Windows vs Linux

kayra150

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: MSI 945GM3
İşlemci(CPU): Intel Core2 Duo E7300 2.66 ghz
Ekran Kartı(GPU): AMD ATI Radeon HD 2400 PRO
Disk: Hikvision C100 120 GB SSD
Ram: 1 GB
İşletim sistemi: antiX 22 64 bit
Kernel: xanmodv1-lts (6.6.21)

Monitör: Casper926w - 900w
Klavye: Casper K5108
Fare: PGM07
Kulaklık: TIGOES TH-812
Klişe olan bu soruyu klişe olmayan bir durum için soruyorum bu sefer.

Elimde iki tane eski ekran kartı mevcut. ATI Radeon HD2400 Pro ve NVIDIA 9500 GT. NVIDIA olanın daha güçlü olduğunu biliyorum ancak kasamın RAM'i (2 GB) ve işlemcisinin (E7300) çok vasat olması sebebiyle hafif Linux kullanma taraftarıyım. Ve bildiğiniz üzere NVIDIA ekran kartları Linux'ta gerçekten baş belası... GT9500 ile 3 tane favori olan dağıtımımı denedim ancak nafile. Hiçbirinde siyah ekrandan öteye gidemedim. Haliyle Radeon HD 2400 Pro'yu kullanmaya devam etmeye karar verdim. Ama bir yandan 9500 GT'yi düşünüyorum ve içim içimi yiyor.

Prensip olarak 2 GB RAM, E7300 işlemci kısacası 15-16 yıllık bilgisayarda Windows 7 kullanacağıma Linux kullanmayı yeğlerim ama şu 9500 GT hep aklımı çeliyor. Sizce ne yapmalıyım? 9500 GT'yi takıp nexuslite OS 8.1 ya da 10, Atlas 1809, RekOS 1709 deneme imkanım var. Yoksa da şu an LXLE ile mutluyum diyelim. Günlük işlerimi hallediyorum, hafif oyunlarımı oynuyorum, dizi film indirip izleyebiliyorum... 9500 GT hep aklımı çeliyor çünkü okuduğum kadarıyla 256MB VRAM vs 1 GB VRAM gibi bir şey olacak.

Not: Diski SSD ile değiştirdim iyi ki yoksa hafif Linux dışına çıkamıyordum.

Gönlümden geçen 9500GT + LXLE ya da herhangi bir hafif Linux ancak bu mümkün değil gibi duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Klişe olan bu soruyu klişe olmayan bir durum için soruyorum bu sefer.

Elimde iki tane eski ekran kartı mevcut. ATI Radeon HD2400 Pro ve NVIDIA 9500 GT. NVIDIA olanın daha güçlü olduğunu biliyorum ancak kasamın RAM'i (2 GB) ve işlemcisinin (E7300) çok vasat olması sebebiyle hafif Linux kullanma taraftarıyım. Ve bildiğiniz üzere NVIDIA ekran kartları Linux'ta gerçekten baş belası... GT9500 ile 3 tane favori olan dağıtımımı denedim ancak nafile. Hiçbirinde siyah ekrandan öteye gidemedim. Haliyle Radeon HD 2400 Pro'yu kullanmaya devam etmeye karar verdim. Ama bir yandan 9500 GT'yi düşünüyorum ve içim içimi yiyor.

Prensip olarak 2 GB RAM, E7300 işlemci kısacası 15-16 yıllık bilgisayarda Windows 7 kullanacağıma Linux kullanmayı yeğlerim ama şu 9500 GT hep aklımı çeliyor. Sizce ne yapmalıyım? 9500 GT'yi takıp nexuslite OS 8.1 ya da 10, atlas 1809, RekOS 1709 deneme imkanım var. Yoksa da şu an lxle ile mutluyum diyelim. Günlük işlerimi hallediyorum, hafif oyunlarımı oynuyorum, dizi film indirip izleyebiliyorum... 9500 GT hep aklımı çeliyor çünkü okuduğum kadarıyla 256MB VRAM vs 1 GB VRAM gibi bir şey olacak.

Not: Diski SSD ile değiştirdim iyi ki yoksa hafif Linux dışına çıkamıyordum.

Gönlümden geçen 9500GT + lxle ya da herhangi bir hafif Linux ancak bu mümkün değil gibi duruyor.

