Windows XP format nasıl atılır?

Babamdan gelen olağanüstü Windows XP format atma yeteneklerimi anlatayım:

Öncelikle bulduğun ISO'yu USB yerine CD'ye yazdiracaksin. Neroexpress yazılımını indir. Nero ile başlangıç diski veya ımaj diski olustur. (tam hatırlayamadım.) Olusturdugun disk ile formati attıktan sonra driver CD'leri önemli. Çünkü XP otomatik tanımıyor.

Bir de XP turundaki title. Wma yi dinlemeyi unutmayın.

Windows XP turundaki müzik title.wma dosyası değil. Oobe'de çalan müzik title.wma.

Format işine girmeden önce sisteminizin XP'ye uyumlu sürücülerini indirmeyi deneyin. Eğer driver bulamazsanız hiç format işine girmeyin. Onun yerine sistemi sağlam temizleyin.

Rufus, XP'yi yazmıyor mu? Neden hepiniz farklı şeyler diyorsunuz?
Babam XP için her zaman UltraISO kullanırdı.

İstersen bu programla da XP ISO dosyasını yazabilirsin. @Archley hocamın da dediği gibi Nero da ise yarayabilir. Tavsiyem UltraISO. Yazılımın tam adı Nero Burning ROM.

Şaşırtıcı, XP kullanabilen laptopa Windows 10 atılması için video veriliyor.
XP ondan sonra gelen sürümler gibi kolayca USB diske atıp format atılmıyor maalesef. Durum şimdi değişmiş olabilir ama pek sanmıyorum. Hatırladığım kadarıyla çalışan yöntemi anlatayım onu deneyin.

WinSetupFromUSB adlı program gerekli öncelikle USB diski hazırlamak için.

1. Elinizde WinXP İSO dosyası bulunduğunu varsayıyorum. Bunu arşivden çıkarıp bir klasör oluşturun.

2. Programı kurduktan sonra rufus gibi önce sürücüyü seçiyorsunuz. "Auto format with FB" diye bir seçenek vardı altında onu da işaretleyin.

3. Daha sonra hangi OS yükleyecekseniz onun dosyasını istiyor ki en üstte XP için seçip bu kısımda "I386" klasörünü gösteriyorsunuz.(Ayıklanan ISO dosyası içinde)

4. Sonra onaylar- USB disk hazırlanması- format işlemi.
Hayırlı olsun.

Burada programı görüntüsü hakkında örnek olacak bir görsel de buldum, yükledim.
Eki Görüntüle 1292078

Eskiden olmuyordu, Rufus ile yapınca boot konusunda veya yüklemede mi hatırlamıyorum sorun çıkıyordu. Hatta konu sahibi de USB diske yazamadığını belirtmiş o yüzden de alternatifler sunulmuş.
Siz Rufus ile XP format diski hazırlayıp işlem yapabiliyorsanız onu da paylaşın faydası dokunur belki.

Eskiden olmuyordu, Rufus ile yapınca boot konusunda veya yüklemede mi hatırlamıyorum sorun çıkıyordu. Hatta konu sahibi de USB diske yazamadığını belirtmiş o yüzden de alternatifler sunulmuş.
Siz Rufus ile XP format diski hazırlayıp işlem yapabiliyorsanız onu da paylaşın faydası dokunur belki.

Yazamıyor XP döneminde daha CD mantığı yeni oturuyordu. Ondan 5-6 sene önce Floppy Disk'le bile kuran vardı.

Yıllardır Rufus ile Windows XP format USB'si hazırlayıp format atıyorum ve sorun yaşamadım. Yanlış bilgi vermeyiniz Rufus ile kolayca XP format USB'si hazırlayabilirsiniz.
Düzenlenmiş ISO önermeyen en son sizdiniz :D

Orijinal Windows XP ISO dosyası ile Rufus yardımıyla USB belleğe yazabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı