Çözüldü Windows XP format atarken mavi ekran hatası STOP 0X0000007B

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

northest_1907

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese selamün aleyküm...

Şimdi ben bilgisayarımı dayımdan Google Chrome hariç hiçbir program açılmıyordu windows gezgini dahil.(PC XP idi.) Bende tekrar usb flash bellek üzerinden bootable olarak xp formatı atmayı deniyordum ancak atılmıyordu şimdi ne hata verdiğini unuttum.Bende windows 7 formatı attım (aynı usb flash bellek üzerinden bootable olarak.) Ancak bilgisayarın içinde 2gb ram olduğundan mütevellit çok rahat çalışmıyordu. Sıkça darboğaz oluyordu ve dakikalarca donuyordu.Sonra bir daha Xp formatı atmayı deneyeyim dedim (tekrar aynı flash bellek ile bootable ortamda)Dosyaları sorunsuz kopyaladı. Akabinde önce siyah ekran oldu sol üstteki meşhur beyaz tire ile yani bekleme oluyor sanırım yaklaşık 15 saniye kadar bekliyor ve mavi ekran ile sanırsam.

''Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini engellemek için Windows kapatıldı.
Bu durdur hatasını ilk kez görüyorsanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa aşağıdaki adımları izleyiniz.

Bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın. Yeni yüklenen sabit diskleri veya sabit disk denetleyicilerini kaldırın.

Sabit diskinizin düzgün şekilde yapılandırılmış, ve sonlandırılmış olduğunu denetleyin.
CHKDSK /F komutunu çalıştırarak sabit diskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Teknik bilgiler:
** STOP: 0X 0000007B (0XF78D2524, 0X0000034, 0X00000000, 0X00000000'' gibi bir hata verip duruyor bende belki darboğaz kurtulurum diye vista formatı attım yine aynı şekilde ve sorunsuz attı formatı. Anlayamadım gitti. Windows 7 ve Vista sorunsuz kurulurken Xp'de bu hatayı veriyor ve bir türlü çözemedim günlerce araştırdım hiç biri çözüm vermedi belki flash diskten attığımdan mütevellit olmuyordur diye düşünüyorum acaba cd ile atsam düzelir mi ? Ayrıca HDD'im Sata olduğundan mütevellit önce normal xp formatı denedim olmayınca sata denedim ancak hepsinde aynı hatayı veriyor. Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Sistemim :
  • 2 GB DDR2 ram
  • 1 GB Ekran kartı
  • 3.40 GHz CPU
  • 80 GB Sata HDD

mavi-ekran-hatasi.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yardım edecek birisi yok mu ya ?

Herkese yardımlarından dolayı çok teşekkürler ben olayı çözdüm şu an xp'den yazıyorum :)

Olayın çözümü yok aslında ben sadece internetten Windows XP SP3 Black Edition indirdim ve onu yükledim Black Edition hiç sorun vermeden usb flash bellekten kolaylıkla kurdum şimdi sadece türkçe yüklemek kaldı. Herkese tekrardan yardımları için teşekkür ediyorum. Bu arada konu başlığını da çözüldü olarak değiştirebilir misiniz ? Ben bulamadım başlık düzenlemeyi :)
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim ancak bios'umda sata veya ahci diye bir yer yok. İlgilendiğiniz için çok müteşekkirim.@
f0restwOw
arkadaşım seninde önerilerini uygulayacağım.

f0restwOw kardeşim maalesef senin de çözüm önerilerin yaramadı sana da çok teşekkürlerimi sunuyorum ilgilendiğin için.
Rica ederim. Eğer çözümü bulursam yazacağım.

Yardım edecek birisi yok mu ya ?

Herkese yardımlarından dolayı çok teşekkürler ben olayı çözdüm şu an xp'den yazıyorum :)

Olayın çözümü yok aslında ben sadece internetten Windows XP SP3 Black Edition indirdim ve onu yükledim Black Edition hiç sorun vermeden usb flash bellekten kolaylıkla kurdum şimdi sadece türkçe yüklemek kaldı. Herkese tekrardan yardımları için teşekkür ediyorum. Bu arada konu başlığını da çözüldü olarak değiştirebilir misiniz ? Ben bulamadım başlık düzenlemeyi :)

Çözüm
Evet Bizim Sirket 12 yillik HDD var 80 GB hala sağlam. Windows 7 bile atabildik süper destekledi hic bir sıkıntı da yok şuana kadar memnunuz. Toplam bilgisayar 25 adet :D

Ve de olayin cozumu BIOS ayarlarlarindan XP atmak icin fast boot ayarlicaksin ve de AHCI veya IDE olmasi lazim. Eger onlar varsa format atman sorun olmaz. Çünlü AHCI'de bir sikinti cikmaz die biliyorum. Şahsen denedim suanda gayet stabil %100 performans elde etim. Gayet iyi çalişiyor suanda sistem AHCI modunda. Dene, olmsada ekran kartina paylasim yapmisindir buyuk ihtimal. RAM'lerin 256 MB ya kadar ekran kartina destek sagladigi biliyorum. Bir dene istersen 256 MB'yi kaldır 64 veya 128 dene. Olmadi 64 ve IDE modu ile dene veya AHCı ile.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı