Son düzenleyen: Moderatör:
UEFI yani güncel BIOS destekli bir anakartınız var fakat siz eski standart olan MBR şeklinde ilk kurulumu yaptığınız için, disk MBR kalmış. Şimdi yeni indirdiğiniz Windows 8.1 imajı, aslında doğru imaj olduğu için GPT kurulum yapmak istiyor. Fakat diskiniz MBR olduğu için yapamıyor.

USB'den UEFI olmayan seçenek ile Boot edip Windows'u kurabilirsiniz. Yedeklerinizi alıp, UEFI boot ile diski GPT'ye dönüştürüp güncel bir kurulum yaptıktan sonra yedeklerinizi yükleyebilirsiniz.

Mert'in dediği gibi MBR yazdırıp BIOS'u MBR'e göre yapılandırıp format atarak bölüm 3 dediğiniz diski görebilirsiniz. Ancak bunun daha kolay yolu Türkçe destekli bir live imaj OS'lardan biri ile yedek diskinizi farklı bir kaynağa aktarabilirsiniz formatsız. Ardından UEFI olacak şekilde tüm diskleri silip formatlayabilirsiniz.

Windows 8.1 Pro kurarken her zaman sıkıntısız çalışıyordu ama şimdi "Windows bu diske yuklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde, Windows yalnızca GPT disklere yüklenebilir" hatası alıyorum. Çözümü Shift+F10'a basıp cmd'ye komutlar yazmak ama tüm diskler siliniyor. Ben Sürücü 0 Bölüm 3'ü nasıl kurtarabilirim? Özel dosyalarım var, ben sorunun indirdiğim Windows ISO'sundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum hiç böyle olmuyordu. Bu arada Bölüm 2'yi sildim olacak mı diye :D Windows da gitti, açılmıyor. Bu şekilde nasıl çözeceğim? Yardım ederseniz sevinirim.
AOEMI yazılımı ile veri kaybetmeden MBR den GPT'ye dönüştürün. Ben denedim. 30 saniyede çevirdi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı