Windows Boot Manager nedir?

srcnty

Hectopat
Recep Bey merhaba,

Konuyu hortlatmış mı oluyorum bilmiyorum ancak PC'mde yaşadığım durum şu şekilde;

Windows 10 yüklü bilgisayarıma dual boot olacak şekilde CentOS yükledim ve açılıştaki grub ekranından hangi işletim sistemini seçersem o şekilde kullanıyordum. Centos işletim sistemini kaldırdım ve daha sonra windows MBR'ı komut satırından FixMbr komutu ile düzenledim. Şu an PC açılırken Windows 10 açılıyor ancak select boot devices menüsüne girdiğimde ;

• Windows Boot Manager
  • Samsung SSD
seçeneklerini görebiliyorum ve windows boot manager seçildiğinde windows 10 buradan açılıyor.

Select boot device menüsünden PC'mdeki SSD'yi seçtiğim zaman;

Kod:
Failed to open \EFI\BOOT\grubx64.efi - Not Found
Failed to load image \EFI\BOOT\grubx64.efi: Not Found
start_image () returned Not Found

şeklinde bir hata alıyorum.

PC'mdeki disk bölümleri resimdeki şekildedir. Ve tahminim EFI partitionda bulunan MBR configinden dolayı SSD'den boot etmeye çalıştığımda MBR ilk önce GRUB'ı arıyor ve bulamadığı için bu uyarıyı veriyor. Benim yaptığım fixmbr komutları zannedersem partitionlarda görülen C: üzerindeki Windows Boot Managerı düzeltiyor ve 99MB'lık EFI bölümünü düzenlemeye yardımcı olmuyor. Şirket bilgisayarı olduğu için format atamıyorum.

Amacım PCmi SSD'den boot ettiğim zamanda GRUB'u aramadan windows bootuna başlasın. Sizce bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim. Yani Windows MBRımın içinde bulunan GRUB kalıntısını sizin paylaştığınız kopyalama yöntemi ile silmiş olur muyum ?

Disk Partition.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlığı Windows Boot Manager nedir yaptım zira halen daha UEFI ile Legacy BIOS Boot arasındaki farkı kavrayamadık.

PC'nizin Windows'u açmasını istiyorsanız Windows Boot Manager seçeceksiniz. UEFI kurulumlarda artık disk seçmiyoruz.

Öte yandan o menüde Windows Boot Manager dışında girdi olmasın istiyorsanız EasyBCD ile girdileri silebilirsiniz.

Başlığı Windows boot Manager nedir yaptım zira halen daha UEFI ile legacy BIOS boot arasındaki farkı kavrayamadık.

PC'nizin Windows'u açmasını istiyorsanız Windows boot Manager seçeceksiniz. UEFI kurulumlarda artık disk seçmiyoruz.

Öte yandan o menüde Windows boot Manager dışında girdi olmasın istiyorsanız easybcd ile girdileri silebilirsiniz.

Bir şey sormak istiyorum bununla ilgili bir konu açtım ama kimse bulamadı sorunu size bir de sorayım. Ben PC'yi bayağı bir kurcaladım bir sorun çıktı USB ile format attım PC açıldı ama PC aşırı yavaşlamış önceden 2 3 GTA 5 açabilen bilgisayarım bir GTA 5'e 10 FPS zar zor veriyor. BIOS'a girdim biraz gezdim Windows boot managermi ne öyle bir şey var başa SSD'yi aldım PC reboot and select proper boot device or insert boot Media in selected boot device and press a key hatasını verdi. Başa tekrar Windows'u Manager'i aldım PC açıldı ama yine yavaş SSD başta değil diye mi acaba PC ölü gibi davranıyor lütfen biliyorsanız dönün cevap bekliyorum PC'yi balkondan atmak üzereyim resmen. Crysis 2 açıyorum eskiden 120 FPS civarı veren PC 10 FPS bile veremedi be

ekran kartı afox geforce gtx 1050 ti 4gb vram var 16 gb ram i5 3470 işlemci

Dosya Ekleri

• resim_2021-10-30_111647.png
    resim_2021-10-30_111647.png
    275,9 KB · Görüntüleme: 43

Yeni konular

Geri
Yukarı