Windows Server 2008 Domain Administrator Şifresini Sıfırlama

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
  1. Windows Server 2008 DVD'si ile sistemi boot edin.
  2. “Repair your computer / Bilgisayarınızı Onar'ı seçin”
  3. cmd'yi çalıştırın
  4. c:\windows\system32'ye gidin
  5. Utilman.exe dosaysının adını Utilman.exe.bak olarak değiştirin
  6. cmd.exe dosyasını Utilman.exe 'nin yerine kopyalayın
  7. Windows'u açın
  8. Açılış ekranındayken Windows + U tuşlarına basın
  9. CMD'de şu komutu girin:
    Kod:
    net user administrator yenisifre1234
  10. Doman admin hesabı ve bu yeni şifre ile sisteme giriş yapın
  11. Şifreyi istediğiniz gibi değiştirin
  12. Tekrar DVD ile boot ederek Utilman.exe dosyasını geri koyun

Abi o değil de şimdi hatırladım. XP o kadar berbat bir işletim sistemiydi ki, mesela şifreli bir Windows'u açıp, CMD'ye yukarıdaki kodu yazdığımızda istediğimiz User'ın şifresini rahatlıkla sorgusuz ve önlemsiz değiştirmemize izin veriyordu. Bu kadar güvenli bir işletim sistemiydi...

Abi o değil de şimdi hatırladım. XP o kadar berbat bir işletim sistemiydi ki, mesela şifreli bir Windows'u açıp, CMD'ye yukarıdaki kodu yazdığımızda istediğimiz User'ın şifresini rahatlıkla sorgusuz ve önlemsiz değiştirmemize izin veriyordu. Bu kadar güvenli bir işletim sistemiydi?..

Nedeni ise Windows XP'de UAC adlı güvenlik sistemi yok. Yani eğer kullanıcı yönetici hesap ise her zaman yöneticidir. Fakat Windows Vista veya daha yeni sistemlerde güvenlik nedeniyle Yönetici hesap bile programı 'Yönetici olarak çalıştır' özelliği kullanmazsa sınırlı hesap modunda çalışıyor.

Nedeni ise Windows XP'de UAC adlı güvenlik sistemi yok. Yani eğer kullanıcı yönetici hesap ise her zaman yöneticidir. Fakat Windows vista veya daha yeni sistemlerde güvenlik nedeniyle yönetici hesap bile programı 'yönetici olarak çalıştır' özelliği kullanmazsa sınırlı hesap modunda çalışıyor.

Hocam 8 yıl olmuş ama :).

Geri
Yukarı