Windows 8.1 MBR UEFI yükleme sorunu

Radaloa

Hectopat
Makaleler
11
Yer
Karabük
Daha fazla  
Meslek
Tıp Mühendisi
İyi Günler arkadaşlar. Rufus ile windows 8.1'in iso dosyasını technopatta ki rehbere göre yaptım. Bios ayarlarından uefi'yi de seçtim kurulum sırasında windows bu sürücüye yüklenmiyor uefi tabanlı sistem gpt ye kurulabilir sizin ki mbr diyor. Ama ben rufus'da mbr kısmını seçmiştim. Umarım anlatabildim.

Flash Toshiba 16 GB
Bilgisayar MSI Ge70 2pc Apache

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de oluyordu. Ben o sorunu tüm diskleri silip tekrar oluşturarak çözmüştüm. Şöyle açıklayayım:
Boot menüsüne girdikten sonra başında uefi olan usb nizi seçiyorsunuz. Seçtikten sonra yükle diyorsunuz. Yükle dedikten sonra recep abimizin paylaştığı isoyu indirdiysen keyi giriyorsun ve devamında özel kurulum diyorsun. Karşına Hard disklerin ve windows tarafından ayrılmış bölümler çıkıyor. Sadece C bölümünü biçimlendirip kurmayı denerseniz aynı hatayı verecektir çünkü uefi windows gpt bölüm düzeni kullanıyor. Size tavsiyem tüm bölümleri silip tekrar oluşturmanız. Zaten tüm bölümleri silip tekrar oluşturduğunuz zaman mbr bölüm düzeni yerine gpt bölüm düzeni olarak oluşturacaktır ayrıca yeni bölüm oluşturduktan sonra da ayrılmış (msr) bölümü,sistem bölümü gibi bölümler oluşmadıysa isoda bir sıkıntı var demektir. Birde boot menüsüne girmeden önce takılı başka bir taşınabilir harici diskler kurulumda kullanılacak usb nin dışında başka bir usb takılıysa çıkartmanızı öneririm aksi taktirde yeni bir bölüm bulamadık yada oluşturamadık hatası alabilirsiniz.
Başka türlü çözüm bilmiyorum çünkü bende mbr seçmiştim bende de aynı hatayı vermişti bu şekilde sorunu çözdüm.
İyi Günler Diliyorum.

Son düzenleme:
Ben şimdi kuramayacak mıyım UEFI Windows 8.1 ve benim harici hard diskim yok tüm dosyaları taşıyamam şuan.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk başta resimdeki secili olan başlatmayı seçmelisin daha sonra her yeniden başlangıçta Boot menüyü açarak SATA HDD seçersen verilerini kurtarabilirsin fakat daha sonra verilerini yedekleyerek tekrar temiz kurulum yapmanı öneririm.
IMG_1098.JPG

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı