Windows programlarını açabilen işletim sistemi önerisi

Yamete Kudasai

Kilopat
Makaleler
4
Windows 10'dan gerçekten çok sıkıldım. İçinde kullanmadığım sayısız hizmet barındırıyor. Laptopu sadece 1-2 saat oyun oynamak ve Youtube'da video izlemek için kullanıyorum. Bu aralar masaüstünde gezerken bile performans sorunları yaşayınca nefret ettim Windows'tan. Sizden Windows'ta açılan her oyunu, uygulamayı açabileceğim direkt performans odaklı bir işletim sistemi önerisi istiyorum. Bilemiyorum böyle bir işletim sistemi var mıdır ama varsa ve nasıl kuracağımı da anlatabilirseniz çok makbule geçer.

i5-4210M.
8 GB RAM.
GT 940M.

Windows'un programlarını ancak Windows'un eski sürümleri çalıştırabilir.
Windows dışı işletim sistemleri, kısmen kimileri program vasıtasıyla sınırlı ölçüde exe uzantılı programları çalıştırabilir.

Kurulum ISO'nu çeşitli yöntemlerle düzenleyerek Windows'un çöplerinden arındırabilirsin. Denemelerimden biri:

Windows_10_x64_-_VMware_Workstation_15_Player_Non-commercial_use_only_11.09.2020_18_36_38.png

Windows_10_x64_-_VMware_Workstation_15_Player_Non-commercial_use_only_11.09.2020_19_01_35.png

Yanlış hatırlamıyorsam NTLite kullanmıştım o ISO'yu düzenlemek için. İşi daha da ileri götürmek istersen şöyle bir proje de var. @Wheeler Man bu işin uzmanı, o da yöntem önerisinde bulunabilir. Hangi yöntemi kullanırsan kullan, oluşturduğun kurulumu önce sanal makinede denemeyi unutma.

Linux ile her Windows uygulaması açılamaz. Örneğin çoğu oyun açılamaz. Ama basit uygulamaları Linux'ta da çalıştırmak mümkün. Örneğin Lightshot ile denemelerimde Linux'a kurup çalıştırmıştım ama kaliteli ekran görüntüsü alamıyordu.

İstediğiniz tarzda örnek Linux dağıtımı: Easmlinx x86 (Türk yapımı, incelenebilir.)
İstediğiniz tarzda Windows dağıtımı: Ghost Spectre (Youtube'dan bulunabilir.), Flatlite LTSC (Türk yapımı, incelenebilir.)

Bu tür sistemler bireysel olarak hazırlandığından dolayı büyük sorunlar bulundurabilir veya kredi kartı bilgilerinizin ele geçirilmesine vb. sebep olabilir. Ghost Spectre'a ben de güvenmiyorum ama onlarca Türk yapımı sistemde hiçbir sorun yaşamadım.

Ek: Windows'ta çoğu performans sorununun sebebi şunlardan biridir, ihtimali ise en büyükten en küçüğe doğrudur.
1-) Windows Defender (Yorum yapmıyorum.)
2-) HDD yavaşlığı (SSD'ye terfi edilmezse her Windows 10 sistem yavaş gelir.)
3-) Windows Update'in yanlış zamanlarda çalışması (Bunu bir türlü çözemediğimden kapatmayı tercih ediyorum.)
4-) Prefetch gibi hızlandırma servislerinin aşırı dolması, çok uygulama silinip yüklenmesi. (Temizlik yazılımı kullanabilirsiniz, kendiniz temizeyebilirsiniz: Forumda Temel Sistem Bakım ve Optimizasyonu ile ilgili bir konu mevcut.)
Ben Wise Care 365 kullanıyorum. Her gece 11 için zamanladım ve bilgisayar erken kapandığından genelde uyanır uyanmaz sistemi temizliyor.
5-) Gereksiz açılış uygulamaları ve servisleri (Windows'un servislerinden bazıları kapatılabilir ama kesin çözümü yok. Zira uygulama açılırken o servislerin çalışır durumda olması gerekiyor. Örneğin VPN uygulamaları.)

Kendi deneyimim sıradan bir kullanıcıyı memnun edecek sistemde bunlardan en önemlisi 2. sorundur. Çünkü ne çok dosya indirip 1. sorundan rahatsız olur ne her zaman performansa ihtiyaç duyup 3. sorundan rahatsız olur. 4. ve 5. ye girmeye bile gerek yok, genelde program bile yüklemeye gerek olmuyor.

Benim tavsiyem ilk işiniz 120GB da olsa bir SSD takviyesi yapıp bir aparatla HDD'nizi DVD yuvasına takmanız. Yine memnun olmazsanız söylediğim sorunları tek tek gözden geçirmeniz veya Flatlite LTSC gibi bir sisteme geçiş yapmanız.

Laptop dendiğinde akan sular durur, ısınma da büyük bir etmendir. Saymadım, bilginiz olsun. Normal bir Windows'ta boşta 40-50 aralığında, yükte 70-85 aralığında bulunmuyorsa performansı etkiler. Bir de güç planı, tabii ki güç tasarrufunda performansınız azalır.

@Ozan Güven Arkadaş bayağı şanssız. Bu mesajı çarşamba günü yazdım, gönder tuşuna basarken elektrik kesildi ve mesajın yarısı silinmiş. Ancak bugün tamamlayabildim.

Geri
Yukarı