Windows form ilişkili tablodan nasıl veri çekilir?

Manddum

Centipat
Daha fazla  
Merhaba.
Burada kategori tablosu ile ürünler tablosu ilişkili ve ben burada kategori kısmına kullanıcı basınca mevcut kategorillerin adı gözüksün ve o gözüken isim ile işlem yapmasını istiyorum. Nasıl yapabiliriz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    195,1 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Form load kısmına;
SqlCommand komut = new SqlCommand();
komut.CommandText = "SELECT *FROM KATAGORI";
komut.Connection = baglanti;
komut.CommandType = CommandType.Text;

SqlDataReader dr;
baglanti.Open();
dr = komut.ExecuteReader();
while (dr.Read())
{
comboBox1.Items.Add(dr["katagori_adi"]);
}
baglanti.Close();

Bu şekilde yapabilirsin.

Peki kategori adlarını nasıl işleme dökeriz?
Şöyle diyeyim kullanıcı yeni bir ürün ekliyecek ve kategori seçti. Ürünler tablosu ile kategori tablosu ilişkili olduğu için ID kısmında işlem görmesi lazım kategori kısmının orada nasıl yaparız?

Verdiğin tavsiyeler etkili oldu reis eyvallah.
Son bir şey daha sormak istiyorum. Burada aynı şekilde veri tabanından müşteri ismini çekiyorum. Combox'a çekilen ismin yanına soyisminin de gelmesini istiyorum. Nasıl yaparım acaba?

Dosya Ekleri

• resim_2022-11-11_153947281.png
    resim_2022-11-11_153947281.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 17
Ürün ekleme işlemi yaptığın zaman katagori id ile değilde kategori ismi ile ekleme yaparsın. Boyle yapmak daha kolay olur.
Verdiğin tavsiyeler etkili oldu reis eyvallah.

Aslında sizin yaptığınız doğru bir yolmuş arkadaş sizi yanlış yönlendirmiş.
Bir ürün eklerken kategori adı eklemek yerine kategori id seçersiniz ve ona göre ekleme yaparsınız.
Peki veri çekerken nasıl kategori adını çekeceğim ?
Onu da sql de join, left join, right join olarak araştırman gerekiyor. Ürün tablondaki kategori ID ile kategori tablondaki kategori ID alanlarını eşitleyerek verileri çekmen gerekiyor.

Artı -1 Eksi
Aslında sizin yaptığınız doğru bir yolmuş arkadaş sizi yanlış yönlendirmiş.
Bir ürün eklerken kategori adı eklemek yerine kategori id seçersiniz ve ona göre ekleme yaparsınız.
Peki veri çekerken nasıl kategori adını çekeceğim ?
Onu da sql de join, left join, right join olarak araştırman gerekiyor. Ürün tablondaki kategori ID ile kategori tablondaki kategori ID alanlarını eşitleyerek verileri çekmen gerekiyor.
hallettim hocam eyvallah

Geri
Yukarı