Windows Defender yeterli mi?

• Konuyu başlatan ION
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 314
Defender yeterli değil zaten boş şeylere virüs diye algılayıp işini uğraştırıyor özellikle 3. Parti bir oyun, uygulama yüklüyorsan sinir bozucu oluyor, Kaspersky kullan. Defender kötü demiyorum ama Kaspersky daha iyi olacak senin için.

Yıllardır sadece Defender kullanan birisi olarak örnek olması açısından yazıyorum.
Github üzerinden Forza Horizon 5 için mod indirmiştim. Çoğunlukla güvenilir dosya indirdiğim platformdur. Gerçek mod klasörünün içine virüs gizlemiş meğersem paylaşan kişi. Kim olsa düşerdi. Tıkladım malesef mining virüsü imiş. 2 gün farketmedim hatta virüsü. PC açıldıktan sonra fanlar yüksek devirde dönüyordu. BIOS' dan fan ayarı bozuldu sanıyordum. Görev yöneticisini açınca fanlar duruyordu. Sonradan biraz araştırınca şüphelendim ve Malwarebytes ile taradım ve mining virüsü çıktı temizledim düzeldi. Defender algılamadı. Eğer Malwarebytes indirmeseydim defender hala algılamıyor olacaktı. Açıkcası ilk defa böyle ciddi bir virüs yemiş oldum güvenimi sarstı. Şuan da 30 günlük deneme sürümü eset kullanıyorum. Sonrasında bitdefender deneyeceğim. Windows Defender' e tekrar dönermiyim bilmiyorum.

Konu başlığı ile bunun alakası yok kullanıcının dikkat etmesi ayrı bir şey fakat Defender yeterli bir antivirüs değil zayıf yönleri diğer avlere oranla daha çok zaten pahalıda değil 1 yıllık al kullan Norton Kaspersky falan.

Nasıl yok hocam? Bilinçli bir kullanıcı değilse gidip en iyi Av'yi bile kullansa fayda etmeyeceğini söylüyorum ve güvenlikte Av'den çok kullanıcının etkin olduğunu belirtiyorum. Ha sonda bilinçli bir kullanıcı için Windows Defender yeterlidir diye bir cümle daha eklesem olurmuş ama yazının genelinden anlaşılıyor diye düşünmüştüm.

Nasıl yok hocam? Bilinçli bir kullanıcı değilse gidip en iyi Av'yi bile kullansa fayda etmeyeceğini söylüyorum ve güvenlikte Av'den çok kullanıcının etkin olduğunu belirtiyorum. Ha sonda bilinçli bir kullanıcı için Windows Defender yeterlidir diye bir cümle daha eklesem olurmuş ama yazının genelinden anlaşılıyor diye düşünmüştüm.
Aslında ben bilinçli kullanıcı için yeterli midir sorusuna cevap arıyordum hocam.
Ya da ben bilinçli olduğumu sanıyorum.

Aslında ben bilinçli kullanıcı için yeterli midir sorusuna cevap arıyordum hocam.
Ya da ben bilinçli olduğumu sanıyorum.

Yukarıdaki mesajınızı gördüm. Talihsiz bir olay olmuş. GitHub maalesef çok güvenli bir platform değil. Açık kaynak kodlu diye önünüze gelen her programı indirmemekte fayda var. Bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

Bence av hizmeti için para harcamak mantıksız. Eğer Defender yetersiz geliyorsa ücretsiz başka Av'lere yönelinebilir ama gün sonunda dediğim gibi hareketlerinize dikkat etmezseniz ve gerek bilgileriniz gerek şifreleriniz kolaylıkla tahmin edilebilir ise Av'nin yapabileceği çok bir şey yok.

Konuyu açan size bunu mu sordu?

Yukarıdaki mesajınızı gördüm. Talihsiz bir olay olmuş. GitHub maalesef çok güvenli bir platform değil. Açık kaynak kodlu diye önünüze gelen her programı indirmemekte fayda var. Bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.

Bence av hizmeti için para harcamak mantıksız. Eğer Defender yetersiz geliyorsa ücretsiz başka Av'lere yönelinebilir ama gün sonunda dediğim gibi hareketlerinize dikkat etmezseniz ve gerek bilgileriniz gerek şifreleriniz kolaylıkla tahmin edilebilir ise Av'nin yapabileceği çok bir şey yok.
Teşekkür ediyorum hocam. Hesaplarımın bir çoğu 2 adımlı doğrulama ile güvende. Mail ve diğer platform hesaplarımın şifreleri de yeterince güvenli ve kolay tahmin edilemez diye umuyorum :) Bugüne kadar hesap çalınması yaşamadım ama yine de insan korku içinde oluyor. Mail' e gelen bir link bile her şeyi batırabiliyormuş. Ruhi çenet bu şekilde hesabını çaldırmış bugün. Günde minimum 6-8 saat PC başındayım. O yüzden bir kaç Av yazılımını deneyimleyeceğim.

Yeterli ama ondan daha iyi alternatifler de var. Özellikle daha performanslı çalışan ve daha az yanlış tespitte bulunan antivirüsler mevcut.

Geri
Yukarı