Hocam,
RAM: 4+2 6 GB DDR3 RAM.
İşlemci: Intel Pentium p 6200 2.13GHz 2 çekirdek
Ekran kartı: Yok işlemciden kullanıyorum Intel HD Graphics 64MB.
Disk: 250 ve 160 GB HDD 5400RPM.

Bu sistem ile Windows 10 ve Kali Linux'u akıcı bir şekilde kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı olmuyor.

160GB HDD de Windows 10, 250GB HDD de Kali Linux var.

Kullandığınız dağıtım neydi?

Lxle focal fossa şu an. Diğer favorilerim sparky minimal GUI ve antiX. 9500 GT ile siyah ekranda kalıyor işte sistem.

Hocam,
RAM: 4+2 6 GB DDR3 RAM.
İşlemci: Intel Pentium p 6200 2.13GHz 2 çekirdek.
Ekran kartı: Yok işlemciden kullanıyorum Intel HD Graphics 64MB.
Disk: 250 ve 160 GB HDD 5400RPM.

Bu sistem ile Windows 10 ve Kali Linux'u akıcı bir şekilde kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı olmuyor.

160GB HDD de Windows 10, 250GB HDD de Kali Linux var.

Cevap için sağ olun ama benim RAM 2 GB, konuda belirtmiştim. Maksimum RAM de 2 oluyor bu anakartta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lxle focal fossa şu an. Diğer favorilerim sparky minimal GUI ve antiX. 9500 GT ile siyah ekranda kalıyor işte sistem.

Cevap için sağ olun ama benim RAM 2 GB, konuda belirtmiştim. Maksimum RAM de 2 oluyor bu anakartta.

2 GB RAM ile Linux daha iyi olur hocam, Kali öneriyorum demiyorum ama Kali Linux'ta boşta 600 MB RAM kullanılıyor.

Bir ekleme daha yapayım sahipli sürücü kurma aracı var acer marka bir dizüstüne de yükledim LXLE ve sıkıntı olmadı. Oradan yükledim normal şekilde kuruldu. Yani LXLE kaynaklı olduğunu düşünmüyorum.

Arch Linux tabanlı dağıtımlar deneyebilirsiniz.

Yıllar önce Arch Linux forumunda böyle bir konu açılmış:

Archman Linux forumunda da böyle bir konu açılmış:

ArchWiki üzerinde NVIDIA ile ilgili bölüm var. Arch Linux kullanırsanız oraya da bakabilirsiniz:

Kendim NVIDIA bir makineye sahip olmadığımdan bu konuda internetten bulduklarım ile anca yardımcı olabilirim.

Eğer Arch Linux kurmaya karar verirseniz yeni konu açınız.

Elimde endeavour vardı nvidia ile boot etme seçeneğinde dondu. Diğer alternatiflerim de siyah ekranda kaldı. İstemeye istemeye bu ekran kartını kullanacaksam Windows'a dönmeye karar verdim. Nexuslite 10 ile başlıyorum. Başarıya ulaşıp memnun kaldığım sürümü güncelleme olarak ekleyeceğim.

Elimde endeavour vardı nvidia ile boot etme seçeneğinde dondu. Diğer alternatiflerim de siyah ekranda kaldı. İstemeye istemeye bu ekran kartını kullanacaksam Windows'a dönmeye karar verdim. Nexuslite 10 ile başlıyorum. Başarıya ulaşıp memnun kaldığım sürümü güncelleme olarak ekleyeceğim.
Çok garip elimdeki tüm Windows'lar boot logosundan sonra siyah ekranda takılıyor.

Çok garip elimdeki tüm Windows'lar boot logosundan sonra siyah ekranda takılıyor.
Son durum:
Ya ekran kartında ya anakartın bu ekran kartıyla ilgili bir sıkıntı var anlamadım. Windows boot logosunda takılıyor ya da ilerleyip siyah ekranda takılıyor. İsoların sıkıntısız olduğuna eminim çünkü başka bilgisayarda da denedim sıkıntısız şekilde boot oluyor. Garip ama live sistemlerde erişim sağlayabiliyorum 9500 gt takılıyken ama yükleme yapınca asıl sorun başlıyor. Sonuç olarak... Hd 2400 ve LXLE devam yapacak bir şey yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı