Windows 8 RTM Görüşler, Fikirler...

Eğer Microsoft kafayı çalıştırır da Windows 7'yi temel alırsa, bizi güzel, hafif ve kullanışlı Windows'lar bekliyor demektir. Vista faciası bir daha bence kolay kolay olmaz.

- - - Güncellendi - - -

3.Windows faciası olmayacak.

1: Windows Milennium (Nasıl yazılıyordu bu şey )
2: Windows Vista (Adını söylemeyin)
3: Henüz yok.

Eğer Microsoft kafayı çalıştırır da Windows 7'yi temel alırsa, bizi güzel, hafif ve kullanışlı Windows'lar bekliyor demektir. Vista faciası bir daha bence kolay kolay olmaz.

- - - Güncellendi - - -

3.Windows faciası olmayacak.

1: Windows Milennium (Nasıl yazılıyordu bu şey )
2: Windows Vista (Adını söylemeyin)
3: Henüz yok.

Windows 7 temel alındı, sorun yok :)

Ama Windows 7'de Vista temel alınarak yapılmıştı :)

Windows 7 temel alındı, sorun yok :)

Ama Windows 7'de Vista temel alınarak yapılmıştı :)

Kodlarını da yazalım:

Windows Vista = Windows NT 6.0
Windows 7 = Windows NT 6.1
Windows 8 = Windows NT 6.2

İnternette herkes ezberlemiş 3. Me ve Vista faciası diye. Arkadaşlar, MustafaPC'nin dediği gibi Windows 8, Windows 7 temelli, dolayısıyla da Vista temelli.

Kodlarını da yazalım:

Windows Vista = Windows NT 6.0
Windows 7 = Windows NT 6.1
Windows 8 = Windows NT 6.2

İnternette herkes ezberlemiş 3. Me ve Vista faciası diye. Arkadaşlar, MustafaPC'nin dediği gibi Windows 8, Windows 7 temelli, dolayısıyla da Vista temelli.

Bunu ben de biliyorum ancak belli de olmaz. Fakat Windows 8 facia olmayacak o kesin zaten.

Geçen hafta yedekdeki HDD'ye Windows 8 RTM kurup deneme şansım oldu....Ana diske kurmamamın nedeni bir çok program kullanıyorum ve tek tek yükle uğraş istemedim. İkincisi de aktivasyon olayıydı ancak anlaşılan cmd 'den kodlar girilerek bu olay şu an çözülmüş...

İZLENİMLERİM;

*Öncelikle dikkatimi çeken açılış - kapanış hızları. Eski PC'leri bile ultrabook 'a dönüştürebilir :) Donanım üreticileri bu sebeple kızgın olabilirler... Belki şöyle diyorlardır 'keşke biraz sistemi kassaydı da Ram, işlemci upgrade'i gerekseydi.'

Yanlız 'Bilgisayarı Kapat' yaptığımız zaman monitörü kapatıp arka planda 3-4 sn daha HDD işlem yapıyor. Bu da Microsoft'un çakallığı heralde. ''Bak hemen kapanıyor'' diyip bizi kekliyorlar akıllarınca :)). Buna rağmen yine de daha hızlı.

*Metro Arayüzü'nü açıkcası pek beğenmedim. Mouse'ı sağa götürdüğümüzde menü geç ve yavaşca çıkıyor. Bu çok kötü olmuş anında gelmesi gerekiyordu bence. 3. parti yazılım gibi ancak daha kullanışlı hale getirilirse iyi olur.
Regedit'den metro iptal ediliyormuş. Bu sebeple istemeyen iptal edebilir.Bu noktada da bir şikayetim bunu Regedit değil de denetim masası gibi bir yerden kapatılabiliyor olsaydı çok daha iyi olurdu.

*Önemli eksiklerden biri de Metro arayüzünü kullanarak video veya mp3 açtığınızda ses düzeyini ayarlayacak bir çubuk yer almıyor. Sesi ya Windows ya da kullandığınız ses aygıtından ayarlamanız gerekiyor.

*Program uyumlulukları nasıl denemedim (photoshop corel vb) Windows 7 tabanlı olduğu için sorun olmuyordur heralde. Driver konusunda hiçbir problem çıkarmadı.

*Aero yok diyenlere şunu söyleyebilirim bu şekilde Aero'yu hiç aramazsınız. Ben çok beğendim.Pencere renkleri, tasarım çok hoş ve canlı canlı.

Sonuç olarak ben beğendim. Eksiklikleri olsa da Window 7'den çok daha iyi. Ayrıca açılış - kapanış süreleri hesaplanırsa dünya çapında çok ciddi elektrik tasarrufu sağlayacaktır.. Bu çok önemli bir artı.

Son olarak bir soru. Bu RTM sürümü 26 ekimde çıkıcak final sürüm diye biliyorum fakat aklıma takılan masaüstünde sağ altta neden 9200 diye sürüm numarası yazıyor ? Benim bildiğim bu numaralar final öncesi sürümlerde yer alıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 8 Pro 64 BIT kurdum ve hoşuma gitti :D Tek sorunum Windows 7'yi kurduğum da programları yüklemesi çok kısa sürüyordu, Windows 8'de ise halen programları yükleme işi ile uğraşıyorum :cool:

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı