Windows 8.1 için zaman daralıyor

Ben 21h2'den 1809 Home Single Language düşürdüm + sistemi UEFI yaptım.

Deneyimlerime göre UEFI sayesinde 4.30 dakikada açılan bilgisayar 56 saniyeye kadar düştü.
Yeniden başlatma kapanma gibi şeyler hızlandı.
Progam açılış bir tık hızlandı.
Oyunlarda drop azaldı FPS aynı.
RAM kullanımı 100 MB düştü.

HDD kullananlar Windows 10'un hangi sürümünü kullanırsa kullansın aynı sonucu elde ederler diye biliyorum.

HDD 1507 ve LTSC LTSB sürümlerinde stabil çalışmaktadır.

Ben 21h2'den 1809 Home Single Language düşürdüm + sistemi UEFI yaptım.

Deneyimlerime göre UEFI sayesinde 4.30 dakikada açılan bilgisayar 56 saniyeye kadar düştü.
Yeniden başlatma kapanma gibi şeyler hızlandı.
Progam açılış bir tık hızlandı.
Oyunlarda drop azaldı FPS aynı.
RAM kullanımı 100 MB düştü.

Evet UEFI sistemi uçuruyor.

Evet eskilerin göz nuru HDD'lerin evi olan Windows 8.1'in desteği 10 Ocak 2023 tarihinde Microsoft Corporation tarafından son bir güncelleme daha alacak ve artık sonsuza dek bir daha güncelleme almayacak. Bu cidden çok üzücü bir durum insanlar artık alternatif kalmadığı için Linux'a geçiş yapacak veya tehlikelere açık bir sanal dünyada devam edecekler.

Ben şu anda az RAM ve işlemci tüketiyor diye Win 8.1 Pro kullanıyorum SSD ve 8 GB RAM ile düşük GHz'li 1.nesil i5 ile ortalamaya yakın hızdaki bir PC de PC'nin komple açılmasının 13sn sürmesinden zevk alıyorum neredeyse her yeni oyununda sistem gereksinimlerinde Win8 yeterli kullanımına çok alıştım ama eskiler eskide güzeldi kartım DX12 olmasına rağmen DX11 algılıyor GeForce Experience kurulamıyor oyunlarım performanslıda olsa SSD kullanan biri için depolamada çok önemli ve 25GB'a yakın depolama kullanıyor Windows 10'dan bile daha fazla ayrıca alışması zaman alıyor her şeyi geçtim Microsoft resmen tehdit ediyor güvenlik açısından ileride mecburen Windows 10'a geçeceğim duygularım darma dağın.

Mayıs 2019 güncellemesinden sonra Windows 10'un HDD desteği neredeyse çekildi. Bu, bu tarihten sonra daha iyi bir deneyim ve performans için SSD'nin gerekli olduğunu gösterir. (LTSC ve modifiye edilmiş sürümler hariç.). Windows 10'un haricinde (1507 ile 1809 arasında ki sürümler.) Windows'un mekanik diskler için (HDD) iyi bir deneyim sunan istemci sürümlerinden biri de Windows 8.1 olmuştur.

Windows 8.1, Microsoft'un Windows 8.0 istemci sürümünün eleştirilerine odaklanan bir istemci sürümüdür. Halefisinin aksine piyasaya sürüldüğü 2013 yılından bu güne kadar gayet iyi notlar aldı ve Windows'un sevilen sürümlerinden biri oldu ve sahip olduğu odağı 2015'te Windows 10'a bıraktı. Windows 8.1, halefisine nazaran daha iyi üretkenliğe, performansa ve daha az hatalara sahip olması onu mekanik diskler için önemli bir sürüm olmasına sebep oldu. Microsoft, Windows'un Enterprise sürümlerine ana sürümden daha fazla hizmet vermesine rağmen (Windows 10 LTSC sürümleri ve Windows 7 ESU güncellemeleri) Windows 8.1 ise sahip olduğu Enterprise sürümüne rağmen bu tekliften faydalanamadı ve hizmetini uzatma olmaksızın 10 Ocak 2023'te tamamlaması bekleniyor. Windows 8.1'in hafifletilmiş bir sürümü olan Windows 8.1 Embedded Industry Pro ise Temmuz 2023'te hizmetini tamamlaması bekleniyor.

Not: Destek süresinin sona ermesi, yazılımın artık güncelleme almayacak duruma gelmesidir. Yazılım şirketlerinin bunun uygulamasında ki sebepleri, başka dalda ki ürünlerine daha fazla önem vermek istemesi ve müşterilerini yeni sürümlere teşvik etmesidir. Destek süresinin bitmesi, halihazırda çalışan bir yazılımın kendini imha etmesi anlamına gelmez. Bu, artık daha fazla özellik almaması ve güvenlik tedbirlerinin bu yazılıma artık gelmemesi ve bunun sonucunda kötü amaçlı yazılımlara karşı ana güvenliğin (Windows Defender) daha kolay kırılacağı anlamına gelir. Windows 7 gibi ya da Windows'un desteği bitmiş diğer sürümlerinin tavsiye edilmeme sebebi budur.

Ben yine de kullanırım. Umrumda değil desteğin bitmiş olması. Başka çare yok. Windows 10 çok takılıyor.

Destek gidene kadar son bir kez daha kullanacağım. Nedense bu işletim sistemi çok hoşuma gidiyor. SSD ile uçuyor sistem.

Geri
Yukarı