Rehber Windows Update Neden Kapatılmamalı?

Makaleler
19
Yer
Çankaya, Ankara
Windows Update Nedir?

En temel ismiyle Windows Update, sistem veya donanım güncellemelerini yapan hizmettir. Bu sistem güncelleştirmeleri ikiye ayrılır. Güvenlik ve özellik güncelleştirmesi sistem güncelleştirmeleridir.

Desteği bitmiş Windows sürümleri (Windows Vista, 7, XP gibi) istisnai durumlar haricinde ev kullanımı için uygun olan sürümlerde güncelleştirme almaz.

Konu dışına çıkacak ama varsayım yapalım. Odanızda pencere yok bir boşluk var, geceleri hırsızın girmesi çok kolay olur. Fakat oraya pencere ve korkuluk takarsanız hırsızın girmesi çok zor olacaktır. Güvenlik güncelleştirmeleri ise genelde güvenlik açıklarını düzeltme özelliği taşır.

Windows Update ek olarak donanım sürücülerinizi ve Windows Defender kullanıyorsanız tanımlarını ve MRT'yi (Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizlik Aracı) güncelleyecektir.

İşletim Sistemi Desteği Nedir?

İşletim sistemi desteği bittiğinde istisnai durumlar haricinde güncelleştirme almaz. Kritik güncelleştirmeleri yaptıysanız sıkıntı yok fakat dediğim gibi istisnai durumlar olabiliyor, bu yüzden işletim sisteminizde Windows Update açık olmalı bana kalırsa.

Son 20 yılda desteği kesilen Windows sürümleri:

• Windows XP (2001-2014)
  • Windows Fundamentals for Legacy PC' s (2006-2014)
  • Windows Vista (2006-2017)
  • Windows 7 (2009-2020)
  • Windows 8.0 (2012-2016)
Güvenlik riskini azaltmak için ise tavsiyem Windows 8.1, Windows 10 LTSC/LTSB sürümleri veya en güncel Windows 10 sürümünü kullanmanız. Windows 10 LTSB/LTSC ev kullanıcılarına yönelik değildir hatırlatma olsun.

Günümüzde Windows 7 desteği 14 Ocak 2020'de sona erdi. Yani Windows 7 kullanıcıları büyük risk altında. Önerim Windows 8.1 veya Windows 10' a geçmeleri.

Güvenlik Açığı Nedir?

Zararlılar güvenlik açığı denilen sistem zaafiyetlerinden yararlanarak sisteme girmeye çalışabiliyor. İşte Windows Update güvenlik güncelleştirmeleri ise bunun gibi durumlarda bu güvenlik açığını kapatmak için güncelleme yayınlar.

Windows Update'i Kapatttım. Nasıl geri açabilirim?

En pratik yöntem ise Windows Update Blocker kullanmak. Sordum ekibinin hazırladığı bu yazılım ile Windows Update' yi açıp kapatma imkanınız var. Ekran böyle olmalıdır:

1622539047585.png

Link: Windows Update Blocker v1.6

Yardımcı olduysam ne mutlu bana :). Eksiklerim varsa bildirebilirsiniz. Kendinize iyi bakın.

Windows 10 kullanıyorum diye de 2004 (20H1) öncesi sürümleri de kullanmayın. Çünkü onlar da güncelleme almıyor. Aldıkları tek güncelleme build güncellemesi. :)

Elinize sağlık (y) @olyshoweR
Aynen hocam, bahsettim bu konuda :D Teşekkürler. <3
Windows Update nasıl indireceğim?
Hocam Windows Update sistemde zaten oluyor, Windows Update' yi açmak istiyorsanız son kısımda linki var.

Windows 10 Update neden kapatılmalıdır (rehber);
1 - Windows'un son 1909'dan sonra daha da belirginleşen tutarsızlık sendromu yüzünden kapatılmalıdır. (Son sürümler deneyseldir, bug vs. çıkma olasılıgı yüksektir, özellikle FPS kayıplarından, XP'ye gönderme olsun diye mavi ekranına kadar)
2 - Kimse kusura bakmasın Windows'un politikası yanlıştır, zorunlu güncelleme diye bir şey olabilir mi sizce? Belki yayınlanan driver bende uyumsuzluk sağlıyor? (Bizzat ses sürücüsünde yaşadım, zorunlu bize dayattığı sürücüler çalışmıyor ama sürekli güncelleme peşinde)
3 - Kapatsan bile açılmak üzere klonlanan Update.
4 - Getirilen özellikler (Cortana daha desteklenmiyor bile), servisler günlük kullanıcı için aşırı gereksiz ve boş ama kullanmasan bile o RAM'ından, disk kullanımından, işlemciden çalan hizmetleri saymıyorum bile.
5 - SSD kullansan bile, Windows 8.1 HDD performansı almak vs.

Sistemimi yavaşlatıyor vs. diyerek kapatmamaları çok önemli. Güvenlik açıkları azımsanacak bir sorun değil. Elinize sağlık bu arada hocam.
Hocam yavaşlıyorsa alt sürüme geçebilirler veya LTSB/LTSC geçebilirler. Benim bilgisayarım saf Windows 10'da çok yavaş fakat Windows 10 LTSB/LTSC veya Windows 8.1'de gayet stabil ve performanslı.

Hocam yavaşlıyorsa alt sürüme geçebilirler veya LTSB/LTSC geçebilirler. Benim bilgisayarım saf Windows 10' da çok yavaş fakat Windows 10 LTSB/LTSC veya Windows 8.1' de gayet stabil ve performanslı.
Aslında bayağı bir rehber var hafifletmek için Windows 10'u. O rehberler uygulandıktan sonra kullanılabilecek seviyeye geliyor sistemler. Ama dediğiniz gibi, LTSC sürümü gerçekten çok iyi.

Son düzenleme:
Sistemimi yavaşlatıyor vs. diyerek kapatmamaları çok önemli. Güvenlik açıkları azımsanacak bir sorun değil. Elinize sağlık bu arada hocam.

Güvenlik açıkları tetikleme usulü oluşur, kimse sen Google girerken içine keyloger atmaz. Güvensiz sitelere internette "ooo, ücretsiz program hem de .exe, hemen tıklamalıyım" dersen ona Microsoft da engel koyamaz.

Güvenlik açığı Windows 7'de belirginleşmiş üst sürüme geçirme bahanelerinden biridir. Günlük kullanıcıya bak, dakikasına virüs yersin. Güvenlik, bak ismi üstünde. Hemen atla üst sürüme diyorum, atla üst sürüme geç hemen taktiğidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güvenlik açıkları tetikleme usulü oluşur, kimse sen Google girerken içine keyloger atmaz. Güvensiz sitelere internette "ooo, ücretsiz program hem de .exe, hemen tıklamalıyım" dersen ona Microsoft da engel koyamaz.

Güvenlik açığı Windows 7'de belirginleşmiş üst sürüme geçirme bahanelerinden biridir. Günlük kullanıcıya bak, dakikasına virüs yersin. Güvenlik, bak ismi üstünde. Hemen atla üst sürüme diyorum, atla üst sürüme geç hemen taktiğidir.
Bilgi için teşekkürler. 10 yıldır siber güvenlikle uğraşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı