Windows 8.1 oyunları HD 4600 ile açma sorunu

alper talay

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,
sorunum windows 8 de rahatlıkla ekran kartları güncel değilken bile çalışan bazı oyunların 8.1 e geçince nvidia ekran kartını görmemesi.
Bu sorunla ilgili baya bi araştırma yaptım uzun zamandır uğraşıyorum ve ilk defa bir foruma konu açıyorum.
Daha önce bilgisayarım windows 8.1 iken gta ıv'ün ve pes 2013'ün nvidia ekran kartını görmemesi sorunu ile karşılaşmıştım ve yaklaşık 1 ay araştırdıktan sonra hiç bir çözüme ulaşamayıp oyunları silmiştim.
Sonra bir anda gta aşkım kabardı ve tekrar denemeye karar verdim, bu defa windows 8 de çalıştığını okuyup hemen bilgisayarımı fabrika ayarlarına çevirdim daha bilgisayar bir tane bile güncelleme yapmadan oyunu kurdum ve hiç bir sorun olmadığını gördüm.
Ekran kartlarımı güncelledim bilgisayar güncelleştirmeleri yaptı (8.1 hariç) tekrar girdim oyuna hiç bir sorun yok en yüksek görüntü ayarlarında rahatlıkla oynuyorum, aradan bir süre geçince bilgisayar kontrolüm altında olmadan 8.1'e güncelleyeceğim dedi ve bugün 8.1'e tekrar merhaba dedim tabi hemen ilk iş oyunu açtım ve yine eski tablo ile karşılaştım;

2 gb nvidia gt 740m ekran kartım yerine intel hd 4600 ekran kartını görüyor.
Oyunu kapatıp nvidia denetim masasına girdim oyunun neredeyse bütün .exe lerini oyunu açıp kapatıp deneyerek yüksek performanslı nvidia işlemcisine çevirdim sonuç yine aynı
''ekran kartım güncel bu arada 344.75 son sürümü''
Sonra geforce experince programını açıp bir ümit oyunu opitmize etmeye çalıştım tabiki de optimal ayarlar kullanılamıyor hatası verdi.
Uyumluluk modu grafik işlemcisi ile çalıştır her şeyi denedim.
İnternette gördüğüm bütün commandline.txt içeriklerini denedim ne yaparsam yapayım oyun ekran kartımı 29 mb olarak gördü.
Windows'u 8.1'den 8'e döndürmeden önce nvidia driverlarını silip temiz kurulumla tekrar yükleyip çalıştırmayı da denemiştim.
Artık bilgim doğrultusunda yapabileceğim hiç bir şey kalmadı ve araştırma yaparken buna benzer bir konunun technopat.net sitesinde geçen sene tartışıldığına rastladım ve kibarlığınıza hayran kalıp sizlere danışmak istedim sürç-ü lisan ettiysem affola.
Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia sürücüsünü kaldırıp sürücü dosyalarını da sistemden sildikten sonra tekrar sürücünüzü yüklerseniz sorununuz düzelecek.
Bu sitede sorunu olan kişi sorunu böyle çözmüş.

Nvidia sürücüsünü kaldırıp sürücü dosyalarını da sistemden sildikten sonra tekrar sürücünüzü yüklerseniz sorununuz düzelecek.
Bu sitede sorunu olan kişi sorunu böyle çözmüş.
Öncelikle teşekkürler, başta yazdığım gibi daha önce nvidia sürücümü kaldırıp özel kurulumdan temiz kurulumu seçerek tekrar yüklemiştim fakat sorun çözülmemişti.
''sürücü dosyalarını sistemden silmek'' burda tam olarak ne yapmam gerektiğini anlamadım rica etsem açabilir misin?
İngilizcem yeterli olmadığı için verdiğin siteyi tam olarak inceleyemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradaki dosyaları tek tek sistemden silmeniz gerekiyor. İngilizceniz varsa verdiğim siteyi inceleyin. Xp ve öncesi dönemde sık sık yaptığımız işlemdi. Eskiden sürücü yüklemek herkesin kolaylıkla yaptığı bir iş değildi.

upload_2014-12-12_13-52-2.png

Adsııız.jpg
Adsıız.jpg
Adsız.jpg
Buradaki dosyaları tek tek sistemden silmeniz gerekiyor. İngilizceniz varsa verdiğim siteyi inceleyin. Xp ve öncesi dönemde sık sık yaptığımız işlemdi. Eskiden sürücü yüklemek herkesin kolaylıkla yaptığı bir iş değildi.

Eki Görüntüle 36880
sürücü dosya ayrıntılarını açtım ve hepsini teker teker bulup silmeye başladım fakat iki tanesini silmeye çalıştığımda;
'' Dosya Microsoft Yönetim Konsolu üzerinde açık olduğundan bu işlem gerçekleştirilemiyor
dosyayı kapatıp tekrar deneyin uyarısı aldım''
görev yöneticisinden aradım taradım ama o iki tanenin nerede çalıştığını bulamadım
ikisi kalsın öyle deneyeyim dedim sürücüyü ve silebildiğim sürücü dosyalarını kaldırdım
nvidia'nın sitesinden indirdiğim son sürüm sürücüyü, bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra yükledim
temiz kurulum yaptım ama sorun hala devam ediyor

Son düzenleme:
Ben denemediğim için fikrim yok. Dosyanın aktif olmasından dolayı silinmemesi doğal. Dosyayı "unlocker" gibi programla silebilirsiniz. Yada işletim sistemi açık değilken silebilirsiniz. Mesela Windows 8.1 güvenli kipin komut satırı kısmından silebilirsiniz.

Ben denemediğim için fikrim yok. Dosyanın aktif olmasından dolayı silinmemesi doğal. Dosyayı "unlocker" gibi programla silebilirsiniz. Yada işletim sistemi açık değilken silebilirsiniz. Mesela Windows 8.1 güvenli kipin komut satırı kısmından silebilirsiniz.
nasıl yapacağımı pek bilmiyorum ama bi deneyeyim dediklerinizi umarım işe yarar da daha fazla baş ağrıtmamış olurum.

merhaba ne yazık ki ekran kartını tamamen kaldırmakla bi sonuca varamadım
intelin ekran kartını da kaldırmayı denedim sonrasında durmadan framework hataları almaya başladım bilgisayarı yeniden fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kaldım.
o yüzden bu kadar geç dönüş yapabildim kusura bakmayın yine de yardımlarınız için teşekkür ederim belki de benim beceriksizliğimden dolayı çözemedim sorunu bilmiyorum ama çözebilmeyi çok gerçekten istemiştim tekrar teşekkür ediyorum

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı