Windows 8.1'den 7'ye döndüm PC rahatladı

anticor

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
UI/UX Designer
Uzun süredir window 8 ve 8.1 çıktıktan sonra da 8.1'e geçmiştim. Güzel de kullanıyordum ama son 8-9 aydır pc de hep bir donma, takılma, zorla kapatma vs. yapıp duruyordu. Tekrar tekrar format atmama rağmen oluyordu bu işlem. Ben de 1.5 yılı aşkın windows 8 ve 8.1 sisteminden uzaklaşmaya karar verdim. Uzun süredir kullanmadığım windows 7 de aynısını yapacak mı diye denemek için windows 7 sp1 kurdum. Tüm güncellemeleri yaptım. Driverlar ve Windows 8.1 de kullandığım tüm programları kurdum. Açıkcası windows 7'nin masaüstü performansı, kalsörlere girişi, uygulama açma hızı vs. bana daha iyi gibi geldi. Ve üstelik donma-takılma ve işlem durduruldu hatası da ciddi oranda azaldı. Windows 8.1'i seviyordum ama bunu görünce aklıma soru işaretleri gelmeye başladı.
Sistemim;
  • 2.nesil i5 2.4 Ghz up to 3.00 Ghz
  • Nvidia 540M 1GB+intel hd 3000
  • 4 GB ram
  • 5400 RPM 500 Gb WD HDD ( 2-3 aya kadar inşallah amazondan 240 GB lık ssd alırım 70-80 dolara falan :) )
  • 1366x168 PX 15.6" ekran Asus K53SV serisi cihaz.
Demem o ki, bu cihazda windows 7 daha çok performans verdi bende. Sizde de oldu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 8, Windows 7'den daha çok uygulamaya sahip olduğu için daha çok İşlemci, Ram kullanıyor.
Windows 7'ye geçtiğiniz için bu kullanmayı daha aza çekiyor buda sistemi rahatlatmaya yarıyor.

Cihaz yeni nesil olsaydı Windows 8.1'de daha rahat çalışacaktı. Ve bakıyorum ki 8.1 için sürücü yayınlamamış ASUS. Sorunun nedeni BIOS ve sürücüler olsa gerek. Zira çoğu dizüstü PC'deki sorunlardan dolayı üreticiyi aradığınızda cihaz 7 ile gelmişse 7 kurun, 8 ile gelmişse de 8 kurun diyorlar. MSI da buna dahil.

Cihaz yeni nesil olsaydı Windows 8.1'de daha rahat çalışacaktı. Ve bakıyorum ki 8.1 için sürücü yayınlamamış ASUS. Sorunun nedeni BIOS ve sürücüler olsa gerek. Zira çoğu dizüstü PC'deki sorunlardan dolayı üreticiyi aradığınızda cihaz 7 ile gelmişse 7 kurun, 8 ile gelmişse de 8 kurun diyorlar. MSI da buna dahil.
Ama şunu söyleyebilirim, Asus resmi indirme sayfasından orjinal olarak driverları indirebiliyordum. Bios olabilir nedeni. Ve 2. nesil işlemcisi. Eski sistem yani.

Kardeş GT 540m 2 GB değil mi? Ayrıca bende 8.1'den 7'ye dondum. 7 daha iyi bence :D

2009 model Arçelik ANB 589MT aldığımda vista yüklüydü, windows 7'ye terfi ettim daha iyi oldu. O zaman win7 kötüleniyordu. Win7 den Win8'e terfi ettim çok daha iyi oldu. Şimdi Win8 kötüleniyor. Ben çok memnunum ilk başta start menüsünün olmayışını yadırgamıştım ama şimdi metro arayüzünden de oldukça memnunum.

Adsız.png

Sorun windows 8.1 de değil arkadaşlar. Yani demek istediğim o değil. Sistemim windows 7 ile sanki daha uyumlu geldi. Harddisk bozuk olsa windows 7 de daha çok yavaş dahaçok takılmalar olması gerekdi. Ama öyle olmadı işte. Windows 8/8.1 e ben de alışmıştım 1.5-2 senedir kullanıyordum. Harddiski SSD ye çevirirsem tekrar kurarım heralde. Gerçi o zamana windows 10 tam sürüm çıkar biz de direk ona geçeriz :neo:

Kardeş GT 540m 2 GB değil mi? Ayrıca bende 8.1'den 7'ye dondum. 7 daha iyi bence :D

Yok bendeki 1 GB bazı cihazlarda 2 GB olabiliyor. Kullanım şekline göre iyi veya kötülüğü değişebiliyor. :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı