Windows vs Linux

Windows vs. Linux

• Oy verenlerin toplamı
    76
Uygulama çeşitliliğinin ve oyun desteğinin ciddi derecede fazla olması, hızlı ve rahat kullanımı sebebiyle Windows diyorum.

GNU/Linux dağıtımlarından sadece Ubuntu'yu kullandım. Uygulama kurmak için kod yazmak gerektiğini öğrenince şaşırmıştım, neden çift tık ile rahatça kurmamızı sağlamıyorlar demiştim. Gerçi en azından .deb dosyaları rahatça kurulabiliyor. Bunun dışında hemen hemen benzerler zaten.

Ben şimdi Windows kullanmaya devam edeceğim. Gidip de SSD'li üst düzey sisteme GNU/Linux kurmayı düşünmüyorum. Bu yaz laptop alabilirsem eğer ona GNU/Linux dağıtımlarından birini kurabilirim.

Son düzenleme:
Uygulama kurmak için kod yazmak gerektiğini öğrenince şaşırmıştım, neden çift tık ile rahatça kurmamızı sağlamıyorlar demiştim.
Snap diye bir uygulama mağazası var, DEB paketi veya komut bile kullanmadan istediğini oradan indirebilirsin.(Tabi ben dahil çoğu kişi snap kapalı kaynak olduğu için tepkiliyiz.)

Ya da o APT komutunu görselleştiren grafik arayüzlü paket yöneticileri var. Kubuntu'nun içinde geliyor mesela.

Snap diye bir uygulama mağazası var, DEB paketi veya komut bile kullanmadan istediğini oradan indirebilirsin.(Tabi ben dahil çoğu kişi snap kapalı kaynak olduğu için tepkiliyiz.)

Ya da o APT komutunu görselleştiren grafik arayüzlü paket yöneticileri var. Kubuntu'nun içinde geliyor mesela.
En güzeli Arch Linux'un AUR yardımcıları. Örneğin yay kullanarak program yüklemek Windows'tan çok daha kolay bence. Windows'a Linux'tan daha kolaydır diyen insan AUR'un güzelliğini tatmamıştır.

Neyse ben artık uyuyacağım. Zaten ortalık sakinl

AUR ne?
Arch User Repository demek oluyor, Arch kullanıcılarının dilediği gibi içerisine paket ekleyebildiği bir paket reposu. İçerisinde uygulamadan tutun ikon paketine kadar istediğiniz her şeyi bulabildiğiniz harika bir repo.

Örnek vermek istiyorum. Ben Linux'umu özelleştirmeyi çok severim, sürekli farklı ikon paketleri ve GTK+ temaları denerim. Debian tabanlı dağıtımlarda bu ikon paketlerini kurmak istesem nerdeyse her bir tema için ayrı repository ekleyip aptitude (Debian paket yükleyicisi) güncellemem gerekiyordu, ondan sonra kurabiliyordum ikon paketini. Ki bazen ikon paketleri repository'den kaldırılmış oluyordu veya paket ismi değişmiş oluyordu bu da istediğin ikon paketini kuramamana yol açıyordu.

AUR'da her türlü ikon paketi, imleç teması, GTK+ teması, GNOME Shell'i, masaüstü başlatıcısı temaları bulunuyor ve hepsini tek bir komutla kurabiliyorsunuz.

Terminal'e yay icon-theme komutunu girdiğinizde içerisinde icon-theme anahtar kelimeleri bulunan tüm paketler listeleniyor. Hangisini kurmak istiyorsan istediğin paketlerin sıra numarasını giriyorsun yay senin için hepsini kuruyor. Aynı anda birden fazla seçim yapılabiliyor, bu sayede kurulum işlemi çok kolaylaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı