Windows Üstüne Linux Kurulumu

justreo

Decapat
İyi günler, şuan kullandığım bilgisayarda lisanslı Windows 10 işletim sistemi bulunmakta. Ben ise Windows 10 yerine Ubuntu kurmak istiyorum. Sorum şu; Ubuntu kurduktan sonra tekrar Windows 10'a dönmek istersem, Windows lisansımı tekrar kullanabilir miyim yoksa silinir mi?

Normalde, format atarken tekrar key girmemize gerek yok. Fakat Ubuntu'dan sonra Windows'u tekrar yüklersem, keyi girmem mi gerekecek?
Gerekmez bizzat denedim. Windows kurulumundan "Anahtarı daha sonra gireceğim" kısmını seçin kurulumdan sonra otomatik olarak etkinleşiyor.

İyi günler, şuan kullandığım bilgisayarda lisanslı Windows 10 işletim sistemi bulunmakta. Ben ise Windows 10 yerine Ubuntu kurmak istiyorum. Sorum şu; Ubuntu kurduktan sonra tekrar Windows 10'a dönmek istersem, Windows lisansımı tekrar kullanabilir miyim yoksa silinir mi?
Dualboot da yapabilirsin. [emoji1]

Deneyeceğim bilgisayar baya eski, UEFI desteği yok :). Araştırdığım kadarıyla, UEFI desteği olmayan bilgisayarlarda dual boot yapamıyormuşuz.
UEFI desteği olmayan bilgisayarıma Triple Boot yaptım. [emoji23]
IMG_20190601_220508.jpeg

O zaman bende deneyeyim, internette yanlış bilgi geziyor tabii :)
Yalnız belirtmekte fayda var Triple Boot en üst sınır oluyor çünkü UEFI olmayan bilgisayarlara sadece MBR olarak kurulum yapabilirsiniz bu da sizi 4 partition ile sınırlar.

Edit: GPT olarak kurarsanız daha fazla işletim sistemi kurabilirsiniz. Beş tane işletim sistemini tek diske kuran arkadaşım var. [emoji4]
1559577793064.jpeg

Yalnız belirtmekte fayda var Triple Boot en üst sınır oluyor çünkü UEFI olmayan bilgisayarlara sadece MBR olarak kurulum yapabilirsiniz bu da sizi 4 partition ile sınırlar.

Edit: GPT olarak kurarsanız daha fazla işletim sistemi kurabilirsiniz. Beş tane işletim sistemini tek diske kuran arkadaşım var. [emoji4]
Eki Görüntüle 400739
Kanım dondu diyebilecek bir şeyim yok :D. Bana şuanlık Ubuntu ve Windows yeterli :D Senin bilgisayar kaç senelik?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı