Windows 8 ve Üstü Sistemlerde BIOS ve Boot Menüsüne Giriş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Windows 8 ile birlikte Microsoft, zaten sık sık kapatmadığımız ve hızlı açılmasını istediğimiz bilgisayarlarımız için yepyeni bir yöntem getirdi ve bilgisayarı kapat dediğimizde kapanmak yerine uykuya dalması devrini başlattı.

Her ne kadar bu yöntem sayesinde PC'nin açılışı hızlansa da BIOS'a veya Boot menüsüne erişmek isteyen ve bu uykuya dalma durumundan bihaber olan kullanıcılar, bilgisayarları ile cebelleşmeye başladılar.

Windows 8 ve üstü sistemlerde BIOS'a ya da Boot menüsüne girmek için bilgisayarınızı Yeniden Başlatmak zorundasınız. Ne yazık ki bunu da dediğimizde bilgisayarını Kapat diyerek kapatan ve daha sonra düğmesine basarak açan ve bunu yaptığında bilgisayarını yeniden başlattığını zanneden kullanıcılar var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ne yapmak gerek ?

1. Sağ kenardaki Charm Bar'ı açıyoruz.
  2. Ayarlar > Güç > Yeniden Başlat diyoruz.

Yeniden başlat.jpg

3. Bilgisayarımız daha kapanırken ilgili BIOS ya da Boot tuşuna çok hızlı bir biçimde art arda basmaya başlıyoruz.
  4. Doğru tuşa basıyorsak istediğimiz kısma ulaşıyoruz.
Alternatif olarak Windows 8.1 kullanıyorsanız:
  1. Ekranın en son altına sağ tıklayın.
  2. Kapatın veya oturumu kapatın > Yeniden başlat

Yeniden başlat.jpg

3. Yine bilgisayar daha kapanırken hızlıca ve art arda BIOS veya Boot Menüsü tuşuna basıyoruz.
  4. Doğru tuşa basıyorsak ilgili kısma geçiyoruz.
Son Çare!

Yukarıdaki yöntemlerin denediniz ve işe yaramadı mı? Dert değil. Sizin için son bir yöntem daha var!
  1. Sağdaki Charm Bar'ı açıyoruz ve Ayarlar > Bilgisayar Ayarlarını değiştir diyoruz.

Bilgisayar Ayarlarını Değiştir.jpg

2. Güncelleştirme ve Kurtarma kısmına giriyoruz.

Güncelleştirme ve Kurtarma.jpg

3. Kurtarma kısmına giriyoruz ve Gelişmiş başlangıç altından Şimdi yeniden başlat diyoruz.

Gelişmiş Başlangıç.jpg

4. Açılan ekrandan Sorun Gider diyoruz.

Bir seçenek belirleyin.jpg

5. Akabinde Gelişmiş Seçenekler diyoruz.

Sorun Gider.jpg

6. Buradan da Başlangıç Ayarları diyoruz.

Gelişmiş Seçenekler.jpg

7. Son olarak da Yeniden Başlat diyoruz:

Başlangıç Ayarları.jpg

8. Şimdi bilgisayarımız yeniden başlarken uygun BIOS veya Boot Tuşuna basıyoruz.
  9. Doğru tuşa basıyorsak ilgili kısma geçiyoruz.

Son düzenleme:
Ben de bu sorunu yaşıyordum en yakın zamanda deneyeceğim. Teşekkürler.

İşte bu süper bir bilgi Recep abi. Ben fişi çekince en az 8-10 kere deniyordum. Win8'de BIOS'a girmek işkenceydi. Hemen açılıyordu bilgisayar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı