Windows 8.1 desteği ne zaman bitiyor?

Otomatik bakımdan bile çıkamayan 8.1 stabilmiş, tamam.
Ben hep otomatik bakımda kullanıyordum zaten. Windows 8'in beğenilmeme sebebi esas olarak Microsoft'un Windows Phone denemesi için cihazı daha çok tablet ve telefonlar için tasarlamasıydı. Yabancı geldi yani insanlara. Microsoft 8.1'de başlat menüsünü getirip deneyimi Windows 7'ye benzer hale getirse de iş işten geçmişti. Yani "kötü çalışıyordu, stabil değildi" diyen pek duymadım, yabancı geldiği için insanlar geçmedi. 3 sene sonra zaten Windows 10 çıktığı için Windows 8.1 arafta kaldı. Ha tabii Windows 8'den sonra 8.1 daha kusursuz bir işletim sistemi oldu, deneyimler eniyileştirildi. Windows 8 ile 8.1'i aynı tutmuyorum. Ektra bir hata varsa Windows 11 bile 2021 yılı teknolojisinde çıkmasına rağmen kullanıcılara sorun yaşattırdı. Elbette birkaç yıl beklemekte fayda var. Microsoft'un orada tam hazır olmayan ürüne "hadi geç lan diğer sürüme" diye baskı yapması çok iyi değil zaten. 11 için bu kadar baskı yapmadılar ve daha iyi oldu diye düşünüyorum.

Aynısı Windows Vista için de olmuştu. Sanırım yanlış bilgilendirme olmazsa SP1'deki uyumsuzluklardan sonra SP2 çıkıp Vista'da stabil bir deneyim sağlansa da iş işten geçmişti ve Vista markası lekelendiği için Microsoft artık Windows 7'ye devam etmişti. İnsanlar XP'yi kullanmaya devam ederken ve Microsoft tüm ağrılığını 7'ye getirip Vista'daki uyumsuzluk problemlerini çözmek dışında ekstra bir yenilik getirmediğinden Vista maksimum %23 kullanım görüp aramızdan yavaş yavaş ayrıldı. Yani o yenilikleri Vista markasında devam ettirse zaten şu günkü Windows 7'ye yine Vista diyecektik. Tabii bir de 100 MB ramle çalışan Windows XP'den sonra normal kullanım için 2 GB ram isteyen Vista'dan dolayı insanlar rahat bir şekilde geçiremedi eski bilgisayarlarını. Ben o dönem Vista ile gelen Vista'ya uyarlı LG laptop kullanıyordum, dolayısıyla donanım açısından sıkıntı çıkarmadığı için hatasız bir şekilde kullanmıştım. XP için tasarlanmış 512 MB ramli bilgisayarda tabii ki Vista kullanmak imkansızdır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı