Windows Telemetry Hizmetlerini kapatma

Microsoft Compatibility Telemetry olarak da geçen bu servis, basitçe Microsoft'a raporlar göndererek yazılımları geliştirmeye yarar. Açık da tutabilirsiniz lakin bugün kapatmayı göstereceğim.
İlk olarak "Görev Zamanlayıcısı"nı açıyoruz.
Soldaki çerçeveden Görev Zamanlayıcı Kitaplığı > Microsoft > Windows > Application Experience yoluna geliyoruz.
Ortadaki çerçeveden en üstteki "Microsoft Compatibility Appraiser" i seçip sağ tıklıyoruz ve disable ediyoruz. Hizmet kapanmış oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Microsoft Windows yazan kısmı bulamadım. Nereden kapatabilirim bu servisi. Boştayken bile sistemi çok yoruyor.

Ben Microsoft Windows yazan kısmı bulamadım. Nereden kapatabilirim bu servisi. Boştayken bile sistemi çok yoruyor.
Ortadaki kısmın en üstünde 'Microsoft C' diye yazıyor devamı okunmuyor. Fareyi üstüne getirirseniz devamı da okunur. Ona sağ tıklayın ve devre dışı bırak diyin. Yanında durum kısmında 'Hazır' yazısı 'Devre dışı bırakıldı' şeklinde değişecek.

Ortadaki kısmın en üstünde 'Microsoft C' diye yazıyor devamı okunmuyor. Fareyi üstüne getirirseniz devamı da okunur. Ona sağ tıklayın ve devre dışı bırak diyin. Yanında durum kısmında 'Hazır' yazısı 'Devre dışı bırakıldı' şeklinde değişecek.
Çok teşekkür ederim bilgisayar rahatlayacak sonunda. :D

Dediğiniz yoldan yapamayanlar için bu yolda işe yarıyor.

Telemetri gpedit.msc Den nasıl kapatılır?

Not: gpedit. Msc Windows 10 Pro sürümlerinde bulunmaktadır

Arama kutusuna gpedit.msc yazın gelen ekrandan.

bilgisayar yapılandırılması > yönetim şablonları >Windows bileşenleri > veri koleksiyonu ve ön izleme sürümleri > sağ kısımda > telemetriye izin ver seçeneğini çift ıklayın açın ve devre dışı olarak ayarlayın.

Birçok kez denedim ama telemetry bir süre sonra tetikleyiciler yüzünden tekrar aktif oldu. Tetikleyicileri sildim bir yol bulup yeniden aktifleşti. Görev zamanlayıcısından görevi silsek herhangi bir sorun yaşar mıyız?

Dediğiniz yoldan yapamayanlar için bu yolda işe yarıyor.
Öncelikle teşekkürler bilgilendirmeniz için. Ben de ufak bir ekleme yapayım. Windows 10 Enterprise için işe yarar, Pro ve Home sürümlerinde maalesef işe yaramıyor bu yöntem. Çünkü gpedit.msc bu sürümlerde yok.

Windows 11'de gpedit.msc açılıyor. Kapattım daha sonra kontrol edeceğim.

1645700774174.png

Yeni konular

Geri
Yukarı