Windows depolama alanı barının kırmızı olması disk için sorun olur mu?

• Konuyu başlatan Squu
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 2B

Squu

Decapat
SSD veya HDD modeli
Sandisk SSD Plus
Kullandıgım 220GB'lık SSD üzerinde 17 GB bos alan var ve kırmızı oldu. Bunun performansa etkisi nedir ya da sıkıntısı olur mu?

1665679921743.png

1665679930379.png

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD olsa yavaşlama olabilirdi ancak SSD ile fazla etki etmez bu durum. Ben yine de disk alanı açardım. Performansa etki etmese bile uygulamalar veya Windows Update tarafında sıkıntılar olabilir. Bence bu konu ile disk alanınızı açın.

İşletim sisteminin yüklü olduğu diskte düşük depolama bulunmasını önermiyorum. Bütün güncelleme ve sistem değişiklikleri bu disk bölümü üzerinde olduğu düşük depolamadan dolayı işletim sisteminde yavaşlama ve güncelleştirmelerde aksama yaşanabilir.

HDD olsa yavaşlama olabilirdi ancak SSD ile fazla etki etmez bu durum. Ben yine de disk alanı açardım. Performansa etki etmese bile uygulamalar veya Windows Update tarafında sıkıntılar olabilir. Bence bu konu ile disk alanınızı açın.

Teşekkür ederim gereksiz bazı oyun ve dosya tarzı seyleri ortadan kaldırdım
1665680903654.png

Kırmızı veya dolu olması sorun olmaz. SSD disklerde hissetmezsiniz bile.
Hocam tam tersi SSD'ler doldukça NAND yongaların hareket kabiliyeti azalır ve okuma/yazma hızı düşer.

Ek olarak da şunu söyleyebilirim, SSD üreticileri SSD'nin minimum %10-%15 arasında bir boşluk olması hem SSD'nin ömrünü hem de hızını arttıracağını söyler.

SSD kullanıcısısınız. En az %20 boş alan olması lazım ki diskiniz zarar görmesin.

Disk zarar görmesin derken? Disk zarar görmez zaten sadece Windows yavaşlar.

Disk zarar görmesin derken? Disk zarar görmez zaten sadece Windows yavaşlar.

Düzeltme: Zarar görmeyi yanlış anlamışım özür dilerim diskin ömrü azalır arkadaş doğru söylemiş.

SSD kullanıcısısınız. En az %20 boş alan olması lazım ki diskiniz zarar görmesin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı