Windows 8.1 ve Oyun Desteği

Kobe.Bryant_23

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar. Yeni bir bilgisayar toplayacağım ve işletim sistemini Windows 8 düşünüyorum. Birkaç sorum olacak:

1. Windows 8.1 ayrı mı satılıyor? Yani direk Windows 8.1 mi almam gerek yoksa Windows 8 alıp 8.1 güncellemesi mi yapmam gerek?
2. Ben bu bilgisayarı oyun için topluyorum. Edindiğim bilgilere göre Windows 8, Windows 7'ye göre oyunlarda daha iyi performans gösteriyormuş. Peki Windows 8 bütün oyunları destekler mi?
3. Oynamak istediğim 30'dan fazla oyun var. Hepsinin orijinalini satın alsam batarım :D . En sevdiğim oyunların orijinalini alıp diğerlerini torrent indirsem veya korsanını alsam Windows 8'de açılır mı?
4. DirectX 12'nin çıkacağını duydum ve sadece Windows 9 DirectX 12'yi destekleyecek diye duydum. Bu doğrumu eğer doğruysa Windows 9 çıkana kadar beklemeli miyim?

Cevaplarınız için teşekkürler. Recep abi senin Windows 8'i çok sevdiğini biliyorum :D ve sorularımı cevaplayacağını düşünüyorum. O yüzden seni etiketliyorum :D @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Artık Windows 8'lerin hepsi piyasadan çekildi yerini 8.1 aldı. Yani siz gidip 8 isteseniz de size 8.1 verecekler.
  2. Windows 8'in desteklemediği oyun yok. Tabii oyun orijinal ve güncelliğini koruyor ise...
  3. Oyunları güncel tuttuğunuz sürece bir sıkıntı oluşmaz.
  4. Windows 9'un çıkacağı daha belli bile değil. Onu beklerseniz Windows 10 çıkacak. Her gün yeni bir şeyler çıkıyor. Sisteminizi şimdiden alın.

1. 8 ve 8 ayrı satılsa da lisansları aynı. 8 alıp 8.1'e bedava güncelleyebilirsin. Ama alabiliyorken direk güncel olan 8.1'i al: Alışveriş yapın Windows | Microsoft Mağazası Türkiye
  2. Ben nerden baksan 1 yıldır Windows 8 ve 8.1 ile haşır neişirim. Çıktığından beri de 8 kullanıyorum. 8.1 çıkar çıkmaz (hatta çıkmadan Preview ile) kullanmaya başladım ve bu güne kadar açamadığım hiçbir oyun olmadı. Buna 1996 yapımı Fallout 1 de dahil. Açmıyor diyen ya orijinal kullanmıyordur ya da korsan kullanıyorsa da Crack yapmayı bilmiyordur. Kısacası boku kendine atmalı, 8'e değil.
  3. Windows 8 ve 8.1 diğer Windows'lar gibi korsan oyun çalıştırır ama 30 tane oyunun her birini korsan oynamak da büyük başarı. Oyun için bilgisayar topluyorsan ve kendine oyuncu diyorsan oyun indirimlerini takip edip oyunları orijinal almalısın. Hele ki eski oyunlar 2.5 dolara satılırken param yok bir bahane değil, bir yalandır. Yeni çıkan pahalı oyunları bir seviye anlarım da Playstore ve Steam gibi servisler varken korsanın hiçbir bahanesi olmaz.
  4. DirectX 12'yi sadece Windows 9 desteklemeyecek. 8 de destekleyecek. Ama Windows 7 desteklemez büyük ihtimalle. Microsoft'un XP'den ağzı çok yandı. Milleti zorla geçirmek için (ben olsam daha da zorlardım) 7'de DX 12 desteği sunmaz. Windows 9'u beklemeli miyim ? Tabii ki hayır. 8.1 varken durma, al, kur.

Şimdi bu senin bilgi birikimine bağlı açıkçası. Korsan oyun oynamak da belli bir bilgi birikimi ve zeka gerektirir. Önüne gelen her çöplükten oyunu indirip güncellemeden kuruyorsan tabii ki kasma sorunu yaşarsın. Crysis 3 kaç tane güncelleme aldı. Bunları yüklemezsen, ilk sürüm epey hatalı olduğundan FPS düşüşü sorunu yaşarsın. Ama kendi bilgisizliğinden gider suçu Windows 8.1'e atarsan o senin sorunundur.

Orijinal alan adamın güncellemesi ise anında gelir ve sorun yaşamadan oynar. Korsan sürümde ise elle güncellersin oyunu ve yine aynı performansı elde edersin.

Mesela Crysis 3 şu anda 36 TL ve 12 ay taksitle ayda 3 TL'ye alabiliyorsun:

Playstore.com - Türkiye'nin Dijital Oyun Platformu

Hatta bak şu an Origin'de 4.99 €. ABD mağazasından girersen 4.99$, yani ne ediyor 11 TL. Demek ki "Crysis 3'ü korsan oynamak zorundayım çünkü pahalı" tam bir yalandan ibaret :)

Crysis 3 for PC Download | Origin

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı