Çözüldü Windows.old dosyalarında virüs kalır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

babylade

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben baş edemediğim bir virüs sistemime bulaştığında kendi bilgim yetersiz olduğu için buradaki bir teknik servise format attırdım. Şu an sitemimde windows.old dosyası var ve bunun eski Windows'a ait olduğunu öğrenince acaba o dosyalarda virüs kalma ihtimali nedir diye düşündüm. Çünkü formattan sonra laptopta oyun oynarken göze çarpar bir performans düşüklüğü var. Önceden peş peşe 3-4 el lol oynayabildiğim laptop şu an 2. oyunda drop yediriyor. FPS 5'e kadar düşüyor ve birkaç dakika alıyor düzelmesi, üstelik orta grafiklerde.
Sistem 8 GB RAM, MX330 ekran kartı, 1035G1 işlemci. Laptop 4 ayda fanları tozlanıp performans düşüklüğü yaşatabilir mi? Acaba o dosyalarda kalmış bir virüs mü sistemi kötü etkiliyor?

Çözüm
Ben senin yerinde olsam,

1. En az 2 ayrı güvenlik programıyla açılış/kurtarma cd/usb siyle windows önyüklenmeden DERİN TARAMA veya dengi ne o şekilde varsa tarama yaparım.
2. Microsoftun sitesinden windows imajı indiririm.
3. Windows usb/dvd siyle temiz kurulum yaparım (Yedeğin varsa c ye format atarak.)
4. Windows kurulunca ilk olarak güncellemeleri yapar ve AV kurarım.
(Kaçak değil - düzgün bir programın ücretsizi veya deneme sürümü.)
5. Sistemde DERİN TARAMA yaparım.

6. Kaçak kullanılan birçok programın ücretsiz muadillerini veya kaçak kullanmanın kısmen güvenli yöntemlerini öğrenirim.

Burda yazdıklarımın hepsini 3-4 günde bu forum ve internetteki düzgün makalelerden öğrenebilirsin. Öğrendiğinde de ileriki kullanım sürecinde heba olabilecek onlarca günü kurtarırsın.

comodo internet security free Comodo - Gerçek PC koruması basit Antivirus yazılımlarından daha fazlasını gerektirir

windows 10 indirme aracı (Yasal) Windows 10'u İndirin

Okuyarak, araştırarak öğrenebilirsin, çok zor değil...
ÖNEMLİ UYARI; güvenlik programlarının ayarları düzgün şekilde yapılmadığında zararlıyı engelleyemez, piyasada iyi olduğu bilinen bir AV ile tecrübe ettim, 2 farklı derinlik ayarında yapılan tarama sonucu çok farklı çıktı (Sistemde zararlı olduğunu biliyordum, hatalı tespit değildi.).

Tarama derinliği, hassasiyet vb bazı şeyleri öğrenmek yararlı olacaktır. Düz mantık güvenlik ve performans ters orantılıdır. Ne kadar derin güvenlik istiyorsanız ona göre de pc performansı az da olsa azalacaktır.
O klasörde virüs olsa da sistemine etki etmez. Ama istersen bir daha temiz kurulum yap. Drop giriyorsa da sıcaklıkları kontrol et. Güncel sürücüler kullan. Olmadı temiz kurulum yaparsın.

Ben senin yerinde olsam,

1. En az 2 ayrı güvenlik programıyla açılış/kurtarma cd/usb siyle windows önyüklenmeden DERİN TARAMA veya dengi ne o şekilde varsa tarama yaparım.
2. Microsoftun sitesinden windows imajı indiririm.
3. Windows usb/dvd siyle temiz kurulum yaparım (Yedeğin varsa c ye format atarak.)
4. Windows kurulunca ilk olarak güncellemeleri yapar ve AV kurarım.
5. Sistemde DERİN TARAMA yaparım.

6. Kaçak kullanılan birçok programın ücretsiz muadillerini veya kaçak kullanmanın kısmen güvenli yöntemlerini öğrenirim.

Burda yazdıklarımın hepsini 3-4 günde bu forum ve internetteki düzgün makalelerden öğrenebilirsin. Öğrendiğinde de ileriki kullanım sürecinde heba olabilecek onlarca günü kurtarırsın.

comodo internet security free Comodo - Gerçek PC koruması basit Antivirus yazılımlarından daha fazlasını gerektirir

windows 10 indirme aracı (Yasal) Windows 10'u İndirin

ÖNEMLİ UYARI; güvenlik programlarının ayarları düzgün şekilde yapılmadığında zararlıyı engelleyemez, piyasada iyi olduğu bilinen bir AV ile tecrübe ettim, 2 farklı derinlik ayarında yapılan tarama sonucu çok farklı çıktı (Sistemde zararlı olduğunu biliyordum, hatalı tespit değildi.).

Tarama derinliği, hassasiyet vb bazı şeyleri öğrenmek yararlı olacaktır. Düz mantık güvenlik ve performans ters orantılıdır. Ne kadar derin güvenlik istiyorsanız ona göre de pc performansı az da olsa azalacaktır.

Son düzenleme:
Çözüm
Ben senin yerinde olsam,

1. en az 2 ayrı güvenlik programıyla açılış/kurtarma cd/usb siyle Windows önyüklenmeden derin tarama veya dengi ne o şekilde varsa tarama yaparım.
2. Microsoft'un sitesinden Windows imajı indiririm.
3. Windows usb/dvd siyle temiz kurulum yaparım (yedeğin varsa C ye format atarak.)
4. Windows kurulunca ilk olarak güncellemeleri yapar ve av kurarım.
5. sistemde derin tarama yaparım.

6. kaçak kullanılan birçok programın ücretsiz muadillerini veya kaçak kullanmanın kısmen güvenli yöntemlerini öğrenirim.

Burada yazdıklarımın hepsini 3-4 günde bu forum ve internetteki düzgün makalelerden öğrenebilirsin. Öğrendiğinde de ileriki kullanım sürecinde heba olabilecek onlarca günü kurtarırsın.

Comodo internet Security Free Comodo - Gerçek PC koruması basit Antivirus yazılımlarından daha fazlasını gerektirir

Windows 10 indirme aracı (yasal) Windows 10'u İndirin

Önemli uyarı; güvenlik programlarının ayarları düzgün şekilde yapılmadığında zararlıyı engelleyemez, piyasada iyi olduğu bilinen bir av ile tecrübe ettim, 2 farklı derinlik ayarında yapılan tarama sonucu çok farklı çıktı (sistemde zararlı olduğunu biliyordum, hatalı tespit değildi.).

Tarama derinliği, hassasiyet vb bazı şeyleri öğrenmek yararlı olacaktır. Düz mantık güvenlik ve performans ters orantılıdır. Ne kadar derin güvenlik istiyorsanız ona göre de PC performansı az da olsa azalacaktır.

ESET ile taratınca temiz diyor. Ama yüksek ihtimal temiz kurulum yapacağım becerebilirsem. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı