Windows Uygulamalarının Açılmaması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sseddt

Kilopat
Merhaba,
Bu sorun birkaç haftadır sürüyor, ilk başta virüs zannedip Windows Defender'la bilgisayarı taradım ama bir şey çıkmadı. Sorun şu ki, Microsoft'la alakalı hiçbir servisi kullanamıyorum ne mağazayı açabiliyorum ne de mağazadan indirdiğim Twitter, Facebook gibi uygulamaları ne de Xbox'ı. Bu uygulamaları açmaya çalıştığımda birkaç saniyeliğine bir pencere beliriyor ve kayboluyor ne bir hata mesajı ne de bir uyarı alıyorum.

Sorunla alakası olabileceğini düşündüğümden şunu da belirteyim: Herhangi bir tarayıcıdan xbox.com'da login'e tıkladığımda bembeyaz arka planda "runtime error" hatası alıyorum ve siteye giriş yapamıyorum.

Sorunun Microsoft hesabımla alakalı olduğunu düşünüp normalde Microsoft Live ile oturum açtığım bilgisayarımda oturumu kapatıp yerel hesapla oturum açtım ve sonrasında ayarlardan "Bunun yerine bir Microsoft hesabıyla oturum açın" a tıkladığımda ise yine hiçbir şey olmuyor. Yerel hesapta tıkılı kaldım iyi mi?

Ne yapmalıyım?

Windows Defender'la bilgisayarı taradım ama bir şey çıkmadı.
Defender ile tararsan tabii bir şey çıkmaz. Neyi bulacak zannediyorsun onun?

Sorun zararlı yazılımdan dolayı olduğunu zannetmiyorum.

Bilgisayarında Advanced System Care adlı bir program varsa büyük ihtimal o yapmıştır.

Sizin bilgisayarınızda birden fazla sorun olduğu için aşağıdaki yöntemi deneyin. Düzelmezse temiz kurulum yapmayı denersiniz. Ayrıca yeni kullanıcı açmak da çözüm olabilir. Yerel hesaba geçip dönmek C:\Users\<Kullanıcı Adınız> klasörünü değiştirmediği için bir şey ifade etmiyor.
Programlarınızı, dosyalarınızı kaybetmeden yükseltme yaparmış gibi tekrar kurulum yaparak sorunu çözebilirsiniz. Tekrar kurulum yapmak için burdan Windows 10 medya oluşturma aracını indirin sürümünüze uygun kurulumu seçip ayarları koruyan ilk seçenek otomatik olarak seçilirse yükseltme yaparmış gibi kurulum yapın. Otomatik seçilmezse yanlış kurulumu indirmişsiniz demektir.

Sizin bilgisayarınızda birden fazla sorun olduğu için aşağıdaki yöntemi deneyin. Düzelmezse temiz kurulum yapmayı denersiniz. Ayrıca yeni kullanıcı açmak da çözüm olabilir. Yerel hesaba geçip dönmek C:\Users\<Kullanıcı Adınız> klasörünü değiştirmediği için bir şey ifade etmiyor.
Microsoft'un sitesinden Media Creation aracını indirip mi yapacağım yükseltmeyi yoksa elimde hali hazırda Windows 10 iso dosyası bulunmakta onunla bu işlemi yapamaz mıyım?

Virüsleri ve zararlı casus yazılımları
Defender bilinçsiz kullanıcılar için yapılmış bir güvenlik yazılımıdır. Yetersizdir.
Eğer zararlı yazılımları silmek istiyorsan Kaspersky'yi indirip tam tarama yap.

Ama bence sorununun zararlı yazılımdan kaynaklanmıyor.

Boş verin arkadaşın söylediklerini kafasındakileri empoze etmekten başka bir şey söylememiş. Önemli olan sorunu çözmek.
Benim söylediklerimi uyguladınız mı? Bir çok sorun tekrar kurulum ile çözülüyor.

Microsoft'un sitesinden Media Creation aracını indirip mi yapacağım yükseltmeyi yoksa elimde hali hazırda Windows 10 iso dosyası bulunmakta onunla bu işlemi yapamaz mıyım?
Evet iso dosyasının içeriğini açıp setup.exe çalıştırarak da yapabilirsiniz. Ama kurulum Windows sürümünüz ile uyumlu olmalı.

Burada yazılanları da deneyebilirsiniz.

Bozuk Windows dosyaları olabilir. Komut İstemi'ni yönetici olarak çalışıtırp şu kodu gir:
Kod:
sfc /scannow
O ekran geldikten sonra boşluk bırakma. Direkt yaz o kodu.

Evet iso dosyasının içeriğini açıp setup.exe çalıştırarak da yapabilirsiniz. Ama kurulum Windows sürümünüz ile uyumlu olmalı.

Burada yazılanları da deneyebilirsiniz.

Programlar ve ayarlar silinmez değil mi böyle yaparsam? Elimdeki iso yükseltme iso'su değil yani tam kurulum için. Kurulum ekranında C'yi biçimlendirmeden üstüne kurduğumda tüm klasörler programlar felan windows.old'da toplanmış olmayacak mı ?

Bütün isolar tam kurulum dosyaları. Önemli olan Windows 10 Home 64 Bit Türkçe kullanıyorsanız aynı sürümün iso dosyası olması.
Ayarları korursanız Windows.old klasöründe temiz kurulumdaki kadar klasör kalmayacak bütün ayarlarınız saklandığı için. Örneğin temiz kurulum olsaydı users klasörü olduğu gibi windows.old klasöründe olacaktı.
Kurulum yaptıktan sonra C sürücüsünü disk temizleme yapıp Windows.old klasörünü kaldırabilirsiniz.
Kurulum yaptıktan sonra sürücüleri tekrar kurmanız gerekiyor ve windows ile ilgili bazı ayarlar değişebiliyor. Geri kalan her şey eskisi gibi kalıyor.

Bütün isolar tam kurulum dosyaları. Önemli olan Windows 10 Home 64 Bit Türkçe kullanıyorsanız aynı sürümün iso dosyası olması.
Ayarları korursanız Windows.old klasöründe temiz kurulumdaki kadar klasör kalmayacak bütün ayarlarınız saklandığı için. Örneğin temiz kurulum olsaydı users klasörü olduğu gibi windows.old klasöründe olacaktı.
Kurulum yaptıktan sonra C sürücüsünü disk temizleme yapıp Windows.old klasörünü kaldırabilirsiniz.
Kurulum yaptıktan sonra sürücüleri tekrar kurmanız gerekiyor ve windows ile ilgili bazı ayarlar değişebiliyor. Geri kalan her şey eskisi gibi kalıyor.
Teşekkürler, her şey çözüldü. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı