Windows 8.1'den Windows 10'a ücretsiz yükseltme hala yapılabilir mi?

Onnur

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle Lenovo y50-70 kullanmaktayım. Geçen sene Windows 10'un ücretsiz yükseltmesinin son günleriydi, PC'yi windows 10'a yükseltmiştim. Ama sonrasında ısınma probleminden dolayı teknik servise gönderdim. Teknik servisteki arkadaşlar herhalde fabrika çıkışlı 8.1 olduğu için formatlayıp tekrar 8.1 yapmışlar.

Hem Windows 8.1'den sıkılmamdan dolayı hem de güncel Windows kullanmak istediğim için yükseltmek istiyorum. Acaba hala böyle bir şansımız var mıdır?

W8.1'deki anahtarı W10'a uygulasak kabul görür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yükseltme bitti. N11, Gittigidiyor gibi sitelerden 50 TL'ye OEM lisans anahtarı alabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani W8.1 anahtarını Temiz W10 kurulumu yaptıktan sonra uygulasam, sınırsız lisansım olacak mı yine?

Olacak, bir kere güncelleyip lisansı anakarta yazdırmışsın zaten. Windows 8.1 lisansını bir yere not et, daha sonra kur tertemiz Windows 10 1703 sürümünü, zaten kendi kendine etkinleşecektir anakarttan okuyup. Etkinleşmezse 8.1'inkini girersin.

Olacak, bir kere güncelleyip lisansı anakarta yazdırmışsın zaten. Windows 8.1 lisansını bir yere not et, daha sonra kur tertemiz Windows 10 1703 sürümünü, zaten kendi kendine etkinleşecektir anakarttan okuyup. Etkinleşmezse 8.1'inkini girersin.

Teşekkürler ama anakartım değişmiş olabilir. 3 kere gönderdim 2 sinde değişmişti. Sanırım değiştiyse kabul etmez değil mi :) En kötü ihtimal çok uğraştırıcı olur benim için temiz W10 kurulumu yaptıktan sonra kullanamayıp tekrar W8.1e geri dönmek üzücü olur :/.

Ya da garantim devam ediyor, sevise gönderip W10'a geçmek istediğimi iletsem hallederler mi ?

Son düzenleme:
Anakartınız değiştiyse lisansınız da değişmiş olabilir (OEM lisans anakarta bağlı olduğundan). Ama bu sorun değil. Windows 10, sürüm 1511'den beri yükseltme yapmamışsanız dahi orjinal Windows 8.1 ve 7 lisanslarını kabul ediyor. Yani şu an kullandığınız Windows 8.1 lisansını Windows 10 1703'te direk kullanabilirsiniz.
Eğer daha önce Windows 10'a yükselttiğinizde Microsoft hesabınızı kullandıysanız şu rehberi takip ederek yeni anakartta Windows 10'u etkinleştirebilirsiniz: How to re-activate Windows 10 after a hardware change

Anakartınız değiştiyse lisansınız da değişmiş olabilir (OEM lisans anakarta bağlı olduğundan). Ama bu sorun değil. Windows 10, sürüm 1511'den beri yükseltme yapmamışsanız dahi orjinal Windows 8.1 ve 7 lisanslarını kabul ediyor. Yani şu an kullandığınız Windows 8.1 lisansını Windows 10 1703'te direk kullanabilirsiniz.
Eğer daha önce Windows 10'a yükselttiğinizde Microsoft hesabınızı kullandıysanız şu rehberi takip ederek yeni anakartta Windows 10'u etkinleştirebilirsiniz: How to re-activate Windows 10 after a hardware change

Büyük ihtimal anakartım değişti. W10'a yükseltirken büyük ihtimal Microsoft hesabımı da girmedim (girdiysem de hatırlamıyorum). O zamanki yaptığım şey Microsoft'un yükseltme adı altında dosyaların pcden silinmeden W8.1'den W10'a yükseltmemdi.

Eğer anakartın değişmesi ve Microsoft hesabımla giriş yapmasam da sorun olmayacaksa(W8.1 lisansımı W10'da kullanabileceksem) hemen formatlamayı düşünüyorum.

Arkadaşlar sağolun, elle key girmeme gerek kalmadı. En son sürüm olan Windows 10 1703 kurulumunu temiz bir şekilde yaptım. Hem de Lenovo'nun gereksiz 10-15 civarı programından da tamamen kurtulmuş oldum :)
Adsız.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı