Windows işletim sistemi ailesinin sonu ne zaman gelir?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Windows işletim sistemi ailesinin sonu sizce ne zaman gelir?

Microsoft, 2015 yılında Windows 10'dan sonra yeni bir Windows sürümü çıkartmayacağını, onun yerine Windows 10'u sürekli olarak geliştirmeye devam edip mevcut kullanıcılara ücretsiz özellik güncellemeleri yayınlayacağını açıklamıştı. Fakat ben sonsuza kadar da Windows 10'un geliştirileceğine hiç inanmıyorum. Çünkü her ne kadar özellik güncellemeleri ile iyileştirmeler yapılsa da büyük bir çekirdek değişimi gerektiğinde bu da yine Windows 10'a özellik güncellemesi olarak verilirse "Windows 10 ile uyumlu" denen sürücülerin yeni Windows 10 sürümünde çalışmama ihtimali çok yüksek ve bu da bilmeyen kullanıcıların isyan etmesine neden olur. Ben öyle ya da böyle bir gün Windows işletim sistemi ailesinin sonunun geleceğini düşünüyorum. Yakın gelecekte değil ancak uzun yıllar sonra Windows ailesinin sonuna gelinip yeni bir işletim sistemine geçileceğini düşünüyorum.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Windows oyunlar sayesinde yaşamaya devam ediyor. Oyun geliştiricilerini cezbedecek bir işletim sistemi çıkmadığı sürece Windows hep kullanılmaya devam edecektir. En basitinden DirectX'in karşısında durabilecek bir babayiğit yok hala. Yani çok zor Windows'un oyun yanı büyük bir darbe almadıkça.

Tebrikler geleceği tahmin ettiniz.
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama Widows 11 çıktı. Gelecekten selamlar :D
Konuyu açtığım dönemde henüz Windows 11 ile ilgili hiçbir sızıntı yoktu. Ayrıca o dönem herkes Jerry Nixon'ın söylediği "Windows 10'un son Windows sürümüdür" sözünü baz alıp yeni Windows gelmeyeceğini düşünüyordu. Hatta Windows Central bile Windows 11 ile ilgili hiç haber yapmamıştı. Sun Valley ise yeni bir işletim sistemi olarak değil, Windows 10 arayüz yenilemesi olarak biliniyordu ve Windows 10 21H2 sürümü ile geleceği düşünülüyordu. Ancak Haziran 2021'de ortaya çıktı ki Sun Valley aslında Windows 11'in ta kendisi :)

Microsoft zaten bir şeye "Bu son olacak" dese bile illaki bu sözünden vazgeçiyor. Mesela XP için başta SP3 çıkmayacak dedi, sonradan sözünü bozup SP3 çıkarttı.

Aynı zamanda Windows 98'den sonra MS-DOS tabanlı başka Windows gelmeyecek dedi, yine MS-DOS tabanlı olan Windows Me geldi.

Bir de Microsoft dışı bir örnek vermek istiyorum. George Lucas, Return of the Jedi'dan sonra başka bir Star Wars filmi gelmeyeceğini söylemişti. Fakat yıllar sonra geldi.

Şimdi ise "Windows 10 son olacak" sözü bozuldu ve Windows 11 geldi :)

Yani uzun lafın kısası, teknoloji dünyasında hiçbir zaman "Bu son olacak" diyemezsiniz. İllaki bir noktada devamını getirmek zorunda kalırsınız.

Geri
Yukarı