Windows optimizasyon programı önerisi

CCleaner Steam tarafında VAC hatasına neden oluyor. Ayrıca Avast eline geçtiğinden beri kendini iyi geliştiremiyor. Bu yüzden önermiyorum.

Kayıt defteri yazılımlarını ise önermiyorum. Uzun vadede sistem de bozulamalara neden oluyor.

SSD için ise disk birleştirme önermiyoruz.
Windows'un sunduğu disk birleştirme yeterlidir. SSD için devre dışı bırakmayı unutma.
Harici disk birleştirme uygulamaları dosya boyutların da oynama yaptığından sorun çıkarabiliyor.
En basit örnek Steam oyunlarında hata almanız çok yüksektir. Ben daha önceden 2-3 tane oyuna giremedim. Hatta bazı hile engelleme yazılımları dosya değişikliğini direk hile kullanıyorsun gibi anlayıp sizi oyunlardan uzaklaştırabilir.

CCleaner Steam tarafında VAC hatasına neden oluyor. Ayrıca Avast eline geçtiğinden beri kendini iyi geliştiremiyor. Bu yüzden önermiyorum.

Kayıt defteri yazılımlarını ise önermiyorum. Uzun vadede sistem de bozulamalara neden oluyor.

SSD için ise disk birleştirme önermiyoruz.
Windows'un sunduğu disk birleştirme yeterlidir. SSD için devre dışı bırakmayı unutma.
Harici disk birleştirme uygulamaları dosya boyutların da oynama yaptığından sorun çıkarabiliyor.
En basit örnek Steam oyunlarında hata almanız çok yüksektir. Ben daha önceden 2-3 tane oyuna giremedim. Hatta bazı hile engelleme yazılımları dosya değişikliğini direk hile kullanıyorsun gibi anlayıp sizi oyunlardan uzaklaştırabilir.
Haklısınız, Ccleaner'ın VAC hatasına sebep olabilme riski var, hatta Steam'in sayfasında bir sürü uygulama ismi verilmiş böyle hatalara sebep olabilen. Kalıcı VAC ban sebebi değil ama oyunun başlayamama sebebi olabiliyor. O da eğer, Steam'in klasörlerini temizlerse. Çözümü de oyunun özelliklerine girip dosyaları doğrulamak.

CCleaner normal ayarlarda sadece Windows'a ait çöpleri temizliyor, kullanıcı ya da uygulamalara ait klasörlere dokunmuyor.

Bu haliyle de Windows disk temizleyicisinin yapamadığı bir şey yapmıyor zaten. Asıl öne çıktığı nokta Registry temizliği yapması. Riskli olup olmadığı hala tartışılan Registry temizliğini, nispeten güvenli bir şekilde, yedek alarak yapıyor. Ona da ihtiyaç duyulmuyorsa Windows disk temizleyicisi yeterlidir. Windows güncellemelerinden sonra oluşan gereksiz dosyaları silse yeter zaten.

SSD konusuna gelince;
1) Windows'tan bir şeyi kapatmaya artık gerek yok. Windows 7 dahil, bütün sistemler SSD gördüklerinde birleştirme yapmamak üzere güncellendi zaten.

2) SSD'lerde de performansı arttırmak mümkün. Bunun için TRIM ve zero fill adlı i̇ki eylem var. Defraggler bunları uygulayarak performansı ilk günkü haline getiriyor. O yüzden her türlü depolama aracına tavsiye edilebilir.

3) Windows'un disk birleştiricisi kesinlikle başarısız. Hatta Microsoft'un, SSD üreticilerine asist yapmak için böyle saçma bir uygulama geliştirdiğini düşündürüyor. HDD tarafında 64MB'tan büyük dosyaları birleştirmiyor, SSD tarafında da TRIM yapıp zero fill yapmıyor. Yarım İş yapıyor yani.

Maalesef dosya doğrulamak çözüm değil. Bu yazılımlar sistemde olduğu sürece sorun devam ediyor.

Kayıt defterini yedekten geri yükleme gibi bir hatayı zamanında yapmıştım. Kayıt defterini bozan uygulama yedekten geri yükleyince sistemi kurtulamaz bir hale getiriyor. Bu yüzden kayıt defteri temizliğini kesinlikle önermiyorum.

O yüzden sadece disk bakımı yapan Wise disk cleaner önerdim. Basit, reklamsız ve oto güncelleme desteği sunan bir yazılımdır. Bu uygulamayı kullanırken ileride sisteme bir sorun çıkarmadığını kendi deneyimlerimle onayladım. Eskiye nazaran bu uygulamalara daha az güveniyorum. Hatta Windows kendi disk temizleme işlemi kendini geliştririse bu uygulamayı bile kullanmayı bırakabilirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı