Windows Üzerinden IOS Uygulama Geliştirilebilir mi ?

Sorunun cevabı Swift geliştirme ortamı olan Xcode yazılımının sadece Mac işletim sistemlerinde çalışıyor olması. Apple ekosistemine yazılım geliştirmenin en maliyetsiz yolu; VirtualBox ya da VMware üzerine sanal kurulum yapmak. Daha sonra da donanım kaynaklarını ve çevre birimlerini tam verimde kullanabilmek adına Hackintosh kurulumu yapmak. Ondan da sonra en ucuz Mac cihaz olan Mac Mini'yi satın almak. Bütün bunları yaparken iOS, Xcode ve MacOS sürüm gereksinimlerini takip etmeniz, bilmeniz gerekiyor. Yeni çıkan iOS cihazlar için hepsini en yenide tutma ihtiyacı var.

En mantıklısı üniversiteye geçince Apple ürünü almak gibi geliyor. Seneye üniversiteye gideceğim bir tavsiyeniz var mı ? Gerçi daha aylar var ama yeni ürün çıkar mı ?

Teorik olarak Apple ürünü olmayan bir cihaz üzerinden iOS ekosistemine yazılım üretemezsiniz. Fakat bununu aşmanın bazı yolları var. Yukarıda da söylendiği gibi sanal makina üzerinde macOS çalıştırıp Xcode ile yazılım geliştirebilirsiniz, bu yazılım geliştirme sürecinin normal bir Apple marka cihazdakinden hiçbir farkı olmayacaktır. Buraya kadar sorun yok ama sorun buradan sonra başlıyor. Geliştirdiğiniz uygulamayı App Store'a yüklemek istediğinizden Apple sizden bir geliştirici hesabı oluşturmanızı ve geliştirme yaptığınız cihazı da kullanarak bir imzalama yapmanızı isteyecek. İşte burada sanal makina kullanıyorsanız o imzalama işlemini yapamayacaksınız. Yani sonuç olarak istediğiniz yazılımı geliştirebilirsiniz fakat bunu App Store'a yükleyemezsiniz. Bu sorunu aşmanın bir yolu var fakat ücretli bir yol, MacinCloud ve benzeri servislerle yazıdığınız uygulamanın imzalama ve App Store'a yükleme işlemini cloud ortamında kiraladığınız bir Mac bilgisayarda yapıyorsunuz. Detayları aşağıya link olarak bırakıyorum. İyi çalışmalar.

How to submit an app to App Store
Apple App Submit
Apple Developer Program

Eklemeyi unutmuşum, Swift programlama dili cross platform yani her türlü platformda çalışabilen bir programlama dilidir (Windows, Linux, macOS) Swift kodu yazıp çalıştırmak için bir Apple cihazına ihtiyaç yok. Fakat iOS uygulaması geliştirme tamamen farklı bir konu, bunu detayları yukarıda bulunmakta.

Mac bilgisayarlar hakkında hiç bilgim yok. Ne kadar ayırmam gerektiğini bilmiyorum ama 3000 ila 4000tl seviyesinde para biriktireceğim.
Açıkçası şu dönemde üniversiteye yeni başlayacak bir kişiye MacBook tavsiye etmem. Benzer fiyatlara daha yüksek performans verebilecek bilgisayarlar alınabilir. Burada önemli nokta şu "ben hemen şu an Apple ekosistemine yazılım geliştirmek istiyorum" diyorsanız o zaman MacBook alın derim, yoksa genel anlamda yazılım geliştirmek için size MacBook tavsiye etmem. Bu arada bu MacBook'ların kötü olduğu anlamında gelmez aksine yazılım geliştirmek için birebirler. Bende Late 13 MacBook Pro kullanıyorum. Fakat şu an aşırı pahalılar. 3000 - 4000 civarı bir paraya sıfır bir cihaz almak imkansız. Bkz. fiyatlar MacBook Pro Satın Alın

Anladım o zaman hevesi bir kenara bırakacağım. Hem maddi açıdan üst düzey bir aile değiliz. Burs maaşından 4000TL birikecekti. Bu arada sizce yaza kadar beklemeli miyim dizüstü için yoksa bu sene alsam olur mu ?

Anladım o zaman hevesi bir kenara bırakacağım. Hem maddi açıdan üst düzey bir aile değiliz. Burs maaşından 4000TL birikecekti. Bu arada sizce yaza kadar beklemeli miyim dizüstü için yoksa bu sene alsam olur mu ?
Çok fark edeceğini sanmam. Ama dolar kuru hakkında bir tahminde bulunmak imkansız artık, o nedenle kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Şu sıralar black friday indirimi bahanesiyle bazı siteler indirim yapıyor, bir inceleyin isterseniz. Fakat fiyatlara iyice bakın bazı siteler önce artırıp sonra azaltıyor biliyorsunuz. Son olarak en önemli tavsiyeyi veriyorum. Kesinlikle SSD olmayan bir cihaz almayın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı