Windows 8.1'den 10'a Geçince Açılışta İşletim Sistemi Sorması

Metafractal

Kilopat
Makaleler
29
Yer
Türkiye
Windows 8.1'den, Windows 10'a geçtim format ile, başarı ile Windows 10 kurulumunu yaptım lakin laptop açılırken hangi işletim sistemi ile devam etmek istiyorsunuz diye soruyor. Biri şuanki Windows 10, diğeri ise eski kullandığım 8.1. Eski 8.1 işletim sistemini nasıl silebilirim? @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Arama kısmına msconfig yazıp çalıştırın. Önyükleme sekmesinden Windows 8.1 olanı kaldırın.

Diskin aynı bölümüne kursaydınız böyle bir durum çıkmayacaktı. Diskin başka bölümüne kurmuş olduğunuz için eski işletim sistemine ait dosyalar kalmış olabilir.

Arama kısmına Disk Temizleme yaz. Çıkan pencerede sistem dosyalarını temizle butonu var. Ona tıkla. Sana bir liste verecek listeden Windows.old seçeneğini işaretle. Ardından temizle de. Bunu yapınca Windows 8.1 ile ilgili tüm dosyaları silecektir.

Arama kısmına Disk Temizleme yaz. Çıkan pencerede sistem dosyalarını temizle butonu var. Ona tıkla. Sana bir liste verecek listeden Windows.old seçeneğini işaretle. Ardından temizle de. Bunu yapınca Windows 8.1 ile ilgili tüm dosyaları silecektir.
Başka diske ve ya diskin diğer bölümüne kurulduğu için işletim sistemi seçilmesi isteniyor bu sebeple Windows.old klasörü yoktur. Varsa da başka sebepten oluşmuştur.

Dostum eğer arkadaşların dediği olmazsa en azından süreyi azaltmak için şu yöntemi yapabilirsin o sorun başımın etini yemişti ama şu yöntemle çözmüştüm
denetim masası --1
Sistem ve güvenlik --2
Sistem --3
gelişmiş sistem ayarları --4
gelişmiş <-- başlangıç ve kurtarma --5
sistem başlatmada windows 10 seçili olması lazım eğer değilse 10'u seç --6
İşletim sistemleri listesini gösterme süresi sende tikli olması lazım ve 30 yazması lazım o 30'u 0 yap ve o tiki kaldır --7
Yardımcı Olabildiysem ne mutlu bana :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı