Windows ortamında DirectX'i devre dışı bırakıp OpenGL'ye devretmek mümkün mü?

yu ef yu key

Hectopat
Sorum böyle ama OpenGL ve DirectX'i bilmeyen arkadaşlar için açayım: DirectX Windows'a özgü her türlü ses ve grafik uygulamaları için oluşturulmuş bir apı'dır. Apı nedir? Kısaca bir işletim sistemi ya da programın özelliklerini kullanmanın kolay yoludur. Yani buradan çıkan sonuç şu: Söz konusu donanımlarımızın ses veya görüntü işlevlerine yazılımsal olarak erişebilmek için Windows ortamında DirectX çeşitli kaygılarla geliştirilmiştir ve bu donanımları uygun bir şekilde çalıştırmaya, erişime açar.

OpenGL ise tıpkı DirectX gibi ama açık kaynak kodlu(parasız) bir yazılım, aynı zamanda ise platformdan bağımsızdır. Yani taşınabilirdir. Java gibi düşünülebilir bu özelliği.

Şimdi bu ön bilgilerden sonra, Windows'ta tüm işlevlerin OpenGL'ye devredilip devredilemeyeceği soru işaretim ise mevcuttur. Yani tek tek programlardan ayarları yapmak yerine, DirectX yerine OpenGL seçmek mümkün müdür? OpenGL driverler bunun için midir? Bu ekran kartı olayında yeniyim, benim gibi yeni olanlara bilgi olsun. NVIDIA'nın sitesinde OpenGL driverler diye bir bölüm mevcut ama yüklemeden önce sizden cevap gelirse de güzel olacaktır. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten oyun yapımcıları oyunlarda altyapı olarak DirectX veya OpenGL kullanıyor , Windows DirectX ile uyumlu çalışıyor. OpenGL altyapısına çevirdiğin takdirde sonuçlarına katlanman gerekmektedir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı