Windows pili düzgün okuyamıyor

Glock

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar.

Bundan önce laptop bataryam çabuk bitiyor diye bir konu açmıştım ancak bataryanın bitmediğini Windows'un bataryanın bittiğini sandığını anladım.
Özetlemem gerekirse batarya bilgisayarda %100 görünürken kullanıyorum, 50-60DKK sonra %5'e geliyor ve gelince Windows kendisini kapatıyor biliyorsunuz.

Ben Windows kendisini %5'e getirip kapatınca bataryayı söküp multimetre ile ölçtüğümde 11.1 ve dolaylarında bir Volt almam gerek çünkü batarya 3S ancak ölçtüğümde 12V dolaylarında olduğunu gördüm.

Bunu teyit etmek amacı ile Windows'un pil yazılımlarını devre dışı bırakıp Windows'un pili yok sayarak kullandığımda 1 saat bile gitmeyen pilim neredeyse 2 saat kullanım sundu.

Bunu kalibre etmek amaçlı HP'nin kalibre yazılımında Memory test yazılımını sonsuz döngüye aldığımda fark etmiştim %40'da başlattığım testi kendi tahminimce 15dkk içinde kapanır demiştim ancak 1 saat bilgisayar kapanmamıştı.

Aynı şekilde pilin boş olduğunu bildiğim halde Windows'u başlatıp şarj etmesini bekledim, Windows %100 olduğunda pile ölçüm yaptığımda aslında bataryanın %100 olmadığını gördüm yani tam dolu değildi, tahminimce Windows %40-50 dolaylarını görmüyor.
(Format attım işe yaramadı :))

Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
HP Pavilion BC 15-001NT.
i7 6700HQ.
GTX 960M 4 GB.
16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam muhtemelen bozuldu.

Bozulan batarya mı?
Bozuksa Windows'un Driver'lerı devre dışı iken nasıl düzgün çalışıyor?
Pili kendim boşaltıp takıp bilgisayardan şark edince Windows %100 gösterirken laptopun kendi pil bildirim ışığında turuncu yanıyor (turuncu dolu değil beyaz dolu göstergesi)

Bozulan batarya mı?
Bozuksa Windows'un Driver'lerı devre dışı iken nasıl düzgün çalışıyor?
Pili kendim boşaltıp takıp bilgisayardan şark edince Windows %100 gösterirken laptopun kendi pil bildirim ışığında turuncu yanıyor (turuncu dolu değil beyaz dolu göstergesi)

Hocam Windows içinde pil koruma sistemi olabilir mi?

Hocam Windows içinde pil koruma sistemi olabilir mi?

O koruma genelde pili doldurur ama %90-100 arasında tutar burada neredeyse pilin yarısı boş ve Windows pilin yarısını görmüyor çünkü %0'dan %100'e kadar dolduruyor Windows ancak aslında öyle doldurmuyor çünkü laptopun pil ışığı farklı yanıyor.

İlginç olan Windows böyle görürken laptopun sağındaki pil dolumu yoksa boşmu ışığı pil %100 olunca beyaz yanar %100'ün altında turuncu yanar ve bu ışık düzgün çalışıyor.

Windows pil gerçekten boştayken doldurtmaya başlayıp Windows'ta %100 görünce o ışığın normalde beyaz yanması lazım çünkü pil doldu değil mi? Ancak turuncu yanıyor ve %100 gördüğü için Windows pili doldurmayı kesiyor, ancak ben pil Driver'leri olan "Microsoft acpı uyumlu denetim yönetimi pili" Driver'ini kaldırınca Windows pili direkt görmediği masaüstü bilgisayar gibi çalıştığında anakart dolumu başlatıyor ve batarya Windows'un dolduramadığı kısmı dolduruyor ve o turuncu ışık beyaza dönüyor.

Bu nasıl bir sorun? Eğer batarya düzgün okunamıyorsa anakart nasıl okuyabiliyor? Anakart okuyabiliyorsa Windows neden okuyamıyor?
Şunu çözebilecek bir babayiğit yok mu yahu.
Windows'un laptopu nasıl gördüğünü baktım ve laptop bataryayı 23.000 MWH zannediyor ve kendi hesabı ile 23.000 MWH dolduğunda dolumu kesiyor. Ancak benim bataryam 61.000 MWH :D ve laptop anakartı bunun 61WH olarak görebiliyor :D.
format işe yaramıyor kaç kere format attım hatırlamıyor BIOS resledim güncelledim bu nasıl iş yahu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı