Windows ve oyun için 1 TB M.2 SSD önerisi

o_ulcan

Kilopat
Anakart
Asus Prime Z690-A
Merhaba. İlk defa M.2 SSD alacağım fakat ne alsam diye kararsız kaldım. Windows bu SSD'de olacak ve birkaç tane oyun kurarım herhalde. Şu anda halihazırda 250 GB SATA SSD kullanıyorum ve buna Windows + bir adet AAA oyun sığmıyor.

Forumda sık sık Kingston KC3000'in önerildiğini görüyorum, bunu alabilecek bütçem var fakat dosya aktarımı falan yapmayacağım bu yüzden 7000 civarı değerlerin bana fazla geleceğini düşünüyorum.

Önerilerinizi bekliyorum.

Ben sizin yerinizde olsam

1 adet 256 GB SSD alır windows'u onun üzerine kurarım.

Oyunları da 2TB'lık şu aşağıdaki diske kurarım.

Tamamını SSD yapmanız biraz pahalı bir çözüm olacak kaliteli bir SSD aldığınızda.

Ben sizin yerinizde olsam

1 adet 256 GB SSD alır windows'u onun üzerine kurarım.

Oyunları da 2TB'lık şu aşağıdaki diske kurarım.

Tamamını SSD yapmanız biraz pahalı bir çözüm olacak kaliteli bir SSD aldığınızda.
Hocam oyunları HDD'ye kurmak istemiyorum. Zaten M2 aldığımda 250 GB'lik SATA SSD'mi kullanmaya devam edeceğim ve bunu sadece oyunlara ayıracağım. Arada 2-3 tane oyun M2'ye kursam Windows ile aynı diskte olduğu için bir sorun olur mu?

Butce belirtirsen ona uygun yorumlar yapilir, anakartin PCIe 4.0 destekliyor.
WD SN850X tavsiye ederim amazonda 1TB sogutucusuz modeli 2000 TL civarinda

1680263787363.png

Şu an bilmiyorum fiyatı değer mi ama 2 adet 500gb'lik versiyonunu kullanıyorum. 2 senede sık kullandığım C: sürücüsü %96, oyun için kullandığım D: sürücüsü %100 sağlıkta. Şimdi c ve d disklerinin yerini dğeiştirdim, 2 sene daha kullansam %100 olan %96'ya iner, %95 olan da %94'e iner maksimum. Yani böyle böyle 5 6 sene daha çatır çatır kullanırım :D

Hız olarak 2400-1900 dü sanırım. Ama çoğu şeyime inan fazlasıyla yetiyor ve çok güven veren bir SSD. Isınma problemi de yok.

Şunu almayı düşünüyorum.

Dediğim gibi, yapacağım sadece Windows kurmak ve oyun yüklemek. Dosya aktarımı vs. yapmayacağım için 7000 değerlere sahip 4.0 M2'ler benim isteklerime fazla gelir. 2000 liraya kadar çıkmama gerek yok. 1100'e bunu almak mantıklı geliyor. Bu DRAM olan versiyon değil mi? Önerir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